سرور چیست ؟

سرور چیست؟

سرور (Server) یک کامپیوتر قدرتمند است که داده‌هایی که از طریق شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند را در خود نگه می‌دارد و راه‌ حلی ایده‌آل برای کمک به متمرکز کردن اطلاعات کسب ‌و کارها جهت ارائه یک محیط کاری پویا و کاربردی است. به عبارتی، سرورها ابزارهای ذخیره سازی و پردازش داده‌های بزرگی هستند که به عنوان سخت‌افزار یا به صورت انبارهای مجازی در اینترنت وجود دارند. کامپیوتر‌ها یا سیستم‌های نرم‌افزاری به عنوان سرورهایی عمل می‌کنند که به یک شبکه متصل می‌شوند. برای درک بهتر نحوه عملکرد سرور با مقاله دیگری از پینگونت همراه باشید.

تعریف سرور

سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که داده‌ها را برای به اشتراک گذاشتن در یک شبکه نگهدارای می‌کند و به درخواست‌های اطلاعات (فایل‌ها، منابع چاپی، فکس و غیره) از کامپیوتر‌های دیگر پاسخ می‌دهد. سرورها به عنوان پردازشگر داده عمل می‌کنند. امروزه، شبکه‌های مبتنی بر سرور را می‌توان در بسیاری از کسب ‌و کارهای کوچک و بزرگ یافت.

اگر کامپیوتر‌های شخصی کند و فایل‌های ذخیره‌ شده روی دیسک‌ها سرعت کسب ‌و کار شما را کاهش داده‌اند، یک سرور شبکه می‌تواند راه‌ حل مفیدی باشد. در هر صورت، هنگامی که کارکردهای اساسی یک سرور را بدانید، می‌توانید از قابلیت‌های پردازش آن از طریق یک شبکه محلی (LAN) یا یک پلتفرم محاسبات ابری مجازی استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم : شبکه چیست؟

تعریف سروراجزای سرور

سرورهای فیزیکی از قسمت‌های زیر تشکیل شده‌اند:

 • مادربرد: یک مادربرد تمام قسمت‌های یک سرور را به هم متصل می‌کند. اندازه مادربرد، میزان فضای ذخیره سازی و تعداد‌ هارد دیسک‌هایی که می‌توانند به سرور متصل شوند را تعیین می‌کند.
 • واحد پردازش مرکزی (CPU): این واحد عملکردهای کلی یک سرور را کنترل می‌کند. این مرکز برای تمام پردازش‌ها در یک دستگاه سرور است.
 • حافظه: این قسمت از سرور مقدار فضای ذخیره سازی موجود را تعیین می‌کند. همچنین، حافظه باید با مادربرد سازگار باشد.
 • هارد دیسک:‌ هارد دیسک داده‌های کاربر و نرم افزار را برای کامپیوتر ذخیره می‌کند. این مهم از یک کارت کنترل برای عملکردهای پردازش بهینه استفاده خواهد کرد. سروری که حجم زیادی از اطلاعات را در خود جای داده‌ است، ممکن است به چندین هارد دیسک نیاز داشته باشد.
 • اتصال شبکه: یک سرور برای اینکه کار کند، نیاز به اتصال به شبکه دارد. یک اتصال شبکه خوب تضمین می‌کند که سرور قادر به دریافت و پاسخگویی به درخواست‌های کاربر است. بسیاری از مادربردها دارای یک آداپتور شبکه هستند اما در غیر این صورت، سرور نیاز به نصب یک اتصال شبکه خارجی دارد.
 • منبع تغذیه: سرورهایی که داده‌ها را در اختیار تعداد زیادی از مشتریان قرار می‌دهند، نسبت به یک کامپیوتر شخصی معمولی به منبع تغذیه بزرگ‌تری نیاز دارند. حداقل منبع تغذیه مورد نیاز سرورها 300 وات است.

اهمیت استفاده از سرور

استفاده از سرور به دلایل زیر حائز اهمیت است:

 • از اطلاعات کسب و کار با ارائه زیرساخت قابل اعتمادتر و با امنیت بیشتر محافظت می‌کند. این مهم شامل محافظت توسط فایروال است تا به جلوگیری از ورود کاربران غیرمجاز به شبکه شما کمک کند.
 • با به روز نگه داشتن کامپیوتر‌های شخصی با آخرین به روز رسانی‌ها، به اطمینان از سلامت شبکه کمک می‌کند.
 • یک مکان مرکزی برای ذخیره اطلاعات فراهم می‌کند، به این معنا که می‌توانید اطلاعات مهم تجاری را بهتر مدیریت کنید. یافتن، دسترسی و به اشتراک گذاری اطلاعات و برنامه‌ها برای کارکنان آسان‌تر خواهد بود.
 • به شما این امکان را می‌دهد تا یک نیروی کار سیار را در خود جای دهید. کارکنان می‌توانند تقریباً از هر کجا و در هر زمان، با دسترسی به ایمیل، وب سایت‌های داخلی، فایل‌های شبکه و حتی اپلیکیشن‌های تجاری در هر کامپیوتر شخصی دارای اینترنت به کار مشغول شوند.
 • کارکنان را قادر می‌سازد تا منابع و تجهیزاتی مانند دسترسی به اینترنت، چاپگرها و دستگاه‌های فکس را به اشتراک بگذارند.
 • این امکان را می‌دهد تا دسترسی به اینترنت پرسرعت را در سراسر شبکه کامپیوتری فراهم کنید.
 • به شما قدرت پردازش بیشتری می‌دهد. شبکه شما را شارژ می‌کند، داده‌های حجیم را ذخیره می‌کند، حافظه را آزاد کرده و کامپیوتر‌های شخصی را قادر می‌سازد تا عملکرد بهتری داشته باشند.
 • یک سرور به شما این امکان را می‌دهد تا کامپیوتر‌های جدید را راه اندازی کنید و برنامه‌های جدید را سریع‌تر و آسان‌تر اجرا نمایید.

نحوه کار Server

یک سرور اطلاعات را در یک شبکه جمع آوری و ارسال می‌کند. می‌تواند یک شبکه محلی مانند شبکه کسب و کار شما یا یک شبکه گسترده‌ در چندین مکان باشد و کارکرد اصلی آم شامل موارد زیر است:

 • سرورها به روش‌های مختلفی کار می‌کنند تا کاربران را به داده‌های مختلف متصل نمایند.
 • سرورها حجم زیادی از داده‌ها را برای سازمان‌ها ذخیره می‌کنند و آنها را از طریق شبکه‌های داخلی یا از طریق اینترنت در دسترس کاربران قرار می‌دهند.
 • سرورها همچنین می‌توانند به عنوان محافظ برای تأیید هویت کاربران قبل از اجازه دسترسی به شبکه کار کنند.

هر بار که از اینترنت استفاده می‌کنید، به یک سرور دسترسی دارید. وقتی URL را در مرورگر وارد می‌کنید، کامپیوتر شما با سرور میزبان آن وب‌سایت، ارتباط برقرار می‌کند. موارد زیر یک روند ساده از نحوه عملکرد سرور برای باز کردن یک سایت را نشان می‌دهد:

شما یک URL وارد می‌کنید و مرورگر شما یک صفحه وب را درخواست می‌کند.

 1. مرورگر یک URL برای سایتی که می‌خواهد نمایش دهد را درخواست می‌کند.
 2. سپس اطلاعات به سرور ارسال می‌شوند.
 3. وب سرور تمام داده‌های مورد نیاز برای نمایش سایت را پیدا کرده و می‌سازد (به همین دلیل است که برخی از سایت‌ها سریع‌تر از سایرین بارگذاری می‌شوند).
 4. مرورگر شما داده‌ها را دریافت می‌کند و وب سایت را برای شما نمایش می‌دهد.

نحوه عملکرد سرور

5 مزیت داشتن یک شبکه مبتنی بر Server

کامپیوتر‌های شخصی یا تجاری که به صورت همتا به همتا در شبکه قرار دارند، ممکن است زمانی که تعداد کاربران متصل به هم بین 2 تا 3 کاربر باشد، عملکرد خوبی داشته باشند. اگر تعداد کاربران از محدوده فوق فراتر رفت، باید سرور راه‌ اندازی کنید تا تمام نیازهای شما را برآورده کند. یک شبکه مبتنی بر سرور دارای چندین مزیت به شرح زیر است:

1- به کسب و کار شما قابلیت اطمینان زیادی می‌دهد

هر کسب و کاری می‌خواهد پایه‌های خود را بر بستری قابل اطمینان قرار دهد. برای همین، استفاده از یک سرور برای شما ضروری خواهد بود. مثلاً، شما سه کامپیوتر شخصی دارید که در یک اتصال شبکه به هم متصل هستند. اگر یک کامپیوتر در شبکه متصل از کار بیفتد، کل سیستم شما از کار خواهد افتاد تا زمانی که مشکلات با راه حل‌های مناسبی تشخیص داده شوند.

از طرف دیگر یک سرور راه حلی موثر برای چنین مشکل جدی است. سرور می‌تواند سخت افزار اضافی را برای رفع این مشکلات در لحظه لحاظ کند. در چنین مواردی، خرابی یک دستگاه تضمین کننده خرابی کل سیستم سرور نخواهد بود! بنابراین، می‌توان حتی پس از خرابی یک دستگاه کوچک، شبکه همچنان به کار خود ادامه دهد.

2- امنیت شبکه را برای کسب و کار شما فراهم می‌کند

این مورد را می‌توان یکی از بهترین و قابل توجه‌ترین مزایای یک سرور دانست. با ایجاد حساب‌های گروهی و فردی متمایز می‌توان حقوق فردی را بر اساس ماهیت و مقدار داده‌هایی که کاربران می‌توانند بر اساس نیازهایشان به آنها دسترسی داشته باشند، به کاربران اختصاص داد.

این مهم می‌تواند دسترسی غیرمجاز به داده‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد و امنیت بیشتری را برای شبکه شما فراهم کند. مثلا، اگر یک تیم فروش و یک تیم منابع انسانی در شرکت خود دارید، هر دو نمی‌توانند به داده‌های یکدیگر دسترسی داشته باشند، حتی اگر کل داده‌ها روی یک سرور واحد وجود داشته باشد.

3- به کسب و کار شما دسترسی از راه دور ارائه می‌دهد

کارکنان شما می‌توانند از راه دور کار کنند و هر زمان که بخواهند و در هر کجا که هستند به فایل‌های سرور دسترسی داشته باشند. کارکنان همچنین می‌توانند از هر مرورگر وب در دستگاه‌های مربوطه خود، هر زمان که بخواهند از هر کجای دنیا به ایمیل‌های شرکت دسترسی پیدا کنند.

4- برای کسب و کار شما یک مرکز پشتیبان تهیه می‌کند

از دست دادن داده‌ها معمولاً به دلایل مختلفی از خرابی کامپیوترها گرفته تا بی‌احتیاطی در محل کار رخ می‌دهد. این موارد به خصوص در زمانی که محل کار در غیاب سرور کار می‌کند، مشکلات بزرگی ایجاد خواهند کرد. یک سرور را می‌توان از این جنبه یک موهبت بزرگ در نظر گرفت زیرا به هموارسازی فرآیند پشتیبان گیری از اطلاعات کمک زیادی می‌کند.

شما قادر خواهید بود از تمام داده‌های خود از جمله فایل‌ها و ایمیل‌ها در یک ذخیره سازی متمرکز روی سرور خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. از این طریق تمامی مشکلات مربوط به از دست دادن داده‌ها کاهش پیدا می‌کنند و در عین حال بهره وری در محل کار بهبود چشمگیری پیدا می‌کند.

5- به افزایش امنیت شبکه کمک می‌کند

یکی از بزرگ‌ترین تهدیداتی که شبکه با آن مواجه است، احتمال آلودگی ویروس یا جاسوس افزار است. از این رو، سیستم آنتی ویروس این روزها یک ضرورت مطلق است. یک سیستم سرور می‌تواند به افزایش امنیت شبکه کمک زیادی کند. سیستم امنیتی می‌تواند کارهای زیر را انجام دهد:

 • سرور می‌تواند نرم‌افزار ضد ویروس را از یک کامپیوتر شخصی به هر کامپیوتر شخصی ایستگاه کاری متصل به شبکه مستقر کند.
 • یک اسکن گسترده شبکه را به طور کلی اجرا کند (از جمله دستگاه‌های متصل به شبکه وای فای).
 • انواع ویروس‌ها را حذف کند.

بنابراین به خوبی می‌توانید مشاهده کنید که این ویژگی‌ها اساساً ضروری و مهم هستند. به لطف سرور، کل فرآیند مدیریت ویروس را می‌توان از یک کامپیوتر شخصی انجام داد. همیشه به یاد داشته باشید که هزینه‌های ایجاد یک شبکه مبتنی بر سرور، صرفاً هزینه نیست. این یک سرمایه گذاری بزرگ است و قطعاً در دراز مدت به نفع شما خواهد بود.

بیشتر بخوانیم : باج افزار یا Ransomware چیست ؟

مزایای سرورانواع Server

از نظر سخت افزاری، سرور فقط یک کامپیوتر است اما بدون اینکه کسی پشت آن روی صندلی بنشیند و با سیستم کار کند. در یک محیط شبکه معمولی، ممکن است یک سرور ایمیل را پیدا کنید که تمام ترافیک و ذخیره‌ سازی ایمیل‎ها را انجام می‌دهد یا یک سرور چاپی که همه چاپگرها را مدیریت می‌کند یا یک سرور پایگاه داده که دیتابیس شرکتی را در خود جای داده است.

انواع مختلفی از سرورها از جمله سرورهای وب، سرورهای ایمیل و سرورهای فایل وجود دارند. یک وب سرور صفحات وب را به کامپیوتر‌هایی که به آن متصل می‌شوند، ارائه می‌دهد. همچنین می‌تواند زبان‌های برنامه نویسی مانند PHP و ASP را نیز اجرا کند.

یک سرور ایمیل، حساب‌های ایمیل کاربران را ذخیره می‌کند و پیام‌های ایمیل را ارسال و دریافت می‌نماید. به عنوان مثال، اگر یک ایمیل برای یک دوست ارسال کنید، پیام توسط یک سرور ایمیل با استفاده از پروتکل SMTP ارسال می‌شود.

در زیر لیست کاملی از انواع اصلی سرورها آورده شده‌اند:

1- وب سرور (Web server)

یک وب سرور برای دسترسی به وب جهانی از طریق دامنه استفاده می‌شود. این سرورها اطلاعات ذخیره شده را از یک وبسایت اینترنتی به کامپیوتر شخصی متصل می‌کنند. سرورهای وب، اطلاعاتی را برای اینترنت ذخیره می‌کنند که این‌ها از طریق کد HTTP بازیابی شده و به مرورگر وب شما ارسال می‌شوند. وب سرور یکی از پرکاربردترین انواع سرورها است.

2- سرور پروکسی (Proxy server)

سرورهای پروکسی به عنوان پلی بین سرور میزبان و سرور مشتری عمل می‌کنند. یک پروکسی پس از عبور از سرور پروکسی، داده‌ها را از یک وبسایت به آدرس IP کامپیوتر شما ارسال می‌کند. این عمل یک لایه امنیتی اضافه می‌کند زیرا اطلاعات درخواست شده و سپس از منبع به سرور پروکسی منتقل می‌شود و هرگز مستقیماً از یک کلاینت به کاربر دیگر منتقل نخواهد شد.

3- ماشین مجازی (VM)

همانطور که از نام آن پیدا است، ماشین مجازی داده‌ها را کاملاً از طریق فضای مجازی ذخیره و به هم متصل می‌کند. برای ایجاد یک ماشین مجازی، تیم‌های فناوری اطلاعات از یک Hypervisor استفاده می‌کنند که به عنوان مانیتور ماشین مجازی (VMM) نیز شناخته می‌شود، این نرم‌افزاری است که می‌تواند هزاران ماشین مجازی را تنها از طریق یک قطعه سخت ‌افزار فیزیکی اجرا کند. این روش مجازی سازی سرور، به طور گسترده برای انتقال و ذخیره سازی داده‌ها استفاده می‌شود زیرا  مقرون به صرفه‌ترین نوع سرور است.

4- سرور پروتکل انتقال فایل (FTP)

سرورهای FTP برای انتقال فایل‌ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر استفاده می‌شوند. فایل‌های آپلود شده از کامپیوتر شما به سرور منتقل می‌شوند، در حالی که فایل‌های دانلود شده از سرور روی دستگاه شما استخراج خواهند شد. پروتکل انتقال فایل همچنین به روش استفاده از سرور برای اتصال یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر به منظور اشتراک گذاری ایمن داده‌ها اشاره دارد.

5- اپلیکیشن سرور (Application server)

این سرورها مشتریان را از طریق اتصالات سرور مجازی به برنامه‌های نرم افزاری متصل می‌کنند. این سرور به کاربران این امکان را می‌دهد تا برای دسترسی به برنامه‌ها، دانلود داده‌ها را روی سخت ‌افزار خود اجرا کنند. اپلیکیشن سرورها به طور مؤثر می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های برنامه را به طور همزمان برای بسیاری از کاربران میزبانی کنند.

6- سرور فایل (File server)

یک فایل سرور، فایل‌های داده را برای چندین کاربر ذخیره می‌کند. این سرور امکان بازیابی سریع تر داده‌ها و ذخیره یا نوشتن فایل‌ها را در کامپیوتر فراهم می‌کند. فایل سرور یک نوع اصلی از سرور است که معمولاً توسط سازمان‌هایی استفاده می‌شود که در آن تعداد زیادی از کاربران نیاز به دسترسی به فایل‌هایی دارند که راحت‌‌تر و ایمن‌تر از کامپیوتر شخصی در سرور ذخیره می‌شوند.

7- سرور پایگاه داده (Database server)

سرورهای پایگاه داده به عنوان فضاهای ذخیره سازی بزرگی عمل می‌کنند که سازمان‌ها به آنها دسترسی داشته باشند و برنامه‌های متعددی را برای رفع نیازهای خود اجرا کنند. یک سرور پایگاه داده می‌تواند مستقل از هر معماری دیتابیس اجرا شود.

8- ایمیل سرور (Mail server)

یک ایمیل سرور از طریق پلتفرم‌های خدمات ایمیل، ایمیل ها را برای مشتریان ذخیره می کند و تحویل می‌دهد. از آنجا که سرورهای ایمیل برای اتصال مداوم به یک شبکه تنظیم شده‌اند، کاربران می‌توانند بدون اجرای هیچ سیستمی از طریق دستگاه‌های خود به ایمیل‌شان دسترسی داشته باشند.

9- سرور چاپ (Print server)

یک سرور چاپ از راه دور به کامپیوتر‌های محلی متصل می‌شود تا از طریق شبکه فرآیند چاپ را انجام دهند. این سرورها به کسب و کارها این امکان را می‌دهند که از یک چاپگر واحد برای خدمات رسانی به کل بخش استفاده کنند.

10- سرور نام دامنه (DNS)

این سرورها نام دامنه‌ها را به آدرس‌های IP تبدیل می‌کنند. سرور DNS داده‌های جستجو شده را از کاربر می‌گیرد و آدرس درخواستی را برای تحویل به دستگاه مشتری پیدا می‌کند.

11- سرور همکاری (Collaboration server)

هنگامی که کار باید بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته شود، یک سرور همکاری اتصال بین کاربران را آسان می‌کند. این سرورها به شما این امکان را می‌دهند که فایل‌ها، برنامه‌ها و مقادیر زیادی داده را به اشتراک بگذارید و ذخیره کنید.

12- گیم سرور (Gaming server)

شبکه‌های بزرگ گیم از سرورها برای اتصال کاربران از سراسر جهان استفاده می‌کنند. این سرورها میزبان بازی‌های آنلاین چند نفره هستند.

13- سرور مانیتورینگ و مدیریت (Monitoring and management server)

سرورهای مانیتورینگ و مدیریت در چندین ظرفیت عمل می‌کنند. ابتدا تراکنش‌های دیجیتال را ثبت و پیگیری می‌کنند، سپس درخواست‌های کاربران را دریافت می‌نمایند. سرورهای مانیتورینگ پاسخگوی مدیران شبکه هستند که سلامت شبکه را برای بررسی تهدیدات یا اشکالات در سیستم بررسی می‌کنند.

معماری سرور چیست؟

معماری سرور طراحی و نحوه عملکرد سرور است و همچنین به چیدمان یک سرور در ظرفیت عملیاتی آن اشاره دارد.

معماری سرور را می‌توان به صورت زیر تعریف کرد:

 • نحوه ارتباط آن با دستگاه‌های دیگر
 • استفاده از انواع سیستم عامل‌ها
 • قطعات سخت افزاری و نرم افزاری
 • قابلیت‌های ذخیره سازی و محاسباتی
 • عملکردهای امنیتی در سیستم‌های آن

کلام آخر

سرورها می‌توانند اطلاعات را در سیستم خود ذخیره و پردازش کنند. سرورها به ‌عنوان دستگاه‌های کوچکی وارد کسب و کارهای آنلاین شدند و سپس به سیستم‌های بزرگ‌تر با عملکردهای پیچیده‌‌تر رشد کردند. اکنون، سرورهای مجازی در پلتفرم‌های رایانش ابری وجود دارند که روند کار شبکه را بسیار راحت‌تر کرده‌اند. تقریباً هر کامپیوتری می‌تواند به عنوان سرور استفاده شود، اگر نرم افزار سرور لازم روی آن نصب شده باشد و سخت افزار آنقدر قوی باشد که بتواند حجم کار را پردازش کند.

 

منابع:

https://www.business2community.com/

https://www.airit.co.uk//

https://www.indeed.com/

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *