راهنمای خرید دوربین مدار بسته

در سال 1942 دانشمندان آلمانی برای اولین بار فناوری دوربین مدار بسته را برای نظارت بر پرتاب موشک‌های V2 توسعه دادند. بعدها دانشمندان آمریکایی از آن در آزمایش بمب اتم استفاده کردند. از آن زمان به بعد، فناوری دوربین امنیتی هوشمند که امروزه می‌شناسیم و از آن استفاده می‌کنیم، تکامل یافته است. اکنون با خرید دوربین مدار بسته می‌توان امنیت ساختمان‌های مسکونی و مکان‌های اداری و تجاری را به صورت نظارت تصویر تامین کرد.

مدار بسته به این معناست که تصاویر معمولاً به تعداد محدودی نمایشگر منتقل می‌شوند، بر خلاف تلویزیون که برای عموم مردم پخش خواهد شد. یک سیستم مداربسته به دوربین‌های ویدئویی اجازه می‌دهد تا فضای داخلی و خارجی هر ملکی را کنترل کنند و سیگنال را به یک مانیتور یا مجموعه‌ای از مانیتورها ارسال کنند. برای خرید دوربین مدار بسته می‌توانید به راهنمای ما در این مقاله توجه کنید.

اهمیت خرید دوربین مدار بسته

امروزه مانیتورینگ دوربین مدار بسته، یکی از رایج‌ترین روش‌های نظارت است. با سرمایه ‌گذاری بیشتر دولت‌ها و شرکت‌ها در شبکه‌های امنیتی، بیش از یک میلیارد دوربین مداربسته در سال 2021 جهان را تماشا می‌کنند. کشور چین کمی بیش از نیمی از کل سیستم نظارتی دوربین مدار بسته را به خود اختصاص داده است.

آیا می‌دانستید که برند مانتیس (Mantis) یکی از قدرتمندترین دوربین‌های مداربسته جهان است که توسط دولت چین مستقر شده است؟ با 19 لنز خود، می‌تواند جزئیات فوق العاده‌ای را به تصویر بکشد. فناوری دوربین مداربسته باعث تولد صنعت نظارت تصویری شده است و راه حل‌های ایمنی بسیاری را برای مجریان قانون و صاحبان مشاغل و منازل در سطح جهان ارائه کرده است.

این صنعت با نیازهای مصرف کنندگان تکامل یافته است و محصولات بهتری با عملکرد و قابلیت‌های بهبود یافته ارائه می‌دهد. با وجود سیستم‌های موجود در محدوده‌های قیمتی مختلف و با ارائه سطوح امنیتی متفاوت، دوربین مداربسته ثابت کرده است که یکی از در دسترس‌‌ترین فناوری‌های پیشگیری از سرقت و خطرات امنیتی است. دوربین‌های مداربسته با ارائه نظارت تصویری از راه دور به ‌طور قابل‌ توجهی قابلیت اطمینان و مسئولیت ‌پذیری را تا نزدیک به 100 درصد افزایش می‌دهند.

اهمیت خرید دوربین مدار بسته

کاربردهای دوربین مدار بسته

از ساختمان‌های دولتی یا عمومی و دفاتر خصوصی گرفته تا مجتمع‌های مسکونی، دوربین‌های امنیتی با موقعیت استراتژیک برای مشاهده رویدادها در زمان وقوع و گرفتن فیلم برای نظارت استفاده می‌شوند. برخی از کاربردهای رایج استفاده از فناوری دوربین مدار بسته، عبارتند از:

 • هوش تجاری
 • امنیت خانه
 • مدیریت جرم
 • مدیریت بلایا
 • نظارت بر شهر
 • نظارت بر ترافیک
 • تحقیقات رفتاری
 • هوش خرده فروشی

دوربین‌های مداربسته ابزاری عالی برای محافظت از شما و دارایی‌هایتان هستند اما در مقابل هک‌هایی که برای دسترسی به داده‌های حساس و جاسوسی از طریق اینترنت انجام می‌شوند نیز آسیب پذیر هستند. راه‌های بسیار ساده‌ای برای جلوگیری از وقوع چنین حملاتی وجود دارند که عبارتند از:

 • نصب تجهیزات پیشرفته
 • ایمن کردن اتصال بی‌‌سیم
 • استفاده از رمزهای عبور قوی‌تر
 • تنظیم احراز هویت دو مرحله‌ای
 • به ‌روزرسانی منظم میان ‌افزار دوربین امنیتی

حتما بخوانید: مزایای دوربین مدار بسته

مناطق مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین‌های مدار بسته امنیتی در اماکن تجاری و مسکونی، یک اقدام امنیتی بسیار مهم برای جلوگیری از سرقت و خرابکاری در تمام طول سال است. با این حال، سیستم‌های نظارت دوربین مداربسته که توسط خدمات مانیتورینگ از راه دور کار می‌کنند، آرامش بیشتری به افراد و کسب و کارها می‌دهند.

این مهم به کسب ‌و کارها اجازه می‌دهد تا بر بهره‌ وری، کالاها و خدمات خود تمرکز کنند، بدون اینکه نگران این باشند که در روز یا شب چه خطراتی اتفاق میفتند. با این حال، تصمیم گیری در محل قرارگیری دوربین‌های مداربسته، نیاز به بررسی دقیقی دارد.

دوربین‌های مدار بسته به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر آسیب و سرقت در اموال تجاری شما استفاده می‌شوند. نصب دوربین‌های مدار بسته در مکان‌های خاص، می‌تواند آرامش خاطر را در زمانی که در محل حضور ندارید، به ارمغان بیاورد. فناوری نظارت امروزی، تصویربرداری بهتری را برای شناسایی تهدیدهای بالقوه ارائه می‌دهد. پیاده ‌سازی سیستم‌های دوربین مداربسته در کنار سرویس نظارت از راه دور یک اقدام پیشگیرانه است.

با خرید دوربین مدار بسته نه تنها به عنوان یک عامل بازدارنده برای بازدیدکنندگان ناخواسته را دریافت می‌کنید بلکه هشدار صوتی نیز در جلوگیری از ورود سارقان و اوباش احتمالی به داخل ساختمان را برای شما ارسال می‌شود. برای کمک به شما در برنامه ریزی سیستم نظارت دوربین مداربسته، برخی از مناطق مهم و م فعال را به عنوان محل نصب احتمالی دوربین‌های امنیتی در زیر نشان دادیم:

پذیرش یا لابی

قسمت پذیرش ملک تجاری و مسکونی منطقه‌ای پر رفت و آمد است که افراد ناشناس به طور مرتب در ساعات مختلف به آن وارد و از آن خارج می‌شوند. اگر ملک شما رو به جاده یا خیابان اصلی است، احتمالاً بهترین منطقه برای ورود جهت سرقت و امور خرابکارانه دیگر است. با نصب دوربین‌های امنیتی، می‌توانید از فضای لابی و پذیرش ساختمان خود محافظت کنید.

ورودی و خروجی

به عنوان یک کسب و کار، پیگیری افرادی که وارد محل شما می‌شوند و از آنها خارج می‌شوند و شناسایی متجاوزان احتمالی، می‌تواند دشوار باشد. دوربین‌های امنیتی که در ورودی، خروجی و درهای اضطراری قرار گرفته‌اند، ردیابی بهتر و دید واضح‌تری از چهره‌های افراد، در صورت نیاز به شناسایی را ارائه می‌دهند. دوربین‌های مداربسته نصب شده در ورودی شرکت شما می‌توانند عامل پیشگیرانه باشند و در نتیجه احتمال سرقت، خرابکاری یا تجاوز به ملک شما را کاهش دهند.

با این حال، هنگام نصب دوربین‌های مدار بسته باید در نظر بگیرید که نور موجود در طول روز چگونه تغییر می‌کند. نور شدیدی که حسگر دوربین‌ها را فرا می‌گیرد، ممکن است باعث تیرگی تصاویر شود و در نتیجه چهره فرد تا حدی پنهان یا غیرقابل تشخیص کند. توصیه می‌کنیم دوربین‌ها را بالای درب و دور از دسترس بازدیدکنندگان قرار دهید.

مناطق مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته

فضای ذخیره سازی و انبارها

اکثر شرکت‌ها دارای فضاهای ذخیره‌ سازی چه برای اسناد حساس، چه برای قرار دادن قفسه‌های سرور یا ذخیره ‌سازی محصولات آماده برای توزیع هستند. با نصب دوربین‌های مداربسته بالای درب این فضاها می‌توانید منطقه ممنوعه را زیر نظر بگیرید، ورود و خروج افراد از فضا را ضبط کرده و هرگونه تلاش غیرمجاز برای دسترسی به آن اتاق را ردیابی کنید.

کسب و کارها معمولاً دارای امکانات ذخیره سازی برای محصولات خود هستند که این مهم می‌تواند میلیون‌ها ارزش داشته باشد، بنابراین، این امکانات هدفی عالی برای سرقت را فراهم می‌کنند. اگر می‌خواهید از کالاهای ذخیره شده خود محافظت کنید، دوربین‌های مداربسته برای ردیابی افرادی که وارد انبار شما می‌شوند، شناسایی افرادی که ممکن است در حال تجاوز و یا ایجاد آسیب باشند، ایده آل هستند.

نظارت بر فضاهای انبار بزرگ با نگهبانان ممکن است پرهزینه باشد. ما سیستم‌های امنیتی انبار را با دوربین‌های نظارت از راه دور و مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط یک پلتفرم یکپارچه اینترنت اشیا پشتیبانی می‌شوند، توصیه می‌کنیم تا خطر سرقت و صرفه‌ جویی با استفاده از مدیریت انرژی کاهش یابند.

انواع دوربین‌های مدار بسته

در زمان خرید دوربین مدار بسته مهم است که انواع این دوربین‌ها را به خوبی بشناسید تا بتوانید مدل مورد نظر خود را تهیه کنید. فارغ از برند، اندازه و ویژگی‌ها، دوربین‌های مدار بسته به طور کلی به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

دوربین‌های امنیتی خانه سیمی

دوربین‌های امنیتی خانه سیمی رایج‌ترین نوع دوربین‌ها هستند. این دوربین‌ها  معمولاً به دیوار یا در قسمت بیرونی ملک ثابت می‌شوند و سپس یک سیم مستقیماً از دوربین به مانیتور متصل می‌شود. نکته منفی اینجاست که نصب سیم‌ها ممکن است دشوار باشد. اما این دوربین‌ها در زمان قطعی برق هم می‌توانند به کار ادامه دهند زیرا دارای باتری هستند و به صورت خودکار شارژ می‌شوند. قیمت این دوربین‌ها به دلیل داشتن شرایط نصب و نگهداری، از دوربین‌های بی‌سیم بیشتر است.

دوربین‌های امنیتی بی‌سیم

با این نوع سیستم، دوربین‌ها تصاویر را با استفاده از فناوری دیجیتال به رایانه، تبلت یا تلفن همراه منتقل می‌کنند. بسیاری از دوربین‌های امنیتی هوشمند، به اپلیکیشنی متصل می‌شوند که می‌توانید از آن برای نظارت بر خانه در حین بیرون رفتن استفاده کنید. اگرچه ما آنها را بی‌سیم می‌نامیم اما این به روشی است که این دوربین‌ها داده‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند. به خاطر داشته باشید که دوربین شما فقط به اندازه پهنای باند اینترنت ملک شما موثر است. بنابراین، اگر اتصال اینترنت شما قطع شود، نظارت دوربین شما نیز ممکن است قطع شود.

انواع دوربین‌های مدار بسته

خرید دوربین مدار بسته داخلی و خارجی

اگر دوربین‌های امنیتی برای بیرون از ملک خود می‌خواهید، چه مدل سیمی یا بی‌سیم، مطمئن شوید که ضد آب بوده و دارای رتبه IP (مقدار نفوذ آب و گرد و غبار) توصیه شده 66 است. برخی از دوربین‌های بی‌‌سیمی با باتری کار می‌کنند اما در غیر این صورت باید دوربین را به منبع برق متصل کنید.

مطمئن شوید که دوربین‌های خود را در جایی قرار می‌دهید که قابل دستکاری نباشند اما همچنان برای نگهداری و تمیز کردن در دسترس هستند. شما می‌توانید دوربین‌های ضد خرابکاری بخرید اما قیمت این دوربین‌ها بیشتر است. دوربین‌های مداربسته داخلی در سه نوع از جمله سیمی، بی‌سیم و شبکه برق هستند.

این دوربین‌ها به پریز برق شما متصل می‌شوند و تصاویر را به یک دستگاه ذخیره‌ سازی منتقل می‌کنند. به طور معمول، اگر می‌خواهید یک دوربین امنیتی داخلی داشته باشید، بهتر است یک مدل بی‌سیم انتخاب کنید. قیمت برخی از مدل‌ها ارزان است اما شاید مشخصات و کیفیت پایین‌تری داشته باشند.

وضوح تصویر در دوربین مدار بسته

وضوح یا رزولوشن دوربین مداربسته در خطوط اندازه گیری می‌شود، هر چه این میزان بالاتر باشد، تصویر واضح‌تر خواهد بود. کیفیت تصویر به اندازه و نوع تراشه‌ای که دوربین استفاده می‌کند نیز مرتبط است. دوربین‌های دارای تراشه‌های کوچک نیز معمولاً می‌توانند نور کمتری را دریافت کنند و بنابراین در نور کم تصاویر با کیفیت پایین ‌تری تولید می‌کنند.

ویدئوها و تصاویر با وضوح بالاتر به شما امکان می‌دهند فیلم را با جزئیات بیشتری ضبط کنید و قابلیت‌های بزرگنمایی را افزایش دهید (پس از ضبط). دوربین‌ها با وضوح بالا، مانند دوربین‌های Ultra HD، برای ضبط در پارکینگ‌های بزرگ و مراکز شلوغ عالی هستند. مجموعه‌ای از دوربین‌های مداربسته از 2 مگاپیکسلی تا  8 مگاپیکسلی متغیر هستند.

حساسیت نور بر حسب لوکس اندازه گیری می‌شود. هرچه لوکس کمتر باشد، دوربین در زمانی که نور زیادی وجود ندارد، بهتر می‌تواند تصاویر را ضبط کند. اگر قرار است از فیلم‌های دوربین مداربسته به عنوان مدرک در دادگاه استفاده شود، به تصاویر باکیفیت و واضح برای شناسایی مجرمان نیاز است. رزولوشن بیشتر به معنای قیمت بالاتر و اشغال بیشتر فضای ذخیره سازی خواهد بود.

سایز مگاپیکسل رزولوشن
HD 1

 

(1280×720) (1280×960)
FULL HD 2 (1920×1080)
Super HD or Quad HD 4 تا 6 (2048×3072)

(2560×1920)

4K (Ultra HD) 8 (2160×3840)

ویژگی‌های دوربین مداربسته

در زمان خرید دوربین مدار بسته مهم است که به مشخصات محصول مورد نظر خود توجه داشته باشید:

ذخیره سازی

اکثر سیستم‌های دوربین مدار بسته، از‌ هارد دیسک کامپیوتر یا ضبط کننده ویدئوی دیجیتال مستقل (DVR) استفاده می‌کنند. مزیت اصلی سیستم‌های متصل به کامپیوتر این است که اغلب با نرم افزاری برای مشاهده تصاویر ارائه می‌شوند. برخی از سیستم‌های مبتنی بر DVR نیز این امکانات را دارند.

فرمت‌ها

مطمئن شوید که سیستم به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر را در قالب‌های پرکاربردی مانند Mpeg ذخیره کنید. در غیر این صورت ممکن است در صورت نیاز به دانلود و مشاهده تصاویر در سیستم‌های دیگری مانند مواردی که توسط پلیس استفاده می‌شوند، مشکلاتی وجود داشته باشد. علاوه بر این، اگر دوربینی دارید که می‌تواند تصاویر با کیفیت بالا ضبط کند، مطمئن شوید که رایانه شخصی یا DVR قادر به ضبط آنها است.

دسترسی از راه دور

دوربین‌های امنیتی بی‌سیم به شما این امکان را می‌دهند تا با استفاده از رایانه شخصی یا تلفن هوشمند، تصاویر را از طریق اینترنت بررسی کنید. گزینه‌های دیگر شامل اعلان‌های ایمیل یا متنی هنگام فعال شدن دوربین‌ها هستند. دسترسی از راه دور با استفاده از اپلیکیشن امکان پذیر است.

دید در شب

دوربین‌های مداربسته تک رنگ (سیاه و سفید)، در نور کم مؤثر واقع می‌شوند، به‌ ویژه هنگامی که با نور مادون قرمز یکپارچه استفاده می‌شوند، ویژگی که در برخی دوربین‌ها یافت خواهد شد. می‌توان از دوربین‌های مداربسته‌ای استفاده کرد که در طول روز فیلم ‌برداری رنگی را ارائه می‌دهند و وقتی هوا تاریک می‌شود به حالت تک رنگ تغییر می‌کند. همه دوربین‌های امنیتی بی‌سیم قابلیت فیلم ‌برداری در روز و شب را دارند.

تشخیص حرکت

برخی از دوربین‌های مداربسته دارای سنسوری هستند که با تشخیص حرکت، روشن می‌شود. اگر می‌خواهید حجم فیلمی که ذخیره می‌کنید را کاهش دهید، این ویژگی می‌تواند مفید باشد. همچنین، این ویژگی هرگونه حرکت در جلوی درب را شناسایی می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند که بتوان هرگونه دستکاری ضبط و به کاربر اطلاع رسانی کند.

نکات مهم در خرید دوربین مدار بسته

نکات مهم در خرید دوربین مدار بسته

انواع مختلفی از دوربین‌های امنیتی موجود هستند که هر کدام برای هدف خاصی ساخته شده‌اند. برای بهره مندی از مزایای کامل، باید مطمئن شوید که بهترین دوربین مدار بسته را برای ملک خود انتخاب کرده‌اید. برای شروع، باید چهار مرحله زیر را دنبال کنید تا نوع مناسب‌ترین دوربین را برای نیازهای خود خریداری کنید:

1- ارزیابی ریسک انجام دهید

قبل از سرمایه گذاری روی یک دوربین مدار بسته باید تمام مناطق پرخطر ملک خود که از طریق آنها نفوذگر می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند را شناسایی کنید. جدای از آن، اگر مناطق خاصی وجود دارند که می‌خواهید از آنها محافظت کنید مانند اتاق کودک یا پارکینگ، باید بهترین موقعیت‌های نصب را انتخاب کرده تا بهترین زوایا را ثبت کنید. همچنین باید تعیین کنید که آیا به دوربین‌های داخلی یا خارجی یا هر دو نیاز دارید یا خیر. شما نمی‌توانید به طور تصادفی هر نوع دوربین امنیتی را در هر مکانی قرار دهید و انتظار نظارت خوب را داشته باشید. برنامه ریزی مناسب و شناسایی ریسک در خرید دوربین مدار بسته مهم است.

2- منبع برق خود را انتخاب کنید

دوربین‌های امنیتی سیمی با استفاده از کابل به منبع برق و اینترنت متصل می‌شوند، در حالی که دوربین‌های بی‌سیم از طریق وای فای به اینترنت متصل خواهد شد و تصاویر را در یک دستگاه ذخیره‌ سازی یا ابر آپلود می‌کنند. تفاوت اصلی بین سیستم دوربین امنیتی سیمی و بی‌سیم این است که فیلم ضبط شده در سیستم‌های بی‌سیم از دوربین به ضبط کننده به صورت بدون سیم منتقل می‌شود، در حالی که سیستم‌های سیمی کاملاً از طریق کابل کار می‌کنند. با این حال، هر دو به برق نیاز دارند. همچنین، برای سیستم‌های بی‌سیم، باتری‌ها می‌توانند هم به عنوان منبع اصلی برق و هم به عنوان پشتیبان استفاده شوند.

3- قیمت دوربین مدار بسته را بررسی کنید

قیمت دوربین‌های امنیتی بسته به نوع سیستم و ویژگی‌هایی که دارند، به‌ طور قابل ‌توجهی متفاوت هستند و بودجه شما عامل تعیین ‌کننده‌ای برای بهترین دوربین برای نیازهای امنیتی‌تان خواهد بود. این تصور اشتباه وجود دارد که دوربین‌های امنیتی بسیار گران و لوکس هستند که فقط ثروتمندان می‌توانند از پس خرید آنها برآیند. به دلیل پیشرفت‌های اخیر در فناوری و افزایش تقاضای، قیمت دوربین‌های مداربسته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و اکنون مدل‌ها مقرون به صرفه نیز در بازار وجود دارند.

4- ویژگی‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید

دوربین‌های امنیتی مختلف دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که همگی برای موقعیت‌ها و شرایط خاصی مناسب می‌باشند. اینکه چه ویژگی‌هایی نیاز دارید، فقط به الزامات امنیتی شما و دلیل نصب دوربین‌ها بستگی خواهد داشت. برخی از ویژگی‌های کلیدی شامل سنسورهای فعال با حرکت، وضوح با کیفیت بالا، دید در شب و هشدارهای گوشی‌های هوشمند هستند. سایر ویژگی‌ها شامل صدای دو طرفه، آلارم داخلی، قابلیت زوم و نظارت حرفه ای و سایر موارد هستند. کاملاً واضح است که هرچه سیستم دارای ویژگی‌های بیشتری باشد، قیمت نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، درک نیازهای خود و انتخاب ویژگی‌هایی که احساس می‌کنید بیشترین سود را برای شما خواهد داشت، حیاتی است.

کلام آخر

دوربین مداربسته سال‌هاست که یک سیستم رایج در ساختمان‌ها، فروشگاه، خیابا‌ن‌ها و مناطق دیگر شهر است. اکنون، به لطف نصب آسان و کاهش قیمت‌ها، دوربین مداربسته به یک انتخاب محبوبی برای صاحبان خانه‌های آگاه به امنیت تبدیل شده است. شما می‌توانید یک سیستم دوربین مدار بسته کامل را انتخاب کنید که معمولاً برای اجرای آن نیاز به نصب و زیرساخت حرفه‌ای دارد یا می‌توانید به سراغ گزینه ارزان‌‌تر بروید که توسط اپلیکیشنی روی گوشی هوشمند کار می‌کند. در هر صورت، مهم است که در خرید دوربین مدار بسته دقت لازم را انجام دهید تا بتوانید محصولی مناسب نیازهای محیطی خود تهیه کنید.

which.co.uk

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *