رک سرور

آشنایی با رک سرور و انواع آن

شبکه‌ها از تجهیزات پیچیده و متنوعی تشکیل شده‌اند که دانستن تفاوت بین آن‌ها بر هر کسی که قصد استفاده از این ابزارها را دارد، ضروری است. رک سرورها از مهمترین اجزا نظم‌دهی در شبکه هستند که نقش مهمی در پیشبرد اهداف آن ایفا می‌کنند. اما سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است این است که رک سرور چیست و چه کاربردی دارد. در این مقاله، نحوه عملکرد سرور رک، اندازه‌های مختلف رک‌های سرور و اینکه چگونه می‌توانید بهترین نمونه را برای برنامه خود انتخاب کنید، بحث خواهیم کرد.

رک سرور چیست؟

سرورهای Rack کامپیوترهایی هستند که برای عملکرد به عنوان سرور طراحی شده‌اند و برای نصب در یک چارچوب مرکزی که به عنوان رک شناخته می‌شود پیکربندی شده‌اند. به زبان ساده‌تر سرور رک کامپیوتری است که برای قرار گرفتن در ساختاری مستطیلی به نام رک طراحی شده است. این رایانه که گاهی اوقات به عنوان سرور نصب شده بر روی رک از آن یاد می‌شود، به‌ خوبی در یک شکاف در رک قرار می‌گیرد و برای هماهنگ کردن همه اشتراک‌گذاری‌های محلی و از راه دور که در سراسر شبکه انجام می‌شود، عمل می‌کند. کسب و کارهای بزرگ یا کوچک می‌توانند از سرورهای نصب شده در رک استفاده کنند، به خصوص اگر نیاز به ارائه دسترسی از راه دور به یک شبکه خصوصی وجود داشته باشد.

رک سرور یکی از مفیدترین موارد در سخت‌افزار فناوری اطلاعات است که به شما امکان می‌دهد چندین سرور را در یک ساختار رک به منظور صرفه جویی در فضا ذخیره کنید. ماژول‌های سرور در شکاف‌های نصب به نام bay ذخیره می‌شوند و اغلب می‌توانند بین یک تا هشت واحد سرور را نگه دارند. سرورهای Rack می‌توانند روی هم قرار گیرند، گسترش داده شوند و شاید مهمتر از همه، به یک شبکه تبدیل شوند. از مزایای رک سرور می‌توان به حفظ فضای بهتر برای سرورهای رک، افزایش مقیاس‌پذیری، حداکثر جریان هوا در صورت همراه شدن با سیستم خنک کننده و سهولت تعمیر و نگهداری و عیب‌یابی منظم کامپیوتر اشاره کرد. علاوه بر این طراحی آن‌ها به تکنسین‌ها و اپراتورها اجازه می‌دهد تا به راحتی سرورهای رک را  داخل و خارج کنند.

طراحی شبکه با استفاده از رک سرورهاطراحی شبکه با استفاده از رک‌سرورها

اهمیت استفاده از رک سرور

همان‌طور که می‌دانید، وجود سرورها در اکثر شبکه‌ها ضروری‌ست زیرا آن‌ها برنامه‌های مختلفی را اجرا می‌کنند، داده‌ها را ذخیره می‌کنند و عملکردهای حیاتی و مهمی را برای پیشبرد هدف یک سازمان انجام می‌دهند. بنا به دلایل مهمی توصیه می‌شود که سرورها را در داخل رک سرور نگهداری کنیم. این دلایل شامل موارد زیر است:

  • امنیت: سرورها اغلب قطعات سخت افزاری سطح بالایی هستند که می‌توانند میلیون‌ها تومان هزینه داشته باشند. قفل کردن آن‌ها در رک سرور کمک می‌کند تا خطر سرقت یا دستکاری شخصی در آن‌ها به حداقل برسد.
  • خنک‌ کردن: سرورها می‌توانند گرمای زیادی تولید کنند و برای کارکرد مؤثر باید در دمای مناسب باشند. رک‌های سرور برای بهینه سازی جریان هوا طراحی شده‌اند که به حذف هوای گرم از ناحیه اطراف سرور کمک می‌کند.
  • عیب یابی آسان: وجود سرورها در یک مکان، عیب‌یابی آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، قفسه‌های سرور امکان دسترسی آسان به جلو و پشت هر دستگاه را فراهم می‌کنند، که بیشتر به تکنسین‌ها در هنگام کار در منطقه کمک می‌کند.

جا به جا کردن سرور در رک‌هاجا به جا کردن سرور در رک‌ها

یک رک سرور چگونه کار می‌کند؟

رک سرور با باز کردن محفظه‌هایی که حداقل در دو طرف رک یافت می‌شوند، امکان دسترسی به سرورها را فراهم می‌کند. این نوع از نگهدارنده‌ها معمولا نسبت به سایرین فضای کمتری اشغال می‌کنند. یکی از مزایای نصب رک این است که چندین سرور را می‌توان در محل یا شکاف‌های رک قرار داد. این امر اتصال سرورها را به سایر اجزای شبکه آسان می‌کند. انجام این کار نه تنها به حفظ سرور اصلی کمک می‌کند، بلکه یک سرور ثانویه نیز ایجاد می‌کند که در مواقع اضطراری شبکه را هدایت می‌کند. رک‌سرور برای قرار دادن و سازماندهی تجهیزات فناوری اطلاعات به گونه‌ای استفاده می‌شود که از فضای کف و چینش تجهیزات به صورت بهینه بهره گرفته شود.

عملکرد رک سرورآشنایی با عملکرد رک‌سرور در شبکه

پهنای رک سرور چقدر است؟

بیشتر رک‌ها 19 اینچ عرض دارند و بنابراین می‌توانند با پیکربندی استاندارد سرورهای رک 19 اینچی مطابقت داشته باشند. رک‌های سرور صنعتی معمولاً در پیکربندی 19 اینچی ارائه می‌شوند اما در عرض 23 اینچ و 24 اینچ نیز ارائه می‌شوند. ارتفاع هر دو رک‌سرور و سرورهای رک معمولاً با واحدهای رک اندازه گیری می‌شود. یک واحد رک (U) برابر با 1.75 اینچ است. ابعاد واحد رک تعیین می‌کند که چند سرور و با چه ابعادی می‌توانند در آن قرار بگیرند.

هنگام خرید رک‌سرور، اغلب واحد اندازه‌گیری رک را به صورت [شماره]U می‌بینید. برای تعیین ارتفاع سرور یا رک خود برحسب اینچ، کافی است عدد واحد رک را در 1.75 اینچ ضرب کنید. برای مثال، یک سرور ممکن است دارای ارتفاع رک 1U باشد که معادل 1.75 اینچ فضای عمودی است. بنابراین، یک رک باید حداقل ابعاد رک 1U یا حداقل 1.75 اینچ فضای عمودی داشته باشد تا سرور  به درستی داخل آن جای بگیرد. سرورهای Rack معمولا چهار گزینه اندازه دارند که شامل 1U، 2U، 4U و 8U هستند.

ابعاد سروراهمیت دانستن ابعاد سرور در انتخاب رک‌ها

سرورهای رک در چه مواردی استفاده می‌شوند؟

سرورهای Rack این امکان را برای عملیات IT شما فراهم می‌کند تا منابع پردازش داده شما را هماهنگ، محافظت و ذخیره کند. هنگامی که واحدهای سرور خود را در یک رک سرور سوار می‌کنید، شبکه‌ای برای شرکت خود ایجاد می‌کنید که مقیاس‌پذیر و قابل مدیریت است. بیشتر سازمان‌ها ده‌ها رک سرور و برخی حتی صدها یا بیشتر دارند، که همه آن‌ها بخشی از یک شبکه شرکت یا سازمان شما هستند. اکثر رک سرورها ساخته شده از فلز هستند. با این حال، در تاسیسات نظامی، سرورهای رک به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای کار در میدان قابل حمل باشند و با کیس‌های حمل، سپرهای ضد گرد و غبار، تجهیزات خنک‌کننده قابل حمل، سپرهای لاستیکی و سایر عناصر مقاوم طراحی می‌شوند که حفظ سرور خود را ممکن می‌سازد.

اتصال سرور
اتصال سرور به سایر دستگاه‌های موجود در شبکه

رک سرور کابینتی چیست؟

یک کابینت رک سرور، تجهیزات فناوری اطلاعات را مانند یک رک معمولی نگه می‌دارد، اما معمولاً از همه طرف محصور می‌شود. این بدان معنی است که دارای درهایی در جلو و عقب قفسه و دیوارهای هر طرف است. بسیاری از افراد به دلایل زیادی استفاده از قفسه‌های بسته یا کابینتی را برای نگهداری سرورها و تجهیزات انتخاب می­کنند. زیرا که اولا، آن‌ها امنیت بیشتری در برابر دزدها یا آسیب‌های تصادفی ایجاد می­کنند. ثانیاً، گاهی اوقات کنترل جریان هوا هنگامی که هر دو طرف آن پوشانده شده است آسان­‌تر است، اما این کار را می­توان در یک قفسه قاب باز با استفاده از پنل‌های جانبی نیز انجام داد. در نهایت، اگر قرار است قفسه در یک مکان نسبتاً عمومی باشد، رک‌های کابینتی ممکن است زیبایی بهتری ارائه دهند.

انتخاب رک سرورنکات مهم در انتخاب رک‌سرور

انتخاب رک سرور مناسب

در وهله اول شما باید رک سروری را انتخاب کنید که به نیازهای شرکت، برنامه یا عملیات شما مرتبط است. شما همچنین باید تعیین کنید که پروژه به چند سرور نیاز دارد و ارتفاع (RUs) و عرض رک‌سرور را در نظر بگیرید. این اندازه‌گیری‌ها را با ارتفاع و عرض سرورهای خود مقایسه کنید تا اندازه رک مناسب را انتخاب کنید. به طور کلی، هر چه سرور بزرگ‌تر باشد، گزینه‌های گسترش و ذخیره‌سازی بیشتری دارید، اما به خاطر داشته باشید که با اضافه‌کردن اجزای بیشتر، سرور سنگین‌تر می‌شود و ممکن است به قدرت بیشتر و رک‌سرور قوی‌تری نیاز داشته باشد.

آرایش رک سرور و همچنین محل قرارگیری کابل‌ها از دیگر نکاتی است که باید در هنگام نصب سرورها مورد توجه قرار گیرد. یکی از مؤلفه‌های مهم هنگام راه‌اندازی یک سرور یا رک شبکه که به طور جهانی کاربرد دارد، مدیریت کابل است. اگر می‌خواهید آن را به درستی سیم‌کشی کنید، توصیه می‌شود مسیر کابل را دقیقاً از قبل برنامه‌ریزی کنید. در صورتی که کابل‌ها از قبل مرتب شده باشند، این مسئله می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، راحتی تعویض و تعمیر به شما کمک کند. به طور کلی رک سرور برای شرکت‌هایی مناسب است که زیرساخت‌های خود را در محفظه‌های سفت و سخت با اندازه استاندارد نصب کرده‌اند. سرورها محکم به سطوح تراست پیچ می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند به صورت مکانیکی در یک فضای محدود ثابت شوند.

سایت پینگونت؛ مطمئن‌ترین سایت برای خرید رک‌سرور

سرورهای رک که به طور ویژه برای نصب در چارچوبی به نام رک‌سرور طراحی شده‌اند. این سرورها در شکاف‌های نصب به نام bay ذخیره می‌شوند و با پیچ در جای خود محکم می‌شوند. سرورهای متعددی که روی هم قرار گرفته‌اند را می‌توان در یک رک نگهداری کرد که به یکپارچه سازی منابع شبکه و به حداقل رساندن فضای مورد نیاز کف کمک می‌کند. این روش ذخیره‌سازی سرورها همچنین به ساده سازی کابل‌کشی در بین اجزای شبکه کمک می‌کند. اکثر شاسی‌های سرور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند روی رک نصب شوند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پینگونت، رک‌سرور مناسبی را تهیه کنید.

منابع:

  1. https://www.techbuyer.com
  2. https://www.easytechjunkie.com
  3. https://www.trentonsystems.com
  4. https://patchbox.com//
  5. https://www.danapardaz.net//

 

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *