HaaS چیست | با این مدل جدید از مدیریت سخت‌افزار آشنا شوید

HaaS به معنای اجاره یک سخت‌افزار به جای خرید آن

HaaS چیست و چگونه بر جنبه‌های مختلف زندگی روزمره ما تاثیر می‌گذارد.

مدل معروف سخت‌افزار با عنوان سرویس یا HaaS به معنای اجاره یک سخت‌افزار به جای خرید آن برای انجام فرایندهای کسب و کار است. سخت‌افزار به عنوان سرویس به خدمات مدیریت شده و یا محاسبات مشبک اشاره دارد. یعنی مکانی که توان محاسباتی خود را از یک ارائه‌کننده مرکزی دریافت می‌شود. مفهوم HaaS دقیقا مشابه سایر مدل‌های مبتنی بر خدمات است که در آن کاربران این امکان را دارند تا دارایی‌های فنی یک ارائه‌دهنده خدمات را اجاره کنند. در این مطلب از پینگونت به پرسش ” HaaS  چیست؟” پاسخ می‌دهیم.

مدل HaaS یا سخت‌افزار به عنوان سرویس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم HaaS یک مدل تجاری است. اما نقش مشتری در HaaS چیست؟ در این حالت مشتری به جای خرید سخت‌افزار، هزینه خدمات ارائه شده توسط شرکت ثالث را پرداخت می‌کند. در واقع مشتری به جای اینکه بتواند خود سخت‌افزار اصلی را در اختیار داشته باشد، مبلغی را که سرویس‌دهنده درخواست می‌کند پرداخت کند.

خدمات HaaS چیست و چه امکانی را در اختیار مشاغل قرار می‌دهد؟

خدمات HaaS به مشاغل این اجازه را می‌دهد تا دارایی‌های فنی را از ارائه‌دهنده خدمات اجاره کنند و به این شکل صرفه‌جویی اقتصادی قابل ملاحظه‌ای داشته باشند. به عنوان مثال سازمانی را در نظر بگیرید. اگر این سازمان درباره بودجه‌ای که برای خرید تجهیزات باید هزینه کند نگرانی داشته باشد با سرویس HaaS این شانس را دارد تا برای یک مدت زمان مشخص کوتاه‌مدت و یا بلند‌مدت سخت‌افزارهای مورد نیاز خود را از یک ارائه‌دهنده خدمات اجاره کرده و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند.

با توجه به این موضوع که زیرساخت‌های فناوری اطلاعات به سرعت از رده خارج می‌شوند، مدل سخت افزار سرویس به شرکت‌هایی که نمی‌توانند همگام با پیشرفت‌های سخت‌افزاری، تجهیزات سخت‌افزاری خود را نوسازی کنند اجازه می‌دهد با اجاره سخت‌افزار از فناوری‌های روز دنیا برای انجام فعالیت‌های تجاری خود استفاده کنند.

خدمات HaaS چیست

مزایای استفاده از راه‌حل HaaS چیست؟

اولین مزیت مهم سرویس HaaS مقرون‌به‌صرفه‌ بودن آن است. این خدمات می‌توانند به کسب و کارها در هزینه‌های زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و همینطور ارتقای سخت‌افزارها کمک کنند. اصولا سرورها برای انجام درست وظایف خود به طور منظم بررسی می‌شوند تا عملکرد بهینه‌ای داشته باشند. در همان زمان سیستم‌های کلاینتی باید به طور خودکار بررسی شوند تا اتصال آن‌ها با شبکه دچار مشکل نشود. در نهایت هم نرم‌افزارها نیاز به رسیدگی دارند تا باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌ها سبب ایجاد مشکلات امنیتی نشود.

راه‌حل یک مرحله‌ای HaaS چیست؟

معمولا در روشی که در بالا اشاره کردیم، کاربران به منظور دسترسی به خدمات اشتراکی HaaS باید هزینه ماهانه و سالانه را پرداخت کنند. اما در مقابل نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای سخت‌افزار و یا تجهیزات فناوری اطلاعات را ندارند. چنین رویکردی در بلندمدت سودآوری خوبی برای شرکت‌ها دارد، زیرا تمام منابع مالی را صرف پروژه‌های عملیاتی می‌کند.

خدمات‌رسانی ایمن به مشتریان با HaaS

مدل خدمات ایمن HaaS چیست؟ HaaS از یک مدل تجاری استفاده می‌کند که پایه و اساس آن ارزش افزوده برای مشتریان است. در مدل HaaS تمامی قابلیت‌ها مطمئن هستند زیرا مشتریان به یک سیستم سخت‌افزاری قدرتمند نیاز دارند. به همین خاطر هم مدل سخت‌افزار به عنوان سرویس از این زیرساخت‌ها به صورت شبانه‌روزی پشتیبانی می‌کند.

با HaaS امنیت تجاری افزایش پیدا می‌کند.

هر زمانی که نیاز باشد، تمامی کسب و کارها باید برنامه‌های بازیابی یا به‌روزرسانی را با هدف بهبود امنیت سیستم‌ها اعمال می‌کنند. مدل سخت‌افزار به عنوان سرویس باعث می‌شود تا پایداری سامانه‌های زیرساختی فناوری اطلاعات تضمین شود و تهدیدات امنیتی هم به حداقل ممکن برسند.

قابلیت گسترش‌پذیری زیرساخت‌های سخت‌افزاری

قابلیت گسترش‌پذیری زیرساخت‌های سخت‌افزاری به کمک مدل HaaS چیست و چطور انجام می‌شود؟ زمانی که سازمان‌ها رشد می‌کنند، دامنه فعالیت آن‌ها هم گسترده‌تر می‌شود. این رشد زمانی انجام می‌شود که زیرساخت‌های سخت‌افزاری قابلیت گسترش‌پذیری داشته باشند. به کمک مدل HaaS توسعه زیرساخت تکنولوژی در آینده به آسانی انجام می‌شود. به همین دلیل شرکت‌ها دیگر نگران در مورد افزایش هزینه‌ها و تعداد زیرساخت‌های فناوری اطلاعات نخواهند شد. گفتنی است که مدل‌های پرکاربرد و محبوب HaaS جزو سرویس‌های رایانش ابری تقسیم‌بندی می‌شوند که در آن رسانه‌های ذخیره‌ساز اطلاعات و حتی سخت‌افزارهای محاسباتی هم به عنوان سرویس‌های مجازی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.

کاربردهای HaaS چیست؟

مدل سخت‌افزار به عنوان سرویس مدیریت شده برای اهدافی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم استفاده می‌شود. به عنوان مثال یکی از کاربردهای HaaS دسترسی از راه دور به سخت‌افزارهای یک شرکت بر مبنای قرارداد منعقد شده با ارائه دهنده خدمات است.

محیط‌های محاسباتی اجماع شده

در محیط‌های محاسباتی که اجماع شده هستند، مشترکان غالبا از ارتباطات مبتنی بر پروتکل اینترنت برای دستیابی به قدرت محاسباتی سخت‌افزارهای از راه دور استفاده می‌کنند. در این روش کاربران داده‌ها را از راه دور برای سرور ارسال می‌کنند. سپس سرور داده‌ها را دریافت و پردازش‌های لازم را انجام می‌دهد و نتایج را باز می‌گرداند. در این روش به جای سرمایه‌گذاری بر روی سخت‌افزارهای اضافی در محل کاربران می‌توانند از قدرت محاسباتی اجاره شده کمک بگیرند. این مدل دریافت خدمات به ویژه برای آن دسته از افرادی که در زمینه محاسباتی و پردازش داده‌ها فعالیت می‌کنند مناسب است.

از سرویس HaaS عمدتا در این زمینه‌ها استفاده می‌شود:

  • مدیریت ناوگان: کاربرد HaaS در مدیریت ناوگان چیست؟ این سرویس به ناوگان‌های بزرگ وسایل نقلیه گزینه‌های مدیریتی داخل کابین را ارائه می‌دهد. این راه‌حل‌هم شامل ردیابی GPS و تشخیص خرابی موتور می‌باشد
  • رستوران‌ها: از HaaS برای سیستم‌های pos رستوران که شامل سخت‌افزارهایی مانند نمایشگرهای لمسی، چاپگرهای رسید و اسکنر بارکد می‌شود استفاده می‌شود
  • تجهیزات اداری: برای تجهیزاتی مانند پرینتر و دستگاه‌های فکس از مدل سخت‌افزار به عنوان سرویس استفاده می‌شود

سرویس HaaS؛ یک مدل تجاری نوین و مقرون‌به‌صرفه

سرویس HaaS یک مدل جایگزین برای تهیه و مدیریت سخت‌افزار است که مزایای مختلفی را در مقایسه با روش‌های سنتی به مشاغل ارائه می‌دهد. یکی از متداول‌ترین کاربردهای HaaS استفاده در تجهیزات اداری است که شامل پرینترها، دستگاه‌های کپی و فکس می‌شود. سرویس HaaS در واقع به نفع هر کسب و کاری است که به دنبال راهی مقرون‌به‌صرفه برای ارائه زیرساخت‌های لازم برای کارکنان خود است.

این سرویس با تبدیل هزینه‌های سرمایه‌ای کلان به هزینه‌های عملیاتی قابل اطمینان، این امکان را برای کسب و کارها فراهم کرده است تا سخت‌افزار‌هایی ایمن‌تر و قابل اطمینان‌تر را به دست بیاورند. پینگونت متشکل از دو گروه از برنامه نویس های حرفه‌ای و متخصصین حوزه شبکه می باشد. ما در پینگونت، همه با هم در راستای ارتقای کیفیت شبکه های کامپیوتری تلاش می‌کنیم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *