سرور اختصاصی مجازی

چیزهایی که درباره VPS یا سرور مجازی نمی‌دانید!

در مقایسه با یک سرور ، یک سرور مجازی، منابع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را با سایر سیستم عامل‌ها (OS) به اشتراک می‌گذارد. سرورهای مجازی رایج هستند؛ زیرا می‌توانند کنترل منابع کارآمدتری را ارائه دهند و از طریق مجازی‌سازی سرور مقرون به صرفه نیز هستند. به طور سنتی، یک سرور فیزیکی به یک کار یا برنامه خاص با قدرت پردازش کامل خود اختصاص داده می‌شود. چندین سرور فیزیکی برای نگهداری نیاز به فضا، قدرت و پول دارند.

VPS یا سرور مجازی چیست؟

VPS یا سرور مجازی، سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که تمام داده‌ها و فایل‌های تشکیل‌دهنده وب‌سایت شما را ذخیره می‌کند. هنگامی که شخصی نام دامنه شما را در مرورگر وب خود تایپ می‌کند، آن رایانه قدرتمند وب‌سایت شما را به صفحه جستجوگر ارائه می‌دهد.می‌توانید مقاله “سرور چیست؟” را مطالعه کنید.

VPS از فناوری مجازی‌سازی برای تقسیم سرور قدرتمندی که در مورد آن صحبت کردیم به چندین سرور مجازی استفاده می‌کند. به این موضوع فکر کنید: سرور خصوصی مجازی، یک قطعه سخت‌افزار فیزیکی است که مانند چندین سرور جداگانه عمل می‌کند. VPS یک راه حل امن‌تر و پایدارتر از میزبانی مشترک است که در آن فضای سرور  دریافت نمی‌کنید. با این حال، مقیاس کوچک‌تر و ارزان‌تر از اجاره یک سرور کامل است. میزبانی VPS معمولا توسط صاحبان وب‌سایت‌هایی انتخاب می‌شود که ترافیک سطح متوسطی دارند که از محدودیت‌های برنامه‌های میزبانی مشترک فراتر می‌رود اما هنوز به منابع سرور نیاز ندارند.

راه‌حل‌های سرور خصوصی مجازی معمولا بیش از یک طرح میزبانی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، در هاستینگر، ما شش برنامه VPS داریم که متناسب با نیازهای مختلف کسب‌وکار باشد و به شما اجازه می‌دهد تا زمانی که به منابع بیشتری نیاز دارید، سایت خود را یکپارچه مقیاس کنید.

سرور مجازی چگونه کار می‌کند؟

میزبانی VPS تجربه یک سرور را شبیه‌سازی می‌کند؛ حتی اگر شما همین حالا سرور فیزیکی را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. ارائه‌دهنده میزبانی وب شما با استفاده از فناوری مجازی‌سازی، یک لایه مجازی در بالای سیستم‌عامل(OS) سرور نصب می‌کند. با جدا کردن سرور به محفظه‌های جداگانه با دیوارهای مجازی، این لایه به هر کاربر اجازه می‌دهد تا سیستم عامل و نرم‌افزار خود را نصب کند. از آنجایی که VPS فایل‌های شما را از سایر کاربران در سطح سیستم‌عامل جدا می‌کند، در واقع یک سرور خصوصی است. این مورد، به این معناست که وب‌سایت شما در یک مکان امن با منابع سرور تضمین‌شده زندگی می‌کند. برای مثال، حافظه، فضای دیسک، هسته‌های CPU و غیره را در نظر بگیرید. لازم نیست هیچ یک از آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

نحوه کارایی VPSنحوه کارایی VPS

سرور، رایانه‌ای است که میزبان وب شما، فایل‌ها و پایگاه‌های داده مورد نیاز برای وب‌سایت شما را در آن ذخیره می‌کند. هر زمان که یک بازدیدکننده آنلاین بخواهد به وب‌سایت شما دسترسی پیدا کند، مرورگر او، درخواستی را به سرور شما ارسال می‌کند و فایل‌های لازم را از طریق اینترنت منتقل می‌کند. میزبانی VPS یک سرور مجازی را در اختیار شما قرار می‌دهد که یک سرور فیزیکی را شبیه‌سازی می‌کند؛ اما در واقعیت، دستگاه بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از فناوری مجازی‌سازی، ارائه‌دهنده هاست شما یک لایه مجازی را در بالای سیستم‌عامل (OS) سرور نصب می‌کند. این لایه سرور را به پارتیشن‌هایی تقسیم می‌کند و به هر کاربر اجازه می‌دهد سیستم‌عامل و نرم‌افزار خود را نصب کند. بنابراین، سرور خصوصی مجازی، از دیگر کاربران سرور در سطح سیستم عامل جدا شده است. در واقع، فناوری VPS شبیه ایجاد پارتیشن‌ها در رایانه شخصی شماست که می‌خواهید بیش از یک سیستم‌عامل (مانند ویندوز و لینوکس) را بدون راه‌اندازی مجدد اجرا کنید. اجرای VPS به شما امکان می‌دهد وب سایت خود را در یک محفظه ایمن با منابع تضمین شده (حافظه، فضای دیسک، هسته‌های CPU و غیره) راه‌اندازی کنید که نیازی به اشتراک‌گذاری با سایر کاربران ندارید. با میزبانی VPS، شما همان دسترسی در سطح ریشه را دارید که گویی یک سرور دارید، اما با هزینه بسیار کمتر.

مقایسه VPS با هاست اشتراکی و اختصاصی

برای درک واقعی نحوه عملکرد VPS، مهم است که با برخی از اصول میزبانی وب، از جمله سایر برنامه‌های رایج آشنا شوید. در اینجا یک تفکیک مختصر از تفاوت‌های بین میزبانی مشترک، VPS ارائه شده است.

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی رایج‌ترین شکل میزبانی وب است و برای بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌های جدید به خوبی کار می‌کند. هنگامی که یک برنامه میزبانی مشترک خریداری می‌کنید، منابع کلیدی مانند CPU، RAM و فضای هارد دیسک را با سایر صاحبان وب‌سایت با استفاده از همان سرور به اشتراک می‌گذارید. بیایید از یک قیاس استفاده کنیم تا درک این مفهوم را کمی آسان‌تر شود. یک سرور اشتراکی را به عنوان یک مجتمع آپارتمانی بزرگ در نظر بگیرید. فرض کنید همه آپارتمان‌های فردی توسط صاحبان وب‌سایت‌های دیگر اجاره می‌شوند. همه شما به مکانی برای زندگی نیاز دارید، درست مانند فایل‌های وب سایت خود، اما بیرون رفتن برای خرید یک خانه با خانواده‌ای پرجمعیت برای رفع نیازهای شما بسیار گران است. به اشتراک گذاشتن مناطق مشترک و تاسیسات در یک بلوک آپارتمانی به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. این مورد برای هاست اشتراکی نیز صدق می‌کند.

هاست اشتراکی چند جنبه منفی دارد؛ به عنوان مثال، اگر شخص دیگری در سرور اشتراکی شما جهش زیادی در ترافیک داشته باشد، این مورد می‌تواند بر عملکرد وب‌سایت شما تأثیر بگذارد. با این حال، اگر به تازگی وب‌سایت خود را راه‌اندازی می‌کنید و حجم ترافیک زیادی ندارید، میزبانی مشترک، یک راه عالی برای آنلاین شدن است!

مقایسه هاست اختصاصی و اشتراکیمقایسه هاست اختصاصی و اشتراکی

هاست اختصاصی

هاست اختصاصی برعکس هاست اشتراکی است. به جای ادغام منابع (و به اشتراک گذاشتن هزینه‌ها) با دیگر صاحبان وب‌سایت، شما یک سرور دارید که فقط برای وب‌سایت شما رزرو شده است.

شاید اینکه یک فضای اختصاصی به وب‌سایت خود اختصاص می‌دهید عالی به نظر برسد؛ اما نکته مهم این است که هزینه آن نسبت به هاست اشتراکی بیشتر است. اما با خرید هاست اختصاصی شما 100 درصد بر منابع خود کنترل دارید و می‌توانید نرم‌افزار را برای رفع نیازهای فردی خود سفارشی کنید. این نوع بسته، میزبانی برای وب‌سایت‌هایی با نیازهای فنی قوی، بهترین است. به عنوان مثال، هاست اختصاصی می‌تواند برای شما مناسب باشد اگر:

  • شما روزانه حجم زیادی از ترافیک دریافت می‌کنید.
  • شما باید سیستم عامل خود را نصب کنید.
  • شما هزاران تراکنش مالی را انجام می‌دهید.
  • وب‌سایت شما به نرم‌افزار سفارشی نیاز دارد.

میزبانی VPS

هاست VPS بین هاست اشتراکی و اختصاصی قرار می‌گیرد. وقتی VPS را انتخاب می‌کنید، وب‌سایت‌های دیگری با سخت‌افزار مشابه شما میزبانی می‌شوند. وب‌سایت شما تنها دامنه‌ای است که به بخش مجازی خاص شما اختصاص داده شده است. و این به این معنی است که شما سیستم عامل، فضای ذخیره سازی اختصاصی، CPU قدرتمند، رم مقیاس‌پذیر و پهنای باند نامحدود خود را دریافت می‌کنید. با یک VPS، بسیاری از مزایای سرور را با قیمتی مقرون به صرفه دریافت می‌کنید. به طور خلاصه، میزبانی VPS می‌تواند پول بیشتری به شما بدهد.

چه زمانی می‌توانید VPS را انتخاب کنید؟

بهترین راه برای ارزیابی اینکه آیا نیاز به ارتقا به VPS دارید یا خیر این است که وب‌سایت خود را بررسی کنید. در اینجا شش نشانه حکایت از زمان مجازی شدن وجود دارد.

VPS؛ تضمین امنیت

VPS؛ تضمین امنیت

  • شما نگران امنیت هستید

اگر به ویژگی‌های امنیتی پیشرفته، قابلیت‌های نظارت پیشرفته، فضای پشتیبان بیشتر، قابلیت اطمینان وب‌سایت بهبود یافته یا برنامه‌ای برای پرداخت هرگونه پرداخت آنلاین نیاز دارید، ممکن است بخواهید VPS را در نظر بگیرید. با VPS، منابع قابل اعتمادی دریافت می‌کنید و می‌توانید روی ویژگی امنیتی درجه یک حساب کنید.

  • شما شروع به تجربه حجم بالای ترافیک می‌کنید

اگر به تازگی وب‌سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید و ترافیک زیادی دریافت نمی‌کنید، میزبانی اشتراکی راه حل ایده آلی است. با این حال، اگر مخاطبان وب سایت شما به طور مداوم در حال رشد هستند، بهتر است ارتقا دهید.

  • وب‌سایت شما به طور مداوم به کندی در حال اجرا است

هاست اشتراکی برای وب‌سایت‌هایی که از مقدار زیادی رم استفاده می‌کنند در نظر گرفته نشده است. همانطور که وب‌سایت شما رشد می‌کند و محتوای بیشتر و بیشتری اضافه می‌کنید، کاهش زمان بارگذاری وب‌سایت خود را مشاهده خواهید کرد. به محض این که این اتفاق می‌افتد، نشان‌دهنده این است که شما در حال به حداکثر رساندن محدودیت‌های خود هستید. ارتقا به VPS شما را قادر می‌سازد تا وب‌سایت خود را بدون نگرانی در مورد زمان بارگذاری کند مقیاس کنید.

  • شما یک فروشگاه آنلاین دارید

لحظه‌ای که برای راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین برنامه‌ریزی می‌کنید، لحظه‌ای است که باید برنامه میزبانی خود را ارتقا دهید. چرا؟ زیرا با VPS، شما یک سرور مجازی امن و اختصاصی دارید که در آن احتمال گذراندن تست انطباق PCI بیشتر است. اگر کارت‌های اعتباری را در وب‌سایت خود از طریق درگاه پرداخت می‌پذیرید، می‌خواهید هر کاری که می‌توانید برای اطمینان از امنیت اطلاعات مالی مشتریان خود انجام دهید. از آنجایی که VPS از میزبانی مشترک، امن‌تر است، برای وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک گزینه بهتر و مطمئن‌تری است.

  • شما وارد خطاهای سرور می‌شوید

آیا اغلب با خطاهای «سرویس در دسترس نیست»، خطاهای 50X یا «خطای سرور داخلی» مواجه می‌شوید؟ وقتی خطاها را می‌بینید، به احتمال زیاد مشتریان بالقوه شما نیز همینطور هستند. در حالی که می‌توانید مشکلات خرابی را عیب‌یابی کنید، اگر یک تجارت آنلاین دارید، به سادگی جایی برای خطاهای سرور وجود ندارد. با ارتقا به VPS از این مشکل جلوگیری کنید.

 

منابع

https://avinetworks.com/

https://www.dreamhost.com/

https://www.hostinger.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *