انواع شبکه های کامپیوتری

انواع شبکه کامپیوتری

در دنیای دیجیتال امروزی، ما با انواع شبکه های کامپیوتری در ارتباط هستیم. شبکه‌های کامپیوتری مختلف به ما کمک می‌کنند تا داده‌ها و اطلاعات ضروری را به اشتراک بگذاریم و به آنها دسترسی پیدا کنیم. بیایید انواع شبکه کامپیوتری را بشناسیم که در زندگی ما نقش اساسی دارند. قبل از اینکه شبکه‌های کامپیوتری را معرفی کنیم، بیایید در مورد مفهوم شبکه و شبکه کامپیوتری کمی صحبت کنیم.

شبکه چیست؟

شبکه مجموعه‌ای از کامپیوتر‌ها، سرورها و دستگاه‌های شبکه یا سایر دستگاه‌های متصل به هم است که امکان اشتراک ‌گذاری داده‌ها را بین یکدیگر فراهم می‌کند. یکی از بهترین نمونه‌های شبکه «اینترنت» است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به هم متصل می‌کند.

مفهوم شبکه به سال‌های قبل از 1960 باز می‌گردد. نام اولین شبکه آرپانت (ARPANET) بود. هدف این شبکه، اتصال پایانه‌ها و ایستگاه‌های ورودی از راه دور و از طریق مین فریم بود، اما در آن زمان، آرپانت یک عنصر اساسی برای اشتراک گذاری منابع داشت.

آرپانت کاملاً قابل اعتماد بود. از فناوری سوئیچینگ پکت به جای سوئیچینگ مدار استفاده می‌کرد. آرپانت همچنین در وزارت دفاع ایالات متحده استفاده قرار می‌گرفت. به تدریج، این شبکه به توسعه بیشتر ادامه داد تا به امروزه که بزرگ‌ترین شبکه در جهان تبدیل شده است که ما آن را اینترنت می‌نامیم. همچنین، اینترنت منجر به توسعه انواع شبکه کامپیوتری شد.

بیشتر بخوانیم : شبکه چیست؟

شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه کامپیوتری به شبکه داده نیز معروف است. این شبکه مجموعه‌ای دستگاه‌های کامپیوتری و سایر دستگاه‌های سخت افزاری محاسباتی تشکیل شده است که از طریق هر کانال ارتباطی (به عنوان مثال، کابلی یا وای فای) به یکدیگر مرتبط هستند یا از طریق ارتباط یا اشتراک منابع (مانند اشتراک گذاری ‌هارد دیسک یا به اشتراک گذاری CPU) کار می‌کنند که به آن شبکه کامپیوتری یا شبکه داده می‌گویند.

به عبارت دیگر، هنگامی که دو یا چند دستگاه محاسباتی به هم متصل می‌شوند، شبکه کامپیوتری نامیده خواهند شد. شبکه کامپیوتری از ترکیب سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. هنگامی که دو دستگاه به هم متصل هستند و یک دستگاه می‌تواند داده‌ها را به اشتراک بگذارد، این امکان را داریم که آن را یک شبکه بنامیم. به عنوان مثال، هنگامی که شما تلفن همراه خود را از طریق بلوتوث به موبایل دیگری متصل می‌کنید، اجازه دارید داده‌ها را بین این دو به اشتراک بگذارید، پس موبایل شما یک شبکه محسوب می‌شود.

10 تا از انواع شبکه کامپیوتری

مهمترین شبکه های کامپیوتری که هر سازمان در هر ابعاد می‌تواند از آن برای مدیریت فرایندها خود استفاده کند، در زیر آورده شده است:

1- LAN (شبکه محلی)

LAN (شبکه محلی)

همانطور که از نامش پیدا است، این شبکه برای اتصال کامپیوترهای محلی مناسب است. این شبکه در دفاتر اداری، دانشگاه‌ها، سازمان تجاری و غیره استفاده می‌شود. شبکه محلی برای به اشتراک گذاری منابع، ذخیره سازی داده‌ها و چاپ اسناد کاربرد دارد. این شبکه توسط یک شخص یا یک سازمان مدیریت خواهد شد.

شبکه محلی را می‌توان از طریق وای فای یا اترنت (Ethernet) فعال کرد. هنگامی که اتصال اینترنت خود را با شخص دیگری به اشتراک می‌گذارید، چنین اشتراک گذاری نیز نمونه‌ای از شبکه محلی است. کوچک‌ترین شبکه محلی فقط از دو کامپیوتر تشکیل شده است.

در یک شبکه محلی، ما می‌توانیم تا هزار کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم. بیشتر شبکه‌های محلی به صورت کابلی به هم متصل می‌شوند؛ اما امروزه اتصالات وای فای نیز کاربرد بسیاری دارند. امتیاز این شبکه، سرعت، هزینه کم و امنیت بالای آن است.

بیشتر بخوانیم: شبکه محلی (LAN) چیست؟

 

2- WAN (شبکه گسترده)

- WAN (شبکه گسترده)

شبکه گسترده نوعی از انواع شبکه کامپیوتری است که نسبت به بسیاری از شبکه‌های محلی دامنه بسیار گسترده‌تری دارد. حاشیه جغرافیایی این شبکه گسترده‌تر است مانند شبکه‌ای از سیستم‌ها که در کل شهر، کشور یا قاره پخش شده‌اند. این شبکه بزرگ‌ترین شبکه‌ای است که کامپیوترهای کل جهان را به هم متصل می‌کند.

شبکه گسترده بسیاری از ساختارهای مشابه شبکه‌های LAN و MAN را به هم متصل خواهد کرد. بهترین مثال شبکه گسترده، اینترنت است. از طریق اینترنت، افراد می‌توانند از یک مکان یا کامپیوتر‌های دیگر یا کاربران در هر نقطه از جهان متصل شوند. این مهم توسط یک سیستم پخش عمومی یا شبکه خصوصی اجرا می‌شود. تسهیلات خودپرداز بانک‌ها نیز نمونه‌ای از شبکه گسترده هستند.

بیشتر بخوانیم: شبکه گسترده (WAN) چیست؟

3- MAN (شبکه شهری)

MAN (شبکه منطقه شهری)

این نوع شبکه برای انتقال داده‌ها با سرعت بالا در داخل یک شهر و برای ایجاد یک شبکه گسترده با اتصال تمام شبکه‌های محلی در شهر استفاده می‌شود. تحت شبکه منطقه شهری، دو یا چند شبکه محلی به هم متصل خواهند شد. این شبکه همه کالج‌ها، مدارس و ادارات دولتی برجسته شهر را به هم وصل می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت که یک شبکه منطقه شهری از چندین شبکه محلی تشکیل شده است.

بهترین نمونه شبکه منطقه شهری، تلویزیون کابلی است. تلویزیون کابلی در وسط یک شهر قرار دارد کابل آن در سطح شهر پخش می‌شود و کاربر از طریق شبکه کابلی از این سرویس استفاده می‌کند. یک سازمان تجاری بزرگ، شبکه منطقه شهری خود را دارد که از طریق آن به شاخه دیگری متصل می‌شود. اگر چنین شبکه‌هایی در محوطه دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرند، آن را شبکه منطقه ‎ای دانشگاه می‌نامند.

بیشتر بخوانیم: شبکه شهری (MAN) چیست؟

4- WLAN (شبکه محلی بی‌سیم)

WLAN (شبکه محلی بی‌سیم)

شبکه محلی بی‌سیم از انواع شبکه کامپیوتری است که ارتباط بین دو دستگاه با بُرد کوتاه را با روش بی‌سیم به هم متصل می‌کند و با استفاده از فناوری «Speed ​​​​Spectrum» یا «OFDM» لینکی برای دسترسی به اینترنت ارائه می‌دهد. حتی اگر کاربر در حین حرکت در یک منطقه مکانی ثابتی باشد، این شبکه همچنان متصل باقی می‌ماند.

شبکه محلی بی‌سیم به کاربران اجازه می‌دهد تا به دستگاه‌های شبکه در یک منطقه کوچک مانند خانه و دفاتر متصل شوند. مثلاً اگر دستگاه‌های شبکه‌ مانند موبایل و کامپیوتر را با هر وای فای ترکیب کنیم، آنگاه به یک شبکه بی‌سیم تبدیل می‌شود. شبکه محلی بی‌سیم همچنین به عنوان «LAWN» نیز شناخته می‌شود. این شبکه‌ها به طور مشابه مانند شبکه محلی کار می‌کنند اما هیچ سیمی ندارند و عملکرد اصلی آنها براساس امواج رادیویی است.

5- PAN  (شبکه شخصی)

PAN  (شبکه منطقه شخصی)

شبکه منطقه شخصی برای انتقال داده‌ها بین بسیاری از دستگاه‌های شبکه مانند کامپیوتر‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند و سایر کار می‌کند. شبکه منطقه شخصی بین دستگاه‌هایی مختلف برقراری ارتباط با یکدیگر را می‌دهد. یک شبکه منطقه شخصی خود شامل بسیاری از اتصالات مختلف از جمله اترنت، وای فای و بلوتوث است. به عنوان مثال، یک کامپیوتر رومیزی ممکن است از طریق اترنت به یک روتر شخصی متصل شود یا یک تبلت از طریق وای فای یا بلوتوث متصل می‌شود.

تلفن هوشمند می‌تواند با کامپیوتر از طریق وای فای و ساعت هوشمند از طریق بلوتوث ارتباط برقرار کند. تجهیز تلفن هوشمند، یک نوع رایج شبکه منطقه شخصی است که در آن یک لپ ‌تاپ یا هر دستگاه دیگر از طریق اینترنت به تلفن هوشمند متصل می‌شود. اگر تلفن همراه شما اجازه دهد، می‌توانید آن را با استفاده از یک نقطه اتصال تلفن همراه یا نقطه اتصال شخصی راه اندازی کنید که باعث می‌شود به عنوان یک روتر بی‌سیم کار کند.

6- HAN (شبکه خانگی)

HAN (شبکه منطقه خانگی)اگر برخی از افراد در یک محل سکونت از یک سیستم استفاده می‌کنند، می‌توانیم چنین شبکه‌ای را شبکه منقطه خانگی بنامیم. این شبکه دارای اتصال اینترنت است که با مودم مرتبط می‌باشد. مودم‌ها می‌توانند هم اتصالات سیمی و هم بی‌سیم را ارائه دهند. وای فای نیز نوعی شبکه خانگی است که می‌توان به چاپ سند، آپلود فایل یا دانلود عکس اقدام کرد. تفاوت زیادی بین انواع شبکه‌ کامپیوتری HAN و PAN وجود ندارد.

7- SAN (شبکه ذخیره سازی)

SAN (شبکه منطقه ذخیره سازی)

SAN دارای یک شبکه با کارایی و سرعت بالا است که دستگاه‌های ذخیره سازی را به سرور متصل می‌کند. شبکه منطقه ذخیره سازی مجموعه‌ای از دستگاه‌های ذخیره سازی است که به هم متصل هستند و فضای ذخیره سازی را با سرورهای متصل به اشتراک می‌گذارند.

این شبکه به عنوان یک منبع مستقل با سرعت بالا در شبکه مشترک کاربران معامله می‌کند. تمام سرورهای متصل به شبکه دسترسی مستقیم به سرور دارند.  با این حال، یک سرور واحد می‌تواند به سرعت یک هارد دیسک مشترک را برای چندین دستگاه فراهم کند. همچنین شبکه‌های بزرگ به فضای ذخیره سازی بیشتری نسبت به یک سرور نیاز دارند. شرکت‌های بزرگ از این نوع شبکه‌ها استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، یک تجارت بزرگ چندین ترابایت داده دارد که باید توسط چندین دستگاه قابل دسترسی باشد. در چنین شرایطی، به جای افزودن سرورهای اضافی، می‌توان یک شبکه منطقه ذخیره سازی راه اندازی کرد. از آنجایی که تنها هارد دیسک‌ها باید به جای کل سیستم‌های کامپیوتری اضافه شوند، SAN راه کارآمدی برای افزایش فضای ذخیره سازی شبکه ارائه می‌کند.

8- CAN (شبکه محوطه دانشگاه)

CAN (شبکه محوطه دانشگاه)

شبکه محوطه دانشگاه یک شبکه منطقه کنترل کننده است اما گاهی اوقات با شبکه منطقه خوشه‌ای و شبکه منطقه شرکتی نیز شناخته می‌شود. شبکه چندگانه محلی، شبکه منطقه‌ای دانشگاه را در یک منطقه محدود مانند دفاتر، مدارس، دانشگاه‌ها، بخش‌های تجاری (اینترانت) و سایر متصل می‌کند. یک شبکه منطقه‌ای دانشگاه، گسترده‌تر از یک شبکه محلی (LAN) است زیرا چندین ساختمان را تحت یک منطقه خاص پوشش می‌دهد.

بیشتر شبکه‌های محلی تحت بسیاری از  شبکه های محوطه دانشگاه قرار دارند که از طریق سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها به هم متصل می‌شوند تا یک شبکه واحدی را تشکیل دهند. به طور مشابه مانند شبکه‌های محلی، می‌توان از طریق اتصالات سیمی یا بی‌سیم به این شبکه دسترسی داشت. دسترسی به چنین شبکه فقط برای ساکنین پردیس مانند دانشجویان و اساتید امکان پذیر است.

9- VPN (شبکه خصوصی مجازی)

VPN (شبکه خصوصی مجازی)

این شبکه اتصال اینترنت یا وای فای را هنگام دسترسی به هر وب سایتی ایمن می‌کند. شبکه خصوصی مجازی یک راه عالی برای ایمن نگه داشتن شبکه و محافظت از داده‌های شما در برابر هکرها است. سرویس شبکه خصوصی مجازی بیشتر توسط تاجران آنلاین، سازمان‌ها، سازمان‌های دولتی، موسسات آموزشی و شرکت‌ها استفاده می‌شود تا از داده‌های حیاتی و حریم خصوصی خود در برابر کاربران و هکرهای غیرمجاز محافظت کنند.

VPN شبکه را ایمن نگه می‌دارد. افراد عادی همچنین می‌توانند از چنین خدمات شبکه‌ای در کامپیوتر یا تلفن همراه در هنگام استفاده از اینترنت برای محافظت از ویروس‌ها در برابر وبسایت‌های ناشناس استفاده کنند. با استفاده از شبکه خصوصی مجازی می‌توان داده‌ها را هم در کامپیوتر و هم در تلفن همراه ایمن کرد. به عنوان مثال، می‌توان داده‌ها را در هر مکانی بدون هک شدن انتقال داد. بنابراین، این نوع از انواع شبکه کامپیوتری بیشتر برای اهداف امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

10- GAN (شبکه جهانی)

GAN (شبکه جهانی)شبکه جهانی شبکه‌ای است که از شبکه‌های بی‌سیم مختلف به هم پیوسته تشکیل شده است که یک منطقه جغرافیایی بزرگ را پوشش می‌دهد. این شبکه از یک شبکه گسترده و بسیاری از شبکه‌های دیگری تشکیل شده است که برای ارتباطات مناطق بزرگ‌تر استفاده می‌شود و مستقیماً به هیچ شبکه‌ای وصل نمی‌شود. پهنای باند شبکه جهانی یک شبکه اینترنت ماهواره‌ای بین المللی است که از پایانه‌های قابل حمل برای تلفن استفاده می‌کند.

کلام آخر

شبکه به کامپیوترها اجازه می‌دهد تا از طریق هر رسانه با کامپیوترهای مختلف متصل شوند و با آنها ارتباط برقرار کنند. شبکه محلی، شبکه گسترده و شبکه منطقه شهری سه نوع اصلی از شبکه‌ها هستند که برای فعالیت در منطقه شهری طراحی شده‌اند. یکی از تفاوت‌های عمده این شبکه‌ها منطقه جغرافیایی آنهاست، یعنی شبکه محلی کوچکترین منطقه را پوشش می‌دهد.

شبکه منطقه شهری منطقه‌ای بزرگتر از شبکه محلی را پوشش می‌دهد و شبکه شهری بزرگ‌ترین منطقه را در بر می‌گیرد. در هر صورت، انواع شبکه کامپیوتری برای انواع مختلفی از کاربردها قابل استفاده هستند و مهم است در ابتدا امر نیازهای سازمانی مورد بررسی قرار گیرند.

 

منابع:

https://digitalworld839.com//

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *