راهکارهای جلوگیری از هک شبکه کامپیوتری

راهکارهای جلوگیری از هک شبکه کامپیوتری

هکرها روز به روز به طور فزاینده‌ای پیچیده می‌شوند. فراوانی و شدت باج ‌افزارها در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است و کسب ‌و کارهای بیشتری مورد هدف قرار می‌گیرند. راه‌های زیادی وجود دارند که یک هکر می‌تواند به اطلاعات محرمانه کسب ‌و کار شما دسترسی پیدا کند، این می‌تواند از طریق ایمیل فیشینگ، از طریق ضعف شبکه یا بسیاری از راه‌های دیگر باشد.

اما وجه مشترک این حملات، استفاده از بدافزار برای سرقت داده‌ها و آلوده کردن رایانه‌ها است. در مورد حملات باج ‌افزار، کسب ‌و کارها با تصمیم مبالغ هنگفتی برای بازگرداندن داده‌های محرمانه مواجه می‌شوند یا در خطر از دست دادن آن‌ها قرار می‌گیرند. بخشی از دلیل رایج ‌تر شدن این حملات، اتکای فزاینده به زیرساخت‌های مبتنی بر ابر و

دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیاء) در عملیات تجاری است. در حالی که این تکه‌های فناوری فرآیندها را ساده‌‌تر می‌کنند و این پتانسیل را دارند که کسب ‌و کارها را بسیار کارآمدتر و سودآورتر نمایند، مجموعه جدیدی از ضعف‌های امنیتی را نیز آشکار می‌کنند. خوشبختانه، این نقاط ضعف را می‌توان به راحتی ایمن کرد تا زمانی که شما یا مدیر فناوری اطلاعات خود به آن‌ها توجه کنید و ابزارهای لازم برای پیشگیری از هک و امنیت شبکه را نصب نمایید. اگر به دنبال چگونگی بهبود امنیت شبکه خود هستید، در زیر 10 راهکار جلوگیری از هک شبکه کامپیوتری آورده شده‌اند.

1- دریافت یک فایروال قابل اعتماد

فایروال شبکه یک نرم افزار یا سخت افزار است که دسترسی به یک شبکه خصوصی را کنترل می‌کند. ممکن است این برای محافظت از رایانه‌های موجود در یک شبکه داخلی در برابر دسترسی غیرمجاز از شبکه‌های خارجی و همچنین محافظت از اطلاعات حساس در برابر خروج از سیستم داخلی شما استفاده شود. در نهایت، یک فایروال شبکه از رایانه شما در برابر هکرهایی که می‌خواهند اطلاعات را بدزدند یا به سیستم شما آسیب برسانند، محافظت می‌نماید. همچنین به جلوگیری از انتشار بیشتر ویروس‌ها در شبکه شما کمک می‌کند.

2- ایمن نگه داشتن  رمزهای عبور

هکرها اغلب از نرم ‌افزاری به نام keylogger برای ضبط تمام رمزهای عبور شما یا ویروس‌ها برای سرقت اطلاعات شخصی شما مانند شماره کارت اعتباری، شماره حساب بانکی و شماره تامین اجتماعی استفاده می‌کنند. برای یک کسب و کار، این خطرات امنیتی جدی دارد و به طور بالقوه می‌تواند میلیون‌ها دلار خسارت به شرکت شما وارد کند. یکی از راه‌های ایمن نگه داشتن رمزهای عبور، استفاده از مدیریت رمز عبور است.

یک مدیر رمز عبور، همه رمزهای عبور شما را برای تان ذخیره می‌کند و رمزهای عبور تصادفی قوی برای هر وب سایتی را تولید می‌نماید، به این معنی که شما فقط باید یک رمز عبور اصلی را به خاطر بسپارید. این رمز عبور خود به صورت ایمن در مدیریت رمز عبور ذخیره شده و از طریق احراز هویت دو مرحله ای ایمن نگه داشته می‌شود.

3- فیلتر کردن محتوای مخرب

فیلترهای وب امنیت ابری  (CSWF)، محصولات نرم افزاری هستند که لایه حفاظتی اضافی برای زیرساخت شبکه سازمان شما فراهم می‌کنند. آن‌ها می‌توانند در نقاط پایانی، سرورها یا هر دو مستقر شوند.‌CSWF‌ها برای محافظت در برابر تهدیداتی مانند بدافزار، فیشینگ، هرزنامه و وب سایت‌های مخرب طراحی شده‌اند.

Sangfor IAG یک فیلتر وب است که یک راه حل کامل مدیریت رفتار اینترنتی را برای مشاغل در هر اندازه ارائه می‌دهد. Sangfor IAG که به مدت 10 سال متوالی در SWG Gartner Magic Quadrant فهرست شده است، فرصتی برای کنترل استفاده از پهنای باند، به حداقل رساندن دسترسی به سایت‌های غیرمرتبط با کسب و کار و موارد دیگر را به مشاغل ارائه می‌دهد.

4- لبه سرویس دسترسی ایمن  (SASE)

SASE یک ابزار پیشگیری از هک و امنیت شبکه است که به دسترسی ایمن به منابع شبکه کمک می‌کند. لبه سرویس دسترسی ایمن، یک لایه امنیتی اضافی برای شبکه‌های تجاری فراهم می‌نماید. دفاتر شعب یا کارمندانی که از راه دور کار می‌کنند، می‌توانند به طور ایمن به طیف وسیعی از برنامه‌های تجاری متصل شوند.

به عنوان مثال، Sangfor SASE  بر سه رکن اصلی شبکه متمرکز است: هویت، دسترسی و امنیت. فقط به پرسنل مجاز اجازه دسترسی می‌دهد، محافظت بیشتری در برابر تهدیدات هک ناشناخته ارائه داده و کسب و کار شما را برای هر گونه نشت داده‌های احتمالی و موارد دیگر بررسی می‌نماید.

5- نرم افزار پاسخگویی به تهدیدات خودکار

نرم افزار Threat Response ابزارهایی که برای شناسایی و پاسخ به تهدیدهایی مانند ویروس‌ها، بدافزارها، هرزنامه‌ها، ایمیل‌های فیشینگ و سایر استفاده می‌شوند را ترکیب می‌کند. هدف این ابزار، محافظت از شبکه شما در برابر حملات مخرب است. آن‌ها این کار را با اسکن تمام ترافیک ورودی به دنبال فعالیت مشکوک انجام می‌دهند و سپس هر تهدیدی که پیدا می‌کنند را مسدود یا قرنطینه می‌نمایند.

از این نوع نرم افزارهای پیشگیری از هک می‌توان برای شناسایی و پاسخگویی به حملات سایبری در زمان واقعی استفاده کرد. به عنوان مثال، Sangfor Cyber ​​Command  با سایر راه حل‌های امنیت سایبری و پیشگیری از هک ادغام می‌شود تا رویکردی جامع و سیستماتیک ارائه دهد که به موجب آن کسب ‌و کارها می‌توانند به طور کامل برای شناسایی و حمله به هر بدافزاری که تهدیدی است، آماده باشند.

6- به روز رسانی سیستم‌های کامپیوتری

به روز رسانی سیستم عامل و نرم افزار، به حفظ امنیت رایانه شما در برابر ویروس‌ها و بد افزارها کمک می‌کند. این امر به ویژه برای مشاغلی که از رایانه برای فرآیندهای مهم تجاری استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. اگر به طور منظم رایانه خود را به روز نمی کنید، ممکن است کسب و کار خود را در معرض خطر سرقت داده‌های خود قرار دهید.

اطمینان حاصل نمایید که سرپرست وب شما به طور منظم سیستم‌های کامپیوتری، به ویژه برنامه‌هایی ا که در سیستم امنیت سایبری شما نقش دارند را به روز می‌کند. هر تکرار جدید نرم افزار، در مسدود کردن بدافزارها بهتر و بهتر می‌شود و ارائه دهندگان به طور مداوم نرم افزار خود را به روز می‌کنند تا بتوانند با انواع جدیدی از بدافزارهای رایانه ای مبارزه نمایند.

7- دریافت ارزیابی‌های امنیتی منظم و حرفه‎ای

ارزیابی امنیت سایبری حرفه ای، به کسب و کارها کمک می‌کند تا نقاط ضعف امنیت شبکه خود را شناسایی کنند و توصیه‌هایی برای بهبود وضعیت امنیتی شان ارائه می‌دهد. بهترین راه برای محافظت از شرکت خود در برابر حملات سایبری، این است که در وهله اول از وقوع آن‌ها جلوگیری کنید.

8- رمزگذاری فایل‌ها و داده‌های خود

فرآیند رمزگذاری اطلاعات به شکلی است که توسط شخص دیگری قابل خواندن نباشد. این شامل متن، تصاویر، صدا، ویدئو و انواع دیگر داده‌های دیجیتال است. هدف از رمزگذاری، محافظت از اطلاعات حساس از دسترسی غیرمجاز است. در صورت وجود نقض امنیت سایبری در شرکت شما، داده‌های رمزگذاری ‌شده می‌توانند کاملاً غیرقابل دسترسی باشند و بنابراین برای مهاجمان باج ‌افزار بی ‌ارزش هستند یا آن‌ها را برای مدت طولانی متوقف می‌کند تا تیم واکنش به حادثه بتواند وضعیت را اصلاح نماید.

9- استفاده از یک پلتفرم مدیریت امنیتی

یک پلت فرم مدیریت امنیتی اختصاصی و مبتنی بر ابر، به امنیت سایبری کمک می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا تمام جنبه‌های شبکه خود را از یک مکان مرکزی نظارت و کنترل کنند. این امکان مشاهده بهتر آنچه که در سراسر شبکه اتفاق می‌افتد را فراهم می‌نماید و یک نقطه تماس واحد را برای کارکنان فناوری اطلاعات فراهم می‌کند تا مسائل را به سرعت حل نمایند.

10- داشتن یک تیم واکنش به حادثه

تیم‌های واکنش به رویداد، جزء کلیدی امنیت شبکه هستند و می‌توانند چیزی باشند که برای جلوگیری از هک کردن کامل یک مهاجم به شبکه شما به آن نیاز دارید. اما بسیاری از مدیران شبکه و صاحبان مشاغل، این اشتباه را مرتکب می‌شوند که فکر می‌کنند تیم‌های واکنش به حادثه فقط بعد از این واقعیت مفید هستند. در تمام مراحل یک حادثه امنیتی شبکه بالقوه مفید می‌باشند، قبل از حادثه، اواسط حادثه و پس از حادثه.

به تیم‌های کاری خود آموزش دهید

یکی از ساده ترین راه‌ها برای ورود هکرها به سیستم شما، این است که کارمندان درهای مجازی را کاملا باز بگذارند. به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید همه کسانی که به سیستم شما دسترسی دارند، پروتکل‌های امنیتی مناسب را می‌شناسند. مهم این است که شما به کارکنان بگویید که رمزهای عبور قوی ایجاد کنند، یک سند پروتکل امنیتی ایجاد کرده که همه چیزهایی که برای محافظت از شبکه شما لازم است، از قبیل قفل کردن رایانه‌ها در صورت عدم استفاده، محدود کردن تعداد فایل‌های حذف شده از دفتر در درایوهای فلش شخصی را مشخص کند یا رایانه‌ها و سایر دستورالعمل‌های مرتبط با سازمان شما.

این سند باید شامل سیاست‌های رمز عبور باشد، البته مانند ایجاد رمزهای عبوری که شامل جملات آسان برای به خاطر سپردن و داشتن رمزهای عبور منحصر به فرد برای هر حساب است. علاوه بر این، اگر سازمان شما از احراز هویت دو مرحله‌ای یا سایر روش‌های احراز هویت قوی پشتیبانی می‌کند، برای کارکنان مهم است که بدانند چگونه می‌توانند از این ابزارها برای محافظت از حساب‌ها و اطلاعات حساس شرکت خود استفاده نمایند.

مگر اینکه همه روش‌های هک کردن شبکه‌ها و کارهایی که باید برای جلوگیری از هک کردن انجام دهند را درک نمایند، سیستم شما به اندازه کارمندی که کمترین اطلاعات را دارد، ایمن است. در همین راستا، بخش فناوری اطلاعات شما باید در صورت نیاز نرم افزار را به روز کند، مطمئن شود که تمام برنامه‌های امنیتی شبکه به درستی پیکربندی شده‌اند و برنامه‌های جدید را در صورت نیاز برای محافظت از سیستم شما نصب نماید. آن‌ها همچنین باید بدانند که کارکنان چه زمانی شرکت را ترک می‌کنند تا بتوانند فوراً دسترسی خود را به فایل‌های امن حذف کرده تا بعداً هیچ کس نتواند از آن حساب استفاده کند.

کلام آخر

کارمندان بی دقت، تنها راهی هستند که هکرها می‌توانند از آن برای ورود به سیستم شما استفاده کنند. در حالی که قرار دادن سیاست‌های رمز عبور می‌تواند به دفاع از آن نقطه ورودی کمک نماید، اما مهم است که سایر نقاط ورودی را بشناسید و قبل از وقوع حمله اقداماتی را برای مسدود کردن آن‌ها انجام دهید.

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که همه رمزهای عبور پیش فرض روترها و هر سخت افزار و نرم افزار دیگری را تغییر دهید. گذاشتن این پسوردها به همان شکلی که هستند، سیستم شما را بسیار ناامن می‌کند. همچنین به پورت‌هایی که در شبکه شما باز می‌باشند، نگاه کنید و از بخش فناوری اطلاعات خود بخواهید تصمیم بگیرد که آیا این پورت‌ها ضروری هستند یا خیر. بستن آن‌ها می‌تواند به جلوگیری از ورود هکرها به سیستم شما کمک کند.

در همین راستا، باید هر برنامه یا سرویسی که استفاده نمی کنید را حذف نمایید. اگرچه ممکن است گذاشتن این برنامه‌ها در رایانه شما بی ضرر به نظر برسد، اما ممکن است آسیب پذیری‌هایی داشته باشند که هکرها می‌توانند از آن‌ها سوء استفاده کنند. همچنین هر صفحه آزمایشی یا پیش فرضی که با سرور شما ارائه شده است را نیز حذف کنید.

یک فایروال به درستی پیکربندی شده نیز به شما کمک می‌کند. با این حال، باید مطمئن شوید که نرم افزار فایروال شما به روز است و به طور منظم آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می‌کند. در نهایت، مطمئن شوید که تمام ترافیک بی سیم با رمزگذاری قوی ایمن شده است.

منبع: sangfor.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *