شبکه منطقه شهری (MAN) چیست؟

شبکه منطقه شهری (MAN) چیست؟

شبکه منطقه شهری شبیه یک شبکه محلی (LAN) است اما به کل شهر، محوطه دانشگاه یا سایر قلمروهای دولتی یا سازمانی گسترش می‌یابد. شبکه‌های محلی متعددی به هم متصل می‌شوند تا شبکه‌های منطقه شهری را تشکیل دهند که بزرگ‌‌تر از شبکه‌های محلی اما کوچک‌‌تر از شبکه‌های گسترده (WAN) هستند.

ارتباط از طریق شبکه منطقه شهری عموماً سریع است و می‌توان آن را با حامل‌های پرسرعتی مانند کابل‌های فیبر نوری ارائه کرد. با معرفی تلفن‌های بی سیم و شبکه‌های بعدی، ابزارهای متنوع‌تری برای انتقال سیگنال‌ها در دسترس هستند. برای شناخت بیشتر شبکه منطقه شهری با پینگونت همراه باشید.

تعریف شبکه منطقه شهری

یک شبکه منطقه شهری معمولاً کل مرکز شهر یا محوطه دانشگاه را در شبکه‌های کامپیوتری پوشش می‌دهد. سرعت انتقال داده‌ها متوسط است و تأخیرهای انتشار نیز در شبکه‌های شهری می‌باشد. شبکه منطقه شهری دارای تحمل خطای کمتر و ازدحام بیشتر است. این شبکه گران قیمت است و اغلب متعلق به یک سازمان بزرگ می‌باشد.

شبکه منطقه شهری از یک شبکه گسترده، بین 10 تا 50 کیلومتر را پوشش می‌دهد و آن را برای ایجاد ارتباط بین دفاتر یک شرکت در یک شهر، کارخانه‌ها و غیره ایده آل می‌کند. شبکه منطقه شهری داده‌ها را با استفاده از دستگاه‌های مختلف مانند مودم و سیم و کابل انتقال می‌دهد. نمونه‌هایی از این شبکه‌ شامل شبکه پرسرعت DSL شرکت تلفن یا شبکه محلی شرکت کابلی هستند.

تعریف شبکه منطقه شهری

شبکه منطقه شهری چگونه کار می‌کند؟

در شبکه منطقه شهری هدف ایجاد یک پیوند ارتباطی بین دو LAN مستقل است زیرا بزرگ‌تر از LAN اما کوچک‌تر از WANمی‌باشد. شبکه‌های شهری به طور کلی LAN و WAN را برای اتصال یکپارچه شبکه‌های محلی پراکنده جغرافیایی ترکیب می‌کنند. در شبکه‌های منطقه شهری، فیبر نوری معمولاً به عنوان رسانه‌ برای انتقال استفاده می‌شود.

روترها و سوئیچ‌ها توزیع داده‌ها را از طریق پورت‌های خود تسهیل می‌بخشند. یک سوئیچ مسئول فیلتر کردن داده‌هایی است که در فریم‌ها ارسال می‌شود. سوئیچ‌ها به عنوان دستگاه‌های دو پورتی عمل می‌کنند زیرا آنها فیلتر کردن داده‌ها را در یک انتها مدیریت می‌نمایند، در حالی که در انتهای دیگر اتصالات را تحت مدیریت دارند.

روترها همچنین در تسهیل اتصال شبکه نقش دارند زیرا مسیری که اینترنت قرار است در امتداد مسیریابی شوند را شناسایی می‌کنند. به عبارت دیگر، یک روتر بر انتقال اطلاعات نظارت می‌کند. شبکه منطقه شهری معمولاً تا 50 کیلومتر منطقه را تحت پوشش دارد.

عملکرد و هدف شبکه منطقه شهری

 • ساخت و پیاده‌ سازی یک سیستم شبکه‌ای که ارتباط بین سرورها را برای برقراری ارتباط با شبکه مورد استفاده کسب ‌و کارها و دولت‌ها برقرار می‌کند تا بتوانند در فعالیت‌هایی مانند چت، پیام ‌رسان، ویدیو و سایر شرکت کنند.
 • انواع مختلفی از شبکه‌های کامپیوتری وجود دارند، اما شبکه منطقه شهری بیشتر برای اتصال بین شهرها استفاده می‌شود. برای ایجاد یک شبکه منطقه شهری اپراتورهای مخابراتی باید شبکه‌های کامپیوتری را در طول مایل‌ها متصل کنند.
 • از طریق شبکه کامپیوتری منطقه شهری، ارتباطات کارآمدتر می‌شوند، تجارت آسان‌تر شده و شبکه نیز ایمن‌تر خواهد بود.
 • این با یک شبکه تلویزیونی کابلی یا رادیویی یکپارچه شده است و از داده‌های متنی و صوتی پشتیبانی می‌کند.
 • هدف اصلی شبکه منطقه شهری، اتصال شبکه‌های کامپیوتری از شهری به شهر دیگر است.

شبکه منطقه شهری چگونه کار می‌کند؟

تفاوت بین LAN، MAN و WAN چیست؟

LAN یا شبکه محلی، به شما این امکان را می‌دهد تا بین دستگاه‌های مختلف متصل به یک LAN ارتباط برقرار کنید. مالکیت خصوصی آنچه که می‌توانید با یک شبکه محلی انجام دهید را به جای عمومی، کنترل می‌کند. برخلاف MAN و WAN، LAN تاخیر انتشار کوتاهی دارد. در نتیجه، کوچک ترین مناطق مانند کالج‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و سایر را پوشش می‌دهد. شبکه MAN از یک منطقه بزرگ‌تر از شبکه محلی تشکیل شده است زیرا شهرهای بزرگ، شهرها و سایر را پوشش می‌دهد. یک MAN دو یا چند کامپیوتر را در یک شهر یا در شهرهای مختلفی به هم متصل می‌کند.

شبکه‌های شهری گران هستند و نباید در اختیار یک سازمان باشند. شبکه‌های WAN یا Wide Area محدوده جغرافیایی وسیع‌تری را نسبت به شبکه‌های محلی پوشش می‌دهند و حتی می‌توانند یک کشور یا قاره را پوشش دهند. آن‌ها گران بوده و نباید توسط یک سازمان به تنهایی اداره شوند. WAN معمولا از PSTN یا ارتباطات ماهواره‌ای استفاده می‌کند.

موارد استفاده از شبکه منطقه شهری

کاربردهای شبکه منطقه شهری عبارتند از:

 • تلویزیون کابلی دیجیتال
 • سازمان‌های دولتی
 • پردیس‌های دانشگاهی
 • مدارس و کالج‌ها
 • پهنای باند کابلی
 • شبکه‌ای از ایستگاه‌های آتش نشانی
 • در فرودگاه‌ها
 • در بیمارستان‌ها (برای ارتباط بین پزشکان، دفاتر تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها)
 • در کتابخانه‌های عمومی

موارد استفاده از شبکه منطقه شهری

مثالی از شبکه منطقه شهری

وایمکس یا IEEE 802.16 دو نمونه از شبکه منطقه شهری هستند که دسترسی پهنای باند پرسرعت را با اتصال اینترنت به محل مشتری فراهم می‌کنند. در سال‌های اخیر، توسعه سریع رایانه‌ها (انفورماتیک) و همچنین توسعه فناوری مخابرات، انقلاب الکترونیکی را ایجاد کرده است که می‌تواند اخبار یا داده‌ها را با سرعت نور در سراسر جهان منتشر کند.

در نتیجه در انقلاب اطلاعاتی که علم و فناوری را با هم ترکیب می‌کند، ثروت متحول شده است و دیگر مانند دوران صنعتی شدن، این بر پایه ثروت مادی نیست بلکه مبتنی بر اطلاعات است. علاوه بر این، همانطور که این توسط تعداد زیادی از شرکت‌ها و سازمان‌هایی که از شبکه‌های کامپیوتری در سازماندهی و ارتباط داده‌ها استفاده می‌کنند، مشهود است، بسیاری از شرکت‌ها به اهمیت استفاده از این پیشرفت‌های تکنولوژیکی پی برده‌اند. یکی از نمونه‌های اصلی، آژانس مرکز زمین شناسی (PSG) است.

مزایای شبکه منطقه شهری

فواید شبکه منطقه شهری به شرح زیر است:

 • سرعت بالا: سرعت انتقال داده برای فایل‌ها و پایگاه‌های داده به دلیل ارتباط فیبر نوری شبکه منطقه شهری سریع است. سرعت انتقال می‌تواند به سرعت به هزار مگابیت در ثانیه برسد.
 • اشتراک گذاری اینترنت: نصب شبکه منطقه شهری به کاربران این امکان را می‌دهد تا دسترسی به اینترنت خود را به اشتراک بگذارند تا بسیاری از کاربران بتوانند به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشند.
 • امنیت بالا: در مقایسه با شبکه‌های WAN و LAN، امنیت بالایی را ارائه می‌دهد، داده‌ها در MAN معمولاً ایمن هستند.
 • ارزان تر: شبکه منطقه شهری را می‌توان به راحتی به شبکه WAN متصل کرد، زیرا هزینه کمتری داشته و کارایی داده قوی را فراهم می‌کند. تمام داده‌های شبکه منطقه شهری را می‌توان به راحتی به صورت مرکزی مدیریت کرد.
 • ارسال ایمیل‌های محلی: شبکه منطقه شهری به شما این امکان را می‌دهد تا ایمیل‌های محلی را سریع و رایگان ارسال کنید.
 • آسانی تبدیل LAN به MAN آسان: در MAN، دو یا چند شبکه LAN به یکدیگر متصل می‌شوند. بنابراین، این یک روش سریع‌تر برای اتصال دو شبکه LAN است. این فرآیند با سرعت لینک‌ها امکان پذیر است.

مزایای شبکه منطقه شهری

معایب شبکه منطقه شهری

معایب MAN به شرح زیر هستند:

 • تفاوت سرعت اینترنت: شبکه فیبر نوری نمی تواند از سیم‌های مسی استفاده کند، زیرا سیم‌های مسی شبکه منطقه شهری را کند می‌کنند. بنابراین، شبکه‌های فیبر نوری هزینه بیشتری نسبت به سیم‌های مسی دارند.
 • مدیریت مشکل: با افزایش اندازه و تعداد شبکه‌های LAN، مدیریت آن بسیار دشوار می‌شود. دلیل آن مشکلات پیکربندی اضافی و نگرانی‌های امنیتی است.
 • خطر بالای هک: خطر حملات هکرها در MAN بیشتر از LAN است. بنابراین نیاز به پرسنل با امنیت بالا حائز اهمیت می‌باشد.
 • کارکنان فنی برای راه اندازی نیاز است: برای پیکربندی شبکه منطقه شهری، به افراد بسیار فنی نیاز دارید. افراد فنی، مدیران شبکه و عیب یاب خواهند بود.
 • نیاز به سیم بیشتر: کابل در MAN بیشتر از شبکه‌های LAN مورد نیاز می‌باشد. زیرا می‌دانیم که MAN‌ترکیبی از دو شبکه LAN هستند.

کلام آخر

یک شبکه از سیستم‌های مخابراتی استفاده می‌کند تا رایانه‌ها را به‌ گونه‌ای به هم پیوند دهد که ارتباط و اشتراک منابع را ممکن می‌سازند. سازمان‌ها بدون شبکه قادر به اشتراک منابع و همچنین افزایش بهره وری نیستند. با شبکه‌های WAN، شرکت‌ها می‌توانند از یک منطقه وسیع به اینترنت متصل شوند. آنها می‌توانند جلسات ویدئو کنفرانس را در سراسر کشور برگزار کنند و داده‌ها را از طریق LAN به اشتراک بگذارند.

در حالی که شبکه کلان شهرها جمعیت بیشتری را نسبت به شبکه محلی پوشش می‌دهد، زیرا این شهرها و سایر جمعیت‌های بزرگ را به هم متصل می‌کند. شبکه‌های شهری پرهزینه هستند و برای راه‌ اندازی آن‌ها به چندین سازمان نیاز دارند. از توضیحات بالا مشخص است که شبکه‌ها مزایای زیادی را برای کاربر نهایی ارائه می‌دهند. چه شبکه بی سیم باشد یا سیمی، آن‌ها بخشی جدایی ناپذیر از فناوری هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *