دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری

دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری

تنوع و انعطاف ‌پذیری سیستم‌های دوربین مدار بسته، امنیت فضاهای اداری در قرن بیست و یکم را تغییر داده است اما مانند هر زمینه فنی، دشواری انتخاب درست با تعداد گزینه‌های موجود به طور تصاعدی افزایش یافته است. انتخاب بهترین سیستم دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری کار به دلیل وجود گزینه‌های تجاری بی شمار، افزایش حجم نظارتی و افزایش پیچیدگی دستگاه و سیستم پیچیده شده است.

بسیاری از کاربران بالقوه دوربین مدار بسته، از مزایای این انعطاف پذیری بهره نمی‌برند. فلج تحلیلی نیت خوب، آن‌ها را می‌بلعد. در بهترین حالت، آن‌ها فقط خرج بیش از حد می‌کنند. در بدترین موارد، آن‌ها به کلی تسلیم می‌شوند و خود را فریب می‌دهند تا بهانه ای مناسب برای به خطر انداختن ایمنی کارکنان، مشتریان و در نهایت کسب و کارشان بیابند.

وسوسه انگیز است که با کاتالوگ محصولات شروع کنید و به دنبال ارزان ترین چیزی باشید که مناسب شما باشد. به جای شروع با کاتالوگ محصولات، با آنچه نیاز دارید شروع کنید. کاتالوگ محصول چیزی است که شما باید بعداً آن را مطالعه کرده تا بفهمید چه چیزی در دسترس است و چه چیزی می‌توانید بپردازید.

نکات مهم در خرید دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری

تعیین نیازهای شما، اولین و مهم ترین گام در پیش نویس یک استراتژی امنیتی مناسب است. نحوه پیاده‌ سازی آن، دوربین‌هایی که انتخاب می‌کنید، چه نرم‌ افزاری، چه رویه‌هایی، همیشه قابل رفع می‌باشند، اما اشتباهاتی که در مرحله الزامات انجام می‌شوند، برای همیشه با شما خواهند ماند. هنگامی که صحبت از دوربین‌های مدار بسته به میان می‌آید، وزارت خانه یک فرآیند دو مرحله ای را برای تهیه پیش نویس الزامات توصیه می‌کند.

هیچ دو کسب و کار مشابه هم نیستند و همه آن‌ها از نظر نیازهای امنیتی و اندازه بسیار متفاوت می‌باشند و عوامل مختلفی در انتخاب سیستم نظارتی مناسب برای شما نقش دارند. قبل از انتخاب دوربین‌های امنیتی خود به این سوالات توجه کنید:

خطر

 • آیا دوربین‌های امنیتی به رفع مشکلات فعلی شما کمک می‌کنند؟
 • آیا در حال حاضر سیستم امنیتی دارید؟ اگر چنین است، چه نوع؟
 • آیا در گذشته مسائل امنیتی وجود داشته‌اند؟

محل کسب و کار

 • محل کار یا محل کار شما (به عنوان مثال شهر، حومه، کشور، منطقه شهری، منطقه روستایی)
 • آیا فضای اداری را اجاره می‌دهید یا به اشتراک می‌گذارید یا مالک ساختمان هستید؟
 • آیا چندین مکان یا دفتر در مناطق مختلف دارید؟

عملکردها

 • چه نوع تجارتی را انجام می‌دهید؟
 • آیا ترافیک بالا یا بازدیدکنندگان زیادی دارید (به عنوان مثال فروشندگان، بیماران، مشتریان)؟
 • در حال حاضر چگونه از اسناد یا سوابق خود محافظت می‌کنید؟
 • آیا سوابق شخصی یا محرمانه یا حتی اسرار تجاری شما در دسترس دیگران هستند؟

کارمندان

 • تعداد کارکنان فعلی شما چقدر است؟
 • آیا خدمات پس از ساعت کاری دارید که وارد کسب و کار شما می‌شوند؟
 • گردش کارمندان چگونه است، آیا زیاد می‌باشد؟
 • آیا کارمندان ناراضی دارید؟

به عنوان مثال، اگر با داده‌های حساس مشتری کار می‌کنید، ممکن است نگران دزدیده شدن لپ تاپ یا‌هارد دیسک از دفتر خود باشید یا اگر دفتر شما در منطقه ای با جرم و جنایت بالا قرار دارد، ممکن است نگران حمله فیزیکی کارکنان خود در اداره یا پارکینگ باشید. معیارهای پرداختن موفقیت آمیز به هر موضوع امنیتی، به عوامل زیادی بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر نگرانی شما برای ایمنی کارکنان است، شکی نیست که رسیدگی موفقیت آمیز به این نگرانی به معنای جلوگیری از حمله می‌باشد. اگر نگران دزدیده شدن داده‌های مهم مشتری هستید، ممکن است شناسایی افرادی که قصد سرقت آن‌ها را داشته‌اند، علاوه بر جلوگیری از سرقت شان در وهله اول، بسیار مهم باشد.

دوربین‌های مدار بسته احتمالاً یکی از ابزارهای مقابله با این مسائل می‌باشند، اما یک دوربین مدار بسته به تنهایی نمی تواند در هیچ کاری به جز نظارت کمکی به شما کند. درها را قفل نگه نمی‌دارد یا پنجره‌ها را غیرقابل نفوذ نمی‌کند. همانطور که گفته شد، برای بسیاری از مشاغل کوچک، یک سیستم کنترل دسترسی خوب و یک دوربین مدار بسته قابل مشاهده، اغلب کافی است.

در ACCL، سیستم‌های کنترل دسترسی و دوربین‌های مدار بسته تخصص ما می‌باشند. ما دوست داریم سیستم‌هایی را توصیه و نصب کنیم که هم با نیازها و هم با بودجه شما مطابقت داشته باشند. دوم، باید مشخص کنید که سیستم دوربین مدار بسته شما باید چه قابلیت‌هایی داشته تا نیازهای امنیتی شما را برآورده کند. این یک موضوع بسیار پیچیده است، اما اساساً در پاسخ به سه سؤال خلاصه می‌شود:

 • چه چیزی و چه زمانی باید ببینم؟
 • چرا باید ببینمش؟
 • من چه مسئولیت‌هایی دارم؟

چه چیزی و چه زمانی باید ببینید، چیزی است که شما از نظر مکان، جزئیات و زمان روز آن را تعریف می‌کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید مشاهده نمایید که چه کسی از هر راه دسترسی وارد دفتر شما می‌شود یا تشخیص دهید که آیا فردی در لابی حضور دارد یا خیر یا از طریق تشخیص، حرکت فردی را در پارکینگ مشاهده کرده و تشخیص دهید.

این جزئیات مهم هستند زیرا دیکته می‌کنند:

 • دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری چه وسعتی را باید پوشش دهد؟ (اتاق کوچک؟ راهرو؟ پارکینگ؟)
 • چقدر جزئیات باید ارائه شوند؟ (فقط به اندازه کافی برای دیدن اینکه آیا کسی حضور دارد؟ جزئیات کوچک، برای اجازه شناسایی؟)
 • دوربین‌های مدار بسته شما باید در چه شرایطی کار کنند؟ (نور طبیعی؟ روشنایی محیط در طول شب؟ تاریکی کامل در طول شب؟)

اینکه چرا باید آن را ببینید، به دو دلیل مهم است. اول، به شما کمک می‌کند تا رویه‌های امنیتی خود را روشن کنید. دوم اینکه برخی از دوربین‌های مدار بسته دارای ویژگی‌های خاصی برای سناریوهای خاص هستند. برای مثال، ممکن است بخواهید به عنوان معیاری برای امنیت عمومی، نظارت کنید که چه کسی وارد قسمت پذیرش دفتر شما می‌شود.

با این حال، اگر به طور خاص نگران افراد خاص و شناخته شده ای هستید، یک سیستم دوربین مدار بسته با ویژگی‌های تشخیص چهره ممکن است گزینه گران تر، اما بسیار مفیدی برای شما باشد. در نهایت، مسئولیت‌هایی که بر عهده شما هستند نیز هنگام انتخاب سیستم دوربین مدار بسته مهم می‌شوند.

طبق قوانین انگلستان، مهم ترین مسئولیت‌های شما عبارتند از:

 1. مطمئن شوید که کارکنان، مشتریان و بازدیدکنندگان شما از اینکه تحت نظر هستند، آگاه می‌باشند.
 2. محافظت از داده‌ها در برابر سرقت و افشای بی دلیل و پاک کردن آن‌ها به محض اینکه دیگر ضروری نیستند.
 3. ارائه تصاویری که برای هر کسی که می‌پرسد در آن حضور دارد.
 4. ارائه تصاویر دوربین مدار بسته به پلیس یا سایر مقامات دولتی در صورت درخواست قانونی.

محافظت در برابر سرقت داده‌ها و افشای غیرمجاز بسیار مهم است، زیرا شما از نظر قانونی مسئول حفاظت از تصاویر دوربین مدار بسته در اختیار خود هستید. انتخاب سیستم‌های دوربین مدار بسته از تولیدکنندگان با سابقه امنیتی خوب، استفاده از نرم‌ افزار با احراز هویت و رمزگذاری قوی، بهترین گزینه در این زمینه می‌باشد. گزینه‌های مدیریت داده‌ها مانند پاک کردن خودکار و ایمن نیز به همان اندازه مهم هستند.

اگر فقط یک یا دو دوربین مدار بسته دارید، با فیلم‌هایی که به طور مرتب بررسی می‌کنید، پاک کردن دستی سوابق کافی است. در غیر این صورت، ویژگی‌های مدیریت خودکار داده‌ها نیز ممکن است باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی و سردردهای قانونی شما شوند. بر اساس قوانین بریتانیا، اگر شما فیلم دوربین مدار بسته از هر کسی دارید، می‌تواند درخواست کند که آن را در اختیار او قرار دهید و شما قانوناً ملزم به رعایت آن هستید.

اگر انتظار درخواست‌های نادری را دارید یا اگر دفتر شما کارمندان و بازدیدکنندگان کمی دارد، تقریباً هر سیستم دوربین مدار بسته این کار را به خوبی انجام می‌دهد. با این حال، اگر بازدیدکنندگان زیادی دارید (و مخصوصاً اگر بازدیدهای آن‌ها مکرر است و همیشه وارد سیستم نمی شوند) یا کارمندان، این ممکن است ارزش دیدن سیستمی با ویژگی‌های جستجو و صادرات پیشرفته را داشته باشد.

در نهایت، تحت شرایط خاصی، ممکن است از شما خواسته شود که فیلم دوربین مدار بسته را با پلیس نیز به اشتراک بگذارید. وزارت کشور راهنمای الزامات پلیس بریتانیا، سیستم‌های دوربین مدار بسته دیجیتالی را ارائه می‌کند که همه چیزهایی که باید در مورد این موضوع بدانید را پوشش می‌دهد. اگر به دلایل امنیتی یک دوربین مدار بسته نصب می‌کنید، باید مطمئن شوید که دوربینی که انتخاب می‌کنید تمام کادرها را علامت زده باشد.

از الزامات تا اجرای دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری

اگر تا اینجا پیش رفتید، باید ایده کاملاً واضحی از الزامات امنیتی خود داشته باشید. اکنون می‌توانید به کاتالوگ‌های محصولات دسترسی پیدا کنید. اینجا است که ما شروع به استفاده از آن‌ها می‌کنیم. الزامات امنیتی تان باید به شما این امکان را بدهند که الزامات فنی سیستم دوربین مدار بسته خود را در پنج حوزه اصلی تعریف کنید:

 1. کیفیت فیلم و میدان دید
 2. نوع دوربین
 3. شرایط محیطی
 4. ویژگی‌های پردازش تصویر
 5. قابلیت اتصال

کیفیت تصویر و میدان دید، اولین عاملی هستند که باید در نظر بگیرید. وقتی در مورد کیفیت تصویر صحبت می‌کنیم، در درجه اول در مورد وضوح تصویر صحبت خواهیم کرد. کیفیت تصویر، عامل تعیین کننده ای در مورد میزان زوم و فوکوس تصویر است. نقطه‌ای وجود دارد که بزرگ ‌نمایی جزئیات بیشتری ارائه نمی‌کند.

هرچه رزولوشن بالاتر باشد، آن نقطه دورتر است، اما، با وجود آنچه در فیلم‌های پلیسی می‌بینید، در نهایت به آن نقطه خواهید رسید. چه وضوحی نیاز دارید؟ قانون سرانگشتی این است که هر چه بالاتر، بهتر، اما همیشه به بهترین‌ها نیاز ندارید. یک دوربین VGA یا SVGAکه در این مرحله یک فناوری 15 ساله است، برای مشاهده یک فضای پذیرایی کوچک یا شناسایی یک فرد در مقابل میز پذیرش کافی می‌باشد. میدان دید دوربین (که گاهی به آن زاویه دید نیز می‌گویند)، نکته دیگری بوده که باید آن را در نظر بگیرید.

درست مانند چشمان شما، یک دوربین فقط می‌تواند یک منطقه خاص، تحت یک زاویه خاص، از محیط اطراف خود را پوشش دهد. در حال حاضر می‌توانید برخی از چیزها را در سمت راست یا چپ صفحه دیده، اما نمی‌توانید تمام راه چپ یا راست خود را ببینید و مطمئناً نمی توانید آنچه که پشت سر شما اتفاق می‌افتد را نیز ببینید. دوربین‌های مدار بسته می‌توانند هر چیزی را از یک میدان باریک (45 تا 60 درجه) تا کل محیط اطراف خود (360 درجه) را پوشش دهند.

اما در اینجا یک هشدار نیز وجود دارد که برای وضوح ثابت، هرچه میدان دید وسیع ‌تر باشد، جزئیات کمتری را می‌توانید مشاهده نمایید. هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه قرار دادن دوربین‌ها، مهم است که میدان دید را در نظر بگیرید. اما همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که یک میدان دید به اندازه موانع اطراف آن گسترده است. درست مانند چشم انسان، دوربین‌ها نمی توانند اطراف را ببینند.

نوع دوربین، فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود، زیرا پیامدهایی دارد که فراتر از حوزه فناوری است. نوع دوربین تا حدودی یک کلمه است و بیشتر یک اصطلاح بازاریابی می‌باشد، بدون مفهوم فنی خاص. این بیشتر به شکل دوربین و نحوه نصب آن اشاره دارد، اما عوامل دیگری نیز در آن نقش خواهند داشت. رایج ترین انواعی که با آن مواجه خواهید شد عبارتند از:

 • دوربین‌های مدار بسته Bullet: این‌ها متداول ترین نوع دوربین مدار بسته هستند که آن‌ها را ارزان و فورا قابل تشخیص می‌کند. این هم به احساس امنیت مشتریان و بازدیدکنندگان شما و هم به اثر بازدارندگی سیستم امنیتی تان کمک می‌کند. آن‌ها ثابت هستند و دیدی قابل مقایسه با یک انسان دارند.
 • دوربین‌های مدار بسته شیب و زوم (PTZ): دوربین‌های متحرکی هستند که می‌توانند بچرخند و بزرگنمایی کنند. آن‌ها را می‌توان به سمت اشیاء یا افراد خاصی نشانه رفت تا آن‌ها را با جزئیات بیشتری مشاهده کرده و آن‌ها را شناسایی نمود یا می‌توان آن‌ها را از قبل برنامه ‌ریزی کرد و به‌ عنوان بخشی از یک برنامه نظارتی از پیش برنامه ‌ریزی‌شده، روی یک منطقه وسیع ‌تری کج کرد.
 • دوربین‌های 360 درجه: دقیقا همان چیزی هستند که به نظر می‌رسند، دوربین‌های پانوراما با میدان دید 360 درجه. آن‌ها می‌توانند یک منطقه کامل را پوشش دهند، اما معمولاً در سطح نسبتاً پایینی از جزئیات قرار داشته و قابلیت زوم و فوکوس محدودی دارند. در نتیجه، آن‌ها اغلب همراه با یک یا چند دوربین PTZ استفاده می‌شوند.
 • دوربین‌های Dome: دوربین‌های مدار بسته ای هستند که در یک محفظه محافظ رنگی قرار گرفته‌اند. در اصل، محفظه رنگی قرار بود هدف دوربین را پنهان کند، به طوری که یک مزاحم نتواند تشخیص دهد که کدام سمت روبرو است. اما سازندگان کاربردهای اضافی زیادی برای آن پیدا کردند، از جمله حفاظت فیزیکی و حرارتی.
 • دوربین‌های مدار بسته مخفی و رومیزی: دوربین‌هایی هستند که به صورت مخفی طراحی شده‌اند. به طور کلی، این چیزی نیست که شما بتوانید از آن استفاده کنید، شما از نظر قانونی موظف هستید کارکنان و مشتریان خود را مطلع سازید که تحت نظارت هستند. اما تحت شرایط خاص و فقط به طور موقت، مثلاً در حین تحقیقات داخلی، مجاز به ضبط افراد خاص بدون اطلاع آن‌ها می‌باشید. اگر به این نیاز دارید، صنعت دوربین مدار بسته پشت شما است.

شرایط محیطی به طور کلی شامل دو دسته از عوامل است: سطح نور محیط و شرایط محیطی. سنسورهای تصویر در دوربین‌های مدار بسته، برای نمایش هر تصویری نیاز به نور دارند. برخی از دوربین‌ها LED‌های IR را تعبیه کرده‌اند که می‌توانند یک منطقه را تا فاصله ای خاص روشن نمایند. به این ترتیب، دوربین همچنان می‌تواند در شب یا در مناطقی که نور محیطی ندارند مانند زیرزمین‌های بدون پنجره، استفاده شود.

بسیاری از دوربین‌های مادون قرمز و دید در شب (اما نه همه)، می‌توانند سطح روشنایی را به طور خودکار تنظیم کنند، LED‌های IR را در هنگام تاریکی روشن کرده و زمانی که دیگر به آن‌ها نیازی نیست، دوباره آن‌ها را خاموش نمایند. سازندگان معمولاً به این دوربین‌های مدار بسته 24/7 یا روز و شب می‌گویند. در مورد شرایط محیطی مانند اکثر دستگاه‌های الکترونیکی، دوربین‌های مدار بسته برای استفاده در شرایط محیطی خاصی قرار دارند.

برخی از آن‌ها فقط برای استفاده در داخل خانه هستند. دوربین‌های برای استفاده در فضای باز، می‌توانند آب و هوای معمول بریتانیا، تفاوت دما و گرد و غبار را تحمل کنند. دوربین‌های مدار بسته‌ای که می‌توانند در شرایط سخت ‌تر نیز مقاومت کنند، وجود دارند، اما گران ‌تر هستند. ویژگی‌های پردازش تصویر، اهمیت فزاینده‌ای دارند زیرا می‌توانند تلاش‌های انطباق را ساده کرده و قابلیت‌های پاسخ امنیتی شما را تقویت نمایند.

امروزه اکثر سیستم‌های دوربین مدار بسته، دارای نرم ‌افزاری هستند که به شما امکان پخش، توقف، جستجو و صادرات فیلم را می‌دهند. این معمولا برای مشاغل کوچک کافی است. اگر نیاز دارید با حجم بالایی از داده‌ها سر و کار داشته باشید، یک سیستم دوربین مدار بسته با ویژگی‌های فهرست نویسی و جستجوی پیشرفته، ممکن بوده مناسب‌تر باشد.

ویژگی‌های پیشرفته ای مانند تشخیص خودکار پلاک شماره (ANPR)یا تشخیص چهره، زمانی مفید هستند که با ثبت دسترسی پیشرفته و کنترل و سیستم‌های پاسخ امنیتی ادغام شوند. آن‌ها قیمتی هستند و همه آن واضح و از قبل مشخص نمی باشند، برای مثال، گزارش‌های دسترسی خودرو، یک قطعه دیگر از داده‌های شخصی است که شما آن‌ها را پردازش می‌کنید و بنابراین، یک مسئولیت قانونی دیگری می‌باشد. اتصال آخرین جنبه ای بوده که باید آن را در نظر گرفت. خوشبختانه، این بسیار ساده است و همه دوربین‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • دوربین‌های سیمی: از طریق کابل به شبکه شما متصل می‌شوند، معمولاً اترنت یا فیبر، زیرا اکثر دوربین‌های امروزی دیجیتالی هستند. اتصال سیمی، پهنای باند بسیار بالایی را ارائه می‌دهد و بنابراین امکان فیلم ‌برداری بسیار دقیق را فراهم می‌کند، اما نصب کابل‌ها دشوار است و می‌توان آن‌ها را برش داد.
 • دوربین‌های بی سیم از طریق وای فای یا سایر پروتکل‌های بی سیم: به شبکه شما متصل می‌شوند (اما توجه داشته باشید که ممکن است همچنان به کابل برق نیاز داشته باشند). این امر باعث می‌شود نصب دوربین مدار بسته بی سیم پیچیدگی کمتری داشته باشد و نصب آن ارزان تر شود.
 • دوربین‌های ذخیره‌ سازی محلی: هیچ گونه اتصالی ندارند و در عوض روی USB یا کارت‌های SD جاسازی شده ضبط می‌کنند. این حالت عملکرد، معمولاً فقط توسط دوربین‌های مخفی استفاده می‌شود.

آنچه می‌توانید برای دوربین مدار بسته مناسب فضاهای اداری درخواست دهید.

آخرین محدودیتی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا دوربین‌های مدار بسته مناسب را برای دفتر خود انتخاب کنید و آن بودجه شما است. بودجه چیزی بوده که شما روی آن کنترل دارید، اما همانطور که می‌دانید، همیشه نمی توانید همه چیز را بپردازید. هر سیستم امنیتی در نهایت یک مصالحه خواهد بود. آنچه مهم است این بوده، این است که که مطمئن شوید در طرف امن این سازش هستید، اینکه راه حلی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد،اما ایمنی مشتریان و کارکنان تان را به خطر نیندازد.

اغلب اوقات، به جای جدید ترین و گران ‌ترین ابزار، مصالحه درست از طریق الزامات تعریف‌ شده و راه‌حل‌های فنی کارآمدی حاصل می‌شود. به همین دلیل است که فرآیندی که ما بیان کردیم، باید تکرار شونده باشد. یافتن دوربین‌های مدار بسته مناسب، گهگاه مستلزم بازگشت به صفحه طراحی است و اما گزینه‌های کافی و انعطاف ‌پذیری زیادی در این بازار وجود دارند.

کلام آخر

انتخاب بهترین دوربین مدار بسته برای یک دفتر، در درجه اول یک مسئله سازش است، یافتن نقطه مناسب بین آنچه نیاز دارید، آنچه در دسترس است و آنچه می‌توانید بپردازید. بهترین راه برای یافتن آن نقطه، این بوده که با نیازهای خود شروع کنید. هر کسب و کاری ترکیبی منحصر به فرد از دارایی‌ها و نگرانی‌ها دارد.

یافتن دوربین مدار بسته مناسب برای فضاهای اداری، تمرینی برای شناخت این دارایی‌ها و نگرانی‌ها و تطبیق آن‌ها با راه حل‌های فنی مناسب است. در حالت ایده آل، باید قسمت آخر را به حرفه ای‌ها بسپارید. در درازمدت، این نه تنها ایمن ‌تر، بلکه از قضا ارزان ‌تر نیز خواهد بود که به متخصصان اجازه دهید انتخاب و نصب سیستم دوربین مدار بسته شما را انجام دهند.

منبع: network-data-cabling.co.uk

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *