تجهیزات ضبط کننده ویدیو

آشنایی با دستگاه‌های ضبط ویدیو

امروزه تجهیزات مختلفی برای ضبط ویدیو در حالت‌های مختلف موجود هستند که هر یک کاربردهای خاص خود را داشته و در شرایط مختلف به کار گرفته می‌شوند. ویدیو رکوردرها شامل دستگاه‌های DVR، NVR و … هستند. دستگاه‌های NVR یا ضبط کننده ویدیو تحت شبکه نوعی از آنهاست که به شبکه رایانه متصل شده و فیلم‌های گرفته شده از طریق دوربین را ضبط می‌کند. با توجه به این که بسیاری از افراد با تفاوت‌ها و نحوه عملکرد هر یک از دستگاه‌های ضبط کننده ویدیو آشنایی ندارند، در این عنوان قصد داریم تا به معرفی دستگاه NVR (Network Video Recorder) بپردازیم.

دستگاه NVR چیست؟

پیش از هر چیز برای آشنایی بیشتر با عملکرد این دستگاه‌ توضیحی در رابطه با نحوه کارکرد آن‌ها را ارائه خواهیم کرد. یک ضبط کننده ویدیوی تحت شبکه (NVR) دستگاهی است که به شبکه رایانه شما متصل می‌شود و فیلم‌های ویدئویی را از دوربین‌های IP که به آن شبکه متصل هستند، ضبط می‌کند. این امر به شما امکان می‌دهد تا یک سیستم دوربین IP را از طریق رایانه‌های موجود و سخت‌افزار IT مدیریت کنید. دستگاه NVR تمام فیلم‌ها و خروجی‌های گرفته شده را بر روی یک هارد دیسک ذخیره می‌کند و در مواقع مورد نیاز در اختیار شما قرار می‌دهد. از آنجایی که دستگاه NVR قابلیت فیلم‌برداری ندارد، فیلم را از طریق IP نظارتی یا دوربین مدار بسته، پردازش و کدگذاری می‌کند و سپس برای ذخیره‌سازی از طریق شبکه اترنت یا WiFi به NVR می‌فرستد.

NVRها با دوربین‌های پروتکل اینترنت دیجیتال (IP) جفت می‌شوند تا یک سیستم نظارت تصویری ایجاد کنند. NVR می‌تواند به تصاویر ضبط شده و نماهای زنده دسترسی داشته باشد. از این دستگاه می‌توان به عنوان جانشین ضبط‌کننده ویدئوی دیجیتال یا DVR استفاده کرد چرا که قابلیت‌های پیشرفته‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ضبط کننده ویدئوی شبکه را می‌توان از راه دور از طریق اینترنت یا LAN مدیریت کرد که این ویژگی انعطاف‌پذیری زیادی را برای کاربران فراهم می‌کند.

آشنایی با دستگاه NVRآشنایی با دستگاه NVR

سیستم‌های دوربین NVR چگونه کار می‌کنند؟

دستگاه‌های NVR بخشی از سیستم‌های دوربین تحت شبکه هستند. سیستم‌های دوربین NVR از سه بخش دوربین‌ها، شبکه و NVR تشکیل شده‌اند. در اینجا در مورد نحوه کار هر یک از آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

 1. دوربین‌ها: انواع مختلفی از دوربین‌های امنیتی در بازار وجود دارد. دوربین‌های آنالوگ و وای‌فای نمونه‌هایی از دوربین‌های امنیتی هستند. دستگاه‌های NVR عموما در ترکیب با دوربین‌های IP استفاده می‌شوند. دوربین‌های IP که از اتصال اترنت استفاده می‌کنند، Power over Ethernet (PoE) نیز نامیده می‌شوند. کابل‌های اترنت دو کاره هستند؛ به این معنی که دوربین را تغذیه می‌کنند و داده‌ها را به NVR منتقل می‌کنند، این مسئله باعث می‌شود که کار با آن‌ها آسان‌تر و انعطاف‌پذیرتر شود.
 2. دستگاه‌های NVR: بخش کلیدی یک سیستم دوربین امنیتی، خود NVR است. برخی از NVRها دستگاه‌هایی حاوی هارد دیسک هستند. برخی دیگر مبتنی بر ابر بوده و از ذخیره‌سازی و فناوری ابری استفاده می‌کنند. با این حال، همه NVRها عملکرد یکسانی را انجام می‌دهند؛ آن‌ها فیلم ویدئویی را از طریق اتصال داده شبکه دریافت و فیلم را برای بررسی بعد ذخیره می‌کنند. دستگاه‌های NVR حاوی چندین پورت اترنت هستند، به طوری که می‌توانید چندین دوربین را به آن متصل کنید. به عنوان مثال، یک NVR 8 کاناله می‌تواند از هشت دوربین پشتیبانی کند.
 3. اتصال شبکه: دوربین‌های امنیتی IP با استفاده از اتصالات سیمی یا بی‌سیم به NVR متصل می‌شوند. به طور معمول، اگر اتصال سیمی باشد، دوربین از طریق کابل اترنت به NVR متصل می‌شود.

ایجاد شبکه انواع تجهیزات به کار رفته در ایجاد یک شبکه دوربین مداربسته

مزیت‌های استفاده از دستگاه NVR

ضبط کننده‌های ویدیو تحت شبکه دارای مزیت‌هایی نسبت به ویدیو رکوردرهای قدیمی‌تر مثل ضبط کننده‌های دیجیتال هستند که استفاده از آن‌ها را ساده‌تر می‌کند. برخی از مزیت‌های NVR در این قسمت ذکر شده‌اند.

 • آن‌ها می‌توانند ضبط ویدئو و صدا را به صورت همزمان انجام دهند.
 • کیفیت تصویر بهتری ارائه می‌کنند.
 • انعطاف‌پذیری سیستم در این دستگاه‌ها بالاتر است.
 • پوشش دید بهتری دارند.
 • با سیم یا بدون سیم عرضه می‌شوند.
 • تنها یک کابل برای تصویر، صدا و برق مورد نیاز است
 • تشخیص چهره، پلاک و … به دلیل کیفیت بهتر تصویر، از طریق آن‌ها امکان‌پذیر است.

سیستم NVRمزیت‌ها و قابلیت‌های یک سیستم NVR

ویژگی‌های NVR که کسب و کار شما می‌تواند از آن‌ها بهره‌مند شود؟

با توجه به مزیت‌ها و قابلیت‌های مهم NVR جای تعجب نیست که بسیاری از مشاغل بخواهند از آن استفاده کنند. در این قسمت در مورد ویژگی‌های اصلی این دستگاه‌ها صحبت می‌کنیم که می‌توانند به کاربران در انتخاب و استفاده از آن‌ها کمک کنند.

 1. فیلم با کیفیت بالا و با جزئیات

کیفیت تصویر برتر یکی از ویژگی‌های مهم در هنگام خرید دستگاه‌های NVR است. دستگاه‌های NVR که معمولاً بین 2 مگاپیکسل (1080p) تا 16 مگاپیکسل با نرخ فریم 30 فریم در ثانیه را ارائه می‌کنند، می‌توانند جزئیاتی از قبیل پلاک خودرو و ویژگی‌های تشخیص چهره را ضبط کنند.

 1. انعطاف پذیری ذخیره سازی و مقیاس بندی

کسب‌وکارهایی که از دوربین‌های IP استفاده می‌کنند می‌توانند ویدیوها را به صورت محلی و در فضای ابری ذخیره کنند. ذخیره فیلم در فضای ابری باعث دسترسی سریع می‌شود. دسترسی ابری نیز مقیاس پذیری را آسان می‌کند. اما از آنجایی که ممکن است برچسب قیمت برای ذخیره‌سازی اضافی بسیار بالا باشد، گزینه‌های دیگری مانند ضبط و ذخیره فیلم به صورت محلی از طریق کارت SD نیز وجود دارد. علاوه بر این NVRها حاوی چندین پورت اترنت هستند؛ به این معنی که می‌توانید چندین دوربین را به آن متصل کنید و در صورت نیاز به تدریج دامنه نظارت خود را افزایش دهید.

 1. سهولت در نصب

کابل های اترنت دو کاره هستند، دوربین را تغذیه و داده‌ها را به NVR منتقل می‌کنند. استفاده از تنها یک کابل در هر دوربین IP به این معنی است که شما نیازی به وجود برق در محل دوربین ندارید. این واقعیت به تنهایی راه‌اندازی را بسیار آسان‌تر و انعطاف‌پذیرتر از سیستم‌های آنالوگ می‌کند.

 1. مشاهده از راه دور و ورودی صدا

اتصال شبکه دارای یک مزیت متمایز است و آن این است که می ‌توانید از راه دور به فیلم‌های امنیتی زنده خود دسترسی داشته باشید؛ همچنین از آنجایی که اترنت صدا را منتقل می‌کند، هر دوربین می‌تواند علاوه بر ویدئو، یک جریان صوتی را به سیستم NVR برساند.

 1. هوشمندسازی و تحلیل

دوربین‌های IP می‌توانند وظایفی بیشتر از فشرده‌سازی و ذخیره ویدئو انجام دهند. آن‌ها دارای قابلیت برنامه‌ریزی هستند تا بتوانند جزئیات خاصی مانند تعداد افراد و رنگ‌های خاص را ردیابی کنند یا اگر شخصی، برای مثال، از خط خاصی در محدوده شما عبور کرد، زنگ هشدار راه‌اندازی کند.

دستگاه NVR ویژگی‌های یک دستگاه NVR در پیشبرد اهداف کسب و کار

معرفی انواع دستگاه‌های NVR

دستگاه‌های NVR را می‌توان بر حسب خصوصیات مختلفی که دارند در چندین طبقه دسته‌بندی کرد. اما پهنای باند و تعداد کانال‌ها مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که این دستگاه‌ها بر اساس آن طبقه‌بندی می‌شوند. طبیعی است که هر چه تعداد کانال‌ها بیشتر باشد، قیمت دستگاه بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال دستگاه NVR8 دستگاهی است که قابلیت نصب 4 دوربین و کمتر را در شبکه فراهم می‌کند. به همین ترتیب دستگاه‌های NVR8، NVR16، NVR32 و NVR64 قابلیت اتصال 8، 16،  32 و 64 دوربین در شبکه را ارائه می‌دهند. هر چقدر شبکه شما گسترده‌تر باشد به دوربین‌های بیشتر و در نتیجه دستگاه NVR پیشرفته‌تری نیاز خواهید داشت.

دستگاه NVR با 16 کانالیک دستگاه NVR  با 16 کانال

در زمان خرید دستگاه NVR به چه نکاتی توجه کنیم؟

در زمان انتخاب یک دستگاه ضبط ویدیو تحت شبکه باید به مشخصات کلی آن توجه کرد. مشخصات دستگاه‌های NVR شامل حداکثر میزان ذخیره‌سازی، تعداد کانال‌ها، نرخ بیت ضبط و وضوح ضبط است.

 • ظرفیت ذخیره‌سازی: ظرفیت داده NVR یکی از عواملی است که باید در هنگام تهیه دستگاه به آن دقت کرد. وجود هارد دیسک‌های متعدد اجازه می‌دهد تا دستگاه ظرفیت بالاتری داشته باشد.
 • تعداد کانال‌ها: تعداد دوربین‌هایی است که NVR قادر به مدیریت آن است.
 • نرخ بیت ضبط: سرعت داده‌های ورودی و خروجی را تعیین می‌کند.
 • وضوح ضبط: کیفیت ویدیویی است که NVR قادر به ضبط آن است.

در مورد قیمت دستگاه NVR نیز هر یک از این فاکتورها می‌تواند به طور مستقیم بر قیمت‌گذاری آن اثر بگذارد. به عنوان مثال دستگاهی با ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتر و سرعت بالاتر قطعا قیمت بیشتری نیز خواهد داشت.

NVRخصوصیات یک دستگاه NVR

دستگاه NVR بهتر است یا DVR؟

هر دو سیستم NVR و DVR داده‌های ویدئویی را ضبط می‌کنند و ابزارهای قابل اعتمادی هستند. اگرچه در گذشته کیفیت ویدیوی سیستم‌های DVR از سیستم‌های NVR پایین‌تر بود، اما امروزه این شکاف به طور قابل توجهی کاهش یافته است. تفاوت بین سیستم‌های امنیتی DVR و NVR به هزینه، نحوه انتقال داده‌ها و نوع دوربین مربوط می‌شود. سیستم‌های NVR معمولاً کیفیت تصویر بهتری دارند، همچنین نصب آن‌ها آسان‌تر است و انعطاف‌پذیری بیشتر دارند. پشتیبانی از صدا در هر دوربینی که دارای میکروفون است، توسط NVR انجام می‌شود. با این حال، سیستم‌های NVR نسبت به سیستم‌های DVR قابل مقایسه کمی گران‌تر هستند که این موضوع برای مصرف‌کننده‌ای که بودجه محدودی دارد، اهمیت زیادی خواهد داشت. در مجموع این نیاز و میزان بودجه شماست که تعیین می‌کند از چه دستگاهی استفاده کنید.

تفاوت دستگاه NVR و DVR

دستگاه NVR را از کجا تهیه کنیم؟

یکی از سوالاتی که همواره برای کاربران ایجاد می‌شود، این است که از دستگاه‌های NVR اصل و باکیفیت را از کجا می‌توان تهیه کرد. مجموعه پینگونت به عنوان برترین مجموعه ارائه‌دهنده خدمات شبکه، امکان تهیه این محصول را با ضمانت کالا، در اختیار کاربران قرار داده است. شما می‌توانید پیش از تهیه دستگاه مورد نظر خود با مشاوران ما مشورت و در نهایت بهترین دستگاه NVR متناسب با نیاز خود را تهیه کنید.

منابع:

 1. https://senstar.com/
 2. https://www.samsara.com/
 3. https://info.verkada.com/
 4. https://en.wikipedia.org
 5. https://www.networkwebcams.co./
 6. https://imensazi.com
 7. https://www.bayalarm.com//#

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *