کاربردهای شبکه کامپیوتری

شبکه‌های کامپیوتری نقش عمده‌ای در ارائه اطلاعات به سازمان‌های بزرگ و کوچک و همچنین افراد عادی دارند. اکنون تقریباً همه شرکت‌ها، بانک‌ها و فروشگاه‌ها تراکنش‌های رایانه‌ای را برای امور سازمانی خود اجرا می‌کنند. برای همه این اهداف، از شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. در این مقاله در مورد کاربردهای شبکه کامپیوتری صحبت می‌کنیم.

موارد استفاده از شبکه کامپیوتری

کاربردهای شبکه کامپیوتری عبارتند از:

ایجاد ارتباطات

با استفاده از شبکه‌های کامپیوتری، ما می‌توانیم با افراد مختلف در سراسر جهان و با یکدیگر تعامل داشته باشیم. این یک ارتباط قدرتمند بین کارکنان، تیم و بخش به طور گسترده از هم جدا شده است. آن‌ها به راحتی می‌توانند با هزینه بسیار کم از طریق تلفن همراه، رسانه‌های اجتماعی، تلفن، ایمیل، چت، تلفن ویدئویی، ویدئو کنفرانس، پیام کوتاه، MMS، گروه افزار و سایر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به اشتراک گذاری منابع

اشتراک منابع، به معنای زمانی است که یک دستگاه توسط بسیاری از سیستم‌ها قابل دسترسی می‌باشد. این اجازه می‌دهد تا همه نوع برنامه‌ها، تجهیزات و داده‌های در دسترس، برای هر کسی از طریق شبکه بدون توجه به موقعیت فیزیکی منبع قابل دسترسی باشند. اشتراک منابع صرفاً به اشتراک گذاری چیزهایی مانند چاپگر، اسکنر، PDA، دستگاه فکس و مودم است. به عنوان مثال، بسیاری از رایانه‌ها می‌توانند به یک چاپگری دسترسی داشته که در شبکه باشد.

مزایای شبکه‌های اجتماعی

نرم افزار به اشتراک گذاری داده‌ها

با استفاده از شبکه کامپیوتری، هر برنامه یا نرم افزار دیگری را می‌توان در یک کامپیوتر مرکزی یا سرور ذخیره کرد. این نرم افزار را می‌توان بین رایانه‌های دیگر شبکه نیز به اشتراک گذاشت. این قابلیت، اطمینان بالایی را فراهم می‌کند و همچنین می‌توان پشتیبان گیری را در یک مکان ذخیره کرد تا در صورت خرابی در دسترس باشد.

صرفه جویی در پول

شبکه‌های کامپیوتری همچنین باعث صرفه جویی در پول می‌شوند، زیرا کار کاغذی، نیروی انسانی، اشتراک منابع، اشتراک نرم افزار و همچنین صرفه جویی در زمان را کاهش می‌دهند.

کاربردهای شبکه کامپیوتری در تجارت

در قرن بیست و یکم، ارتباطات عامل بسیار مهمی برای موفقیت در عملیات تجاری هستند. در آنجا با رشد شبکه‌های کامپیوتری و خدمات اینترنت سریع، تجارت نیز به شدت توسعه یافت. با توسعه رایانش ابری، دسترسی جهانی و مسائل امنیتی محدود شدند. مکالمه اینترنتی، مکالمه و تصمیم گیری را سریع تر و صرفه جویی در پول بانکداری الکترونیکی راه را برای تراکنش‌های آسان هموار کرد.

کسب و کار در مقیاس بزرگ یا کوچک  B2C، B2B، B2G، C2B، C2C، C2G، G2B، G2C، G2G  یا تجاری که اطلاعات را از طریق اینترنت منتقل می‌کند، قابل انجام است. بازاریابی ارزان و انتخاب آسان محصولات از طریق اینترنت، با رضایت مشتریان نیز قابل انجام می‌باشد. تمدید شرکت، مجوز، سایر گواهی‌ها، پرداخت قبوض، رسید، صورتحساب، نگهداری سهام، بدون هیچ گونه مرز جغرافیایی از طریق اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری قابل انجام هستند.

یارانه‌های دولتی نیز برای کسب و کار آنها در دسترس است تا بتوانند خود را با دیجیتالی کردن ارتقا دهند. در نتیجه تعاملات مستقیم انسانی به دلیل اینترنت نیز کاهش می‌یابد. خریدار مستقیماً هر محصولی را از تولید کننده با هزینه کمتری خریداری می‌کند و هزینه‌های دلالی شخص میانی کاهش می‌یابند. اتصال شبکه در تجارت در شکل 10.5 نشان داده شده است.

کاربردهای شبکه کامپیوتری در خانه

امروزه، استفاده از شبکه در خانه‌ها رایج شده است زیرا ارتباط بین دستگاه‌ها را با نزدیکی خانه تسهیل می‌کند. دستگاه‌های موجود در این شبکه، می‌توانند دستگاه‌های هوشمند، رایانه‌های همراه، چاپگرهای شبکه‌ای باشند که قادر به تعامل و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی در داخل خانه به روش‌های مختلفی مانند اتوماسیون کارهای تکراری، افزایش بهره‌وری شخصی، افزایش امنیت خانه و دسترسی آسان ‌تر به سرگرمی هستند. شبکه‌های خانگی به دو طریق به هم متصل می‌شوند:

  • شبکه سیمی
  • شبکه بی سیم

یک سیستم شبکه سیمی با یک کابل شبکه متصل می‌شود، به عنوان مثال بلندگو، دوربین مدار بسته، چاپگر، فضای باز و اسکنر و سایر با کابل. یک شبکه بی‌سیم، دستگاه‌هایی مانند تبلت‌ها، دوربین‌های داخلی و E-reader و سایر را بدون کابل (WiFi) به هم متصل می‌کند. شبکه در خانه به ما کمک کرده تا بانکداری الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، پزشکی از راه دور، مراکز تماس، ویدئو کنفرانس، دیجیتالی کردن خاطرات و سایر را انجام دهیم.

شبکه کامپیوتری

کاربردهای شبکه کامپیوتری در تلفن همراه

شبکه موبایل، شبکه ای است که دستگاه‌های بدون کابل (بی سیم) را به هم متصل می‌کند. رایانه‌های همراهی مانند لپ ‌تاپ، تبلت و رایانه‌های دستی، بخش‌هایی بودند که سریع‌ ترین رشد را داشتند. در مناطق زمینی، شبکه به عنوان سلول توزیع شد، هر یک توسط فرستنده گیرنده تک مکان، اما به طور کلی سه سایت سلولی یا یک ایستگاه فرستنده گیرنده پایه ارائه می‌شوند.

این ایستگاه، پایه پوشش شبکه و سایر ویژگی‌هایی را برای سلول فراهم می‌کند که می‌توان از آن‌ها برای انتقال صدا، داده و سایر محتواها نیز استفاده کرد. به هم پیوستن همه پوشش‌های رادیویی، منطقه جغرافیایی وسیعی نامیده می‌شود. این فرستنده گیرنده‌های قابل حمل برای ارتباط با یکدیگر با فرستنده‌های ثابت و حرکت از طریق بیش از یک سلول در طول انتقال استفاده می‌شد.

حتما بخوانید: مزایای استفاده از شبکه کامپیوتری

ویژگی‌های شبکه‌های موبایل

  • از آنجایی که برج‌های سلولی نزدیک ‌تر هستند، دستگاه‌های تلفن همراه در مقایسه با یک فرستنده یا ماهواره، انرژی کمتری مصرف می‌کنند.
  • ظرفیت عظیمی نسبت به یک فرستنده بزرگ، در فرکانس واحد می‌تواند برای پیوندهای مختلف یا بسیاری استفاده شود تا زمانی که آن‌ها در سلول‌های مختلف باشند.
  • از آنجایی که تلفن‌های همراه در حال حاضر به شدت برای ارتباطات داده استفاده می‌شوند، ترافیک شبکه تلفن همراه به طور کامل مشغول است.

تلفن همراه، صدا، متن، پیام چندرسانه ای یا تماس‌های داده را به فرکانس‌های رادیویی (RF)  تبدیل می‌کند. ایستگاه‌های پایه تلفن همراه، این سیگنال‌های RF را ارسال و دریافت می‌کنند و تماس گیرندگان را به تلفن‌های دیگر و شبکه‌های دیگری متصل می‌نمایند. شبکه‌های سلولی خصوصی را می‌توان در مکان‌های مختلفی مانند تحقیقات، سازمان‌های بزرگ و صنایع کوچکی استفاده کرد.

بعد از دسترسی به موبایل و دسترسی به اینترنت، کار سریع تر پیشرفت می‌کند. افراد حتی در سفر می‌توانند با دیگران در تماس باشند. اطلاعات مهم را می‌توان در هر زمان بدون مشکل زیادی دریافت کرد. جستجوی موضوعات مهم، چک کردن نامه‌ها، مشاهده پیشرفت شرکت را می‌توان به راحتی در یک مکانی انجام داد. دانش کافی کامپیوتر برای دسترسی به اینترنت از طریق شبکه تلفن همراه نیز کافی است.

کاربردهای اجتماعی شبکه کامپیوتری

کاربردهای اجتماعی شبکه کامپیوتری

برای برقراری ارتباط با مردم در سراسر جهان، از طریق رسانه‌های شبکه اجتماعی، برنامه‌هایی مانند Whatsapp، Facebook، Twitter، Blogs، Pinterest، Classmate  و سایر، به طور کامل مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما از طریق رسانه‌های اجتماعی افکار، ایده‌ها، فایل‌ها و همچنین چت‌های خود را به اشتراک می‌گذاریم. به شکل 10.7 در زیر مراجعه کنید.

این شبکه‌های اجتماعی چندین ویژگی مشترک دارند:

  • عضویت شبکه‌های اجتماعی: عموماً از کاربران می‌خواهند که نام‌ها و حساب‌ها را برای جلوگیری از تکراری بودن و حفظ رازداری ثبت کنند. بنابراین بسیاری از شبکه‌های عمومی ثبت نام رایگان و برخی هزینه‌های ناچیز را برای خدمات خود ارائه می‌دهند. شبکه‌های خصوصی (مانند گروه‌های دارندگان حساب بانکی)، ثبت نام را محدود به افرادی می‌کنند که معیارهای واجد شرایط بودن خاصی را دارند.
  • مشارکت در محتوا: این شبکه‌ها به اعضا اجازه می‌دهند تا به راحتی نظرات، فیلم‌ها، موسیقی، فیلم‌های کوتاه یا عکس‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارند.
  • مراجعات مجدد مکرر: شبکه اجتماعی سالم، گروهی از اعضا را دارد که به طور منظم برای مشارکت در سهم خود و همچنین برای به ‌روزرسانی‌های جدید بررسی‌هایی می‌کنند.
  • ایجاد روابط انسانی: هدف مشترک اکثر شبکه‌های اجتماعی، ایجاد امکان تعامل بین مردم است که ارتباط قوی تری با افراد جوامع مختلف ایجاد می‌کند.

مزایای شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی علاوه بر اینکه مکانی سرگرم کننده برای ملاقات و استراحت با مردم هستند، مزایای بسیار مفیدی را نیز برای افراد و جوامع به همراه دارند:

به اشتراک گذاری اطلاعات

اگرچه دوستان و اعضای خانواده می‌توانند از طریق تماس‌های تلفن همراه یا پیام‌های متنی با هم در تماس باشند، اما شبکه‌های اجتماعی محیط بسیار غنی تری را برای برقراری ارتباط فراهم می‌کنند. ما همچنین می‌توانیم آلبوم‌های عکس و فیلم‌ها را به اشتراک بگذاریم و آرزوهای روزانه را از طریق شبکه اجتماعی منتقل کنیم. بحث‌های گروهی و چت‌های گروهی در گروه‌های مختلفی انجام می‌شوند که از طریق آن افراد با یکدیگر در ارتباط هستند.

اطلاعیه‌های پخش

راه سریع و آسان برای انتشار اطلاعات موارد اضطراری و بلایای طبیعی. مکان‌ها و فروشگاه‌های محلی می‌توانند رویدادهای آینده را در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنند و افراد تجاری می‌توانند محصولات خود را از طریق این شبکه‌ها بازاریابی نمایند.

پرورش تنوع فکری

برخی از منتقدان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که جوامع آنلاین افراد را با علایق و پیشینه‌های مشابهی جذب می‌کنند. در واقع، وقتی افراد با عقاید مختلف در فضای آنلاین گرد هم می‌آیند، به نظر می‌رسد بسیاری از بحث‌ها به حملات شخصی و به اصطلاح جنگ‌های شعله ای تبدیل می‌شوند. بحث‌ها آنلاین شده، بحث‌های سالمی ممکن است صورت گیرند و برخی از آن‌ها نیز ویروسی می‌شوند. چنین مشاجرات و صحبت‌هایی باعث آرامش افراد پرمشغله از برنامه‌های کاری منظم شان می‌شود. همچنین با امور جاری غنی شده و با مردم در تماس خواهند بود.

حتما بخوانید: انواع شبکه کامپیوتری

هدف از شبکه‌های کامپیوتری

چه یک خانه تک ‌خانواده در حال انجام بازی‌ها و دسته چک‌های تعادلی یا یک شرکت با میلیون‌ها مشتری در سراسر جهان باشد، شبکه‌های رایانه‌ای، قدرت، عملکرد و انعطاف ‌پذیری را به هر محیط محاسباتی اضافه می‌کنند. شبکه‌های رایانه‌ای که زمانی منحصراً در تنظیمات دولتی و دانشگاهی در دسترس بودند، اکنون با تلفن‌های همراه و پخش ‌کننده‌های موسیقی از دفتر تا خانه و مستقیماً در جیب ما گسترش می‌یابند.

به اشتراک گذاری فایل و داده

زمانی، به اشتراک گذاری فایل عمدتاً شامل ذخیره اسناد در فلاپی دیسک‌هایی بود که می‌توانستند به صورت فیزیکی با دست به رایانه‌های دیگر منتقل شوند. با این حال، با شبکه، فایل‌ها را می‌توان فوراً در سراسر شبکه به اشتراک گذاشت، چه با یک کاربر یا با صدها کاربر. کارمندان در سراسر بخش‌ها می‌توانند در اسناد همکاری کنند، مطالب پس ‌زمینه را مبادله کرده، صفحات گسترده را اصلاح کنند و بدون ایجاد نسخه‌های متضاد، برای یک پایگاه داده مرکزی مشتری به طور همزمان افزوده‌ها و به ‌روزرسانی‌ها انجام دهند.

هدف از شبکه‌های کامپیوتری

به اشتراک گذاری منابع

شبکه‌های کامپیوتری همچنین امکان به اشتراک گذاری منابع شبکه مانند چاپگرها، سرورهای اختصاصی، سیستم‌های پشتیبانی شبکه، دستگاه‌های ورودی و اتصالات اینترنتی را فراهم می‌کنند. با به اشتراک گذاشتن منابع، تجهیزات منحصر به ‌فردی مانند اسکنر، چاپگرهای رنگی یا دستگاه‌های کپی پرسرعت را می‌توان به طور همزمان بدون جابجایی در دسترس همه کاربران شبکه قرار داد و این نیاز به اضافه کاری گران قیمت را از بین می‌برد. علاوه بر این، منابع مشترک خاصی را می‌توان برای ارائه اسناد یا نتایج به طور مستقیم به دفتر یا بخشی که به آن‌ها نیاز دارد، هدف قرار داد.

حفاظت از داده‌ها

جلوگیری در از دست دادن داده‌های حیاتی، سالانه میلیون‌ها دلار در کسب و کارها در سراسر جهان صرفه جویی می‌کند. شبکه‌ سازی رایانه‌ها با هم، به کاربران اجازه می‌دهد تا کپی‌هایی از اطلاعات مهم را در چندین مکان توزیع کرده و اطمینان حاصل نمایند که اطلاعات ضروری با خرابی یک رایانه در شبکه از بین نمی‌رود. با استفاده از سیستم‌های پشتیبان مرکزی در داخل و خارج از سایت، اسناد و داده‌های منحصر به‌ فرد را می‌توان به ‌طور خودکار از هر رایانه در شبکه جمع ‌آوری کرد و در صورت آسیب فیزیکی یا حذف تصادفی رایانه، به‌ طور ایمن از آن‌ها نسخه پشتیبان تهیه نمود.

سهولت اداره

افسران فناوری اطلاعات (IT) و مدیران شبکه‌های کامپیوتری، عاشق سیستم‌های شبکه هستند، زیرا به متخصصان فناوری اطلاعات اجازه می‌دهند تا نسخه‌های یکنواخت نرم افزار، پروتکل‌ها و اقدامات امنیتی را در صدها یا هزاران رایانه شخصی از یک ایستگاه مدیریت فناوری اطلاعات حفظ کنند. به جای ارتقاء جداگانه هر رایانه در یک شرکت در یک زمان، یک مدیر شبکه می‌تواند ارتقاء را از یک سرور آغاز کند و به طور خودکار ارتقاء را در سراسر شبکه به طور همزمان تکرار نماید و به همه افراد شرکت اجازه دهد تا نرم افزار، منابع و رویه‌های یکسانی را حفظ نمایند.

حتما بخوانید: امنیت شبکه چیست؟

ارتباطات داخلی

شبکه‌های کامپیوتری همچنین به سازمان‌ها اجازه می‌دهند تا سیستم‌های ارتباطات داخلی پیچیده را حفظ نمایند. ایمیل شبکه را می‌توان فوراً به همه کاربران تحویل داد، سیستم‌های پست صوتی را می‌توان از طریق شبکه میزبانی کرد و در سرتاسر سیستم در دسترس قرار داد و نرم افزار برنامه ریزی مشترک و ابزارهای مدیریت برنامه به کارمندان اجازه می‌دهد تا جلسات و فعالیت‌های کاری را هماهنگ کنند که این اثربخشی را به حداکثر می‌رساند و در عین حال مدیران و همکاران را نیز از برنامه‌ها و پیشرفت مطلع می‌سازد.

توزیع قدرت محاسباتی

سازمان‌هایی که قدرت محاسباتی خارق‌ العاده‌ای را طلب می‌کنند، از شبکه‌های کامپیوتری با توزیع وظایف محاسباتی در چندین رایانه در سراسر شبکه بهره می‌برند و مشکلات پیچیده را به صدها یا هزاران عملیات کوچک ‌تری، تقسیم می‌کنند که سپس این‌ها به رایانه‌های جداگانه تقسیم می‌شوند. هر کامپیوتر در شبکه، عملیات اش را بر روی بخش خود از مشکل بزرگ تر شروع کرده و نتایج خود را به کنترل کننده برمی گرداند که این نتایج را جمع آوری می‌کند و نتیجه گیری می‌نماید که هیچ کامپیوتری نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهد.

کلام آخر

شبکه متشکل از دو یا چند کامپیوتر است که به یکدیگر متصل شده‌اند تا اطلاعات و فایل‌ها را بین خود به اشتراک بگذارند. کسب و کارها، تنها کسانی نیستند که می‌توانند از ایجاد یک شبکه سود ببرند. کاربران خانگی می‌توانند از اشتراک گذاری موسیقی، فیلم و چاپگر از هر رایانه‌ای لذت ببرند. ما کاربردهای شبکه کامپیوتری هم در کسب و کار و مصارف خانگی به دلایل مزایای زیاد افزایش پیدا کرده‌اند.

brainkart.com

techwalla.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *