انواع دوربین مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته

خرید انواع دوربین مدار بسته به بخشی جدایی ناپذیر از امنیت تبدیل شده‌اند و صاحبان خانه‌ها و مشاغل به مزایای آنها پی برده و این تجهیزات را در املاک خود نصب می‌کنند. دوربین‌های مداربسته به عنوان یکی از بزرگ‌ترین عوامل بازدارنده برای سارقان عمل می‌کنند و سارقان را دور نگه می‌دارند. همچنین فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین‌ها، دستگیری مجرمان را بسیار آسان می‌کند و همچنین می‌توانند به عنوان مدرک در دادگاه مورد استفاده قرار گیرند.

از زمان پیدایش دوربین‌های مدار بسته در اواسط قرن بیستم، محبوبیت آنها با انواع مختلف محصولات افزایش یافته است. با انبوهی از انتخاب‌ها، گاهی اوقات خرید بهترین گزینه برای نیازهای شما می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. انواع دوربین مدار بسته برای اهداف خاصی ساخته می‌شوند و برای دستیابی به بالاترین سطح اثربخشی، استفاده از گزینه مناسب امری ضروری است. به عنوان مثال، استفاده از دوربین برای نظارت در شب که دید در شب ندارد، فایده‌ای نخواهد داشت. در این بررسی ما به انواع دوربین مدار بسته اشاره می‌کنیم.

انواع دوربین مدار بسته برای منازل و کسب و کارها

انواع مختلفی از دوربین‌های مدار بسته برای انتخاب وجود دارند که همه آنها از نظر ویژگی‌های خاص متفاوت هستند. یک دوربین مداربسته خوب بدون در نظر گرفتن زمان روز، در دسترس بودن نور یا شرایط آب و هوایی شدید، تصاویر واضحی را ضبط می‌کند. شما باید مطمئن شوید که نوع مناسبی از سیستم را در محل خود نصب کرده‌اید تا کارایی آن را تضمین کنید. محبوب‌ترین انواع دوربین‌های مدار بسته عبارتند از:

دوربین‌های مدار بسته Bullet

دوربین‌های مداربسته Bulletدوربین‌های مداربسته Bullet نام خود را از شکل گلوله مانند استوانه‌ای بلند خود گرفته‌اند و یکی از رایج ‎ترین انواع دوربین‌های مدار بسته موجود در بازار هستند. آنها برای استفاده در فضای باز ایده آل می‌باشند و به همین دلیل ساخته شده‌اند تا در برابر دماهای شدید، آب و خاک مقاومت کنند.

ظاهر این دوربین‌ها برای همه قابل تشخیص است و یک عامل بازدارنده در برابر سرقت و نفوذ هستند. دوربین‌های بولت در مواردی کاربرد دارد که نیاز به مشاهده از راه دور است و معمولاً در فضاهای باز که شامل پارکینگ‌ها، حیاط‌های پشت و جلو، مراکز خرید، دفاتر، کارخانه‌ها، انبارها و مزارع می‌شوند، یافت خواهند شد.

دوربین‌های مدار بسته DOME

دوربین‌های مداربسته DOMEیکی دیگر از انواع دوربین مدار بسته، دوربین‌های مدار بسته Dome هستند که نام خود را از پوشش گنبدی شکل مقاوم در برابر خرابکاری که دوربین در آن قرار می‌گیرد، گرفته‌اند. آنها برای استفاده در داخل و خارج از خانه ایده آل هستند و فضایی را ایجاد می‌کنند که تشخیص و دیدن آنها را دشوار می‌کند.

هنگامی که در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرند، اجازه می‌دهند زوایای وسیع‌تری از طریق چرخش 360 درجه دوربین نظارت شود. به طور کلی این دوربین‌ها در رستوران‌ها، مغازه‌ها و هتل‌ها استفاده می‌شوند.

دوربین‌های مدار بسته C-MOUNT

دوربین‌های مدار بسته C-MOUNTدوربین‌های C-Mount دارای لنزهای جداشدنی هستند که می‌توان آنها را برای تطبیق با فاصله و میدان دید تغییر داد. یک لنز دوربین مدار بسته استاندارد حدود 10 تا 12 متر مسافت را پوشش می‌دهد. با این حال، اگر می‌خواهید مسافت‌های فراتر از آن را پوشش دهید، می‌توانید با استفاده از لنزهای ویژه‌ای که می‌توانند بدون از دست دادن فوکوس بزرگنمایی و کوچکنمایی کنند، دامنه مشاهده و ضبط را افزایش دهید.

این دوربین‌ها از نظر اندازه حجیم‌تر هستند و برای عابران قابل توجه می‌باشند. همین موارد دوربین‌های C-Mount را به یک بازدارنده بصری مؤثر برای فعالیت‌های مجرمانه تبدیل می‌کند. این دوربین‌ها در یک محفظه دوربین مقاومی قرار دارند که از آنها در برابر شرایط آب و هوایی سخت محافظت کرده و این تجهیزات را برای استفاده در فضای باز مناسب می‌کنند.

دوربین‌های  PTZ PAN/TILT/ZOOM

دوربین‌های  PTZ PAN/TILT/ZOOMدوربین‌های PTZ امکان کنترل بیشتری بر آنچه که در حال ضبط است را فراهم می‌کنند. با ضربه زدن یک دکمه، آنها می‌توانند به طرفین حرکت کنند، به سمت بالا و پایین متمایل شوند و روی اشیا بزرگ نمایی و کوچک نمایی کنند. همراه با کیفیت ویدیویی بی‌عیب و نقص، این دوربین‌ها می‌توانند جزئیات دقیق یک سوژه را ثبت کنند و اگر شخصی دارید که بر ملک شما نظارت می‌کند، این محصول انتخاب ایده آلی است.

بسته به نیاز، این دوربین‌ها می‌توانند زاویه مناسب دوربین را برای ضبط منطقه مورد نظر تنظیم کنند. با توجه به سطح کنترلی که ارائه می‌دهند، می‌توانید از یک دوربین PTZ بخواهید کار چندین دوربین ثابت را انجام دهد. این دوربین‌ها برای مشاهده از راه دور عالی هستند و بیشتر در محیط‌های خرده فروشی، مشاغل، بانک‌ها و موزه‌ها استفاده می‌شوند.

دوربین‌های مدار بسته روز و شب

دوربین‌های روز و شب به طور خاصی ساخته شده‌اند تا بدون توجه به شرایط نوری، در طول روز و شب به طور موثر کار کنند. این دوربین‌ها دارای تراشه‌های بسیار حساسی هستند که به گرفتن تصاویر واضح حتی در شب نیز کمک می‌کنند. به همین دلیل برای استفاده 24 ساعته در فضای باز عالی هستند.

علاوه بر نور ضعیف، این دوربین‌ها همچنین می‌توانند در برابر نور مستقیم خورشید، تابش خیره کننده و بازتاب مقاومت کنند. این دوربین‌ها برای مکان‌های تجاری که نیاز به نظارت شبانه روزی دوربین مداربسته دارند، ایده آل هستند. دوربین‌های روز و شب هم رنگی و هم در مقیاس خاکستری ضبط می‌کنند و در یک محفظه برای مقاومت در برابر انواع شرایط در فضای باز قرار دارند.

دوربین‌های مدار بسته مادون قرمز و دید در شب

دوربین‌های مدار بسته دید در شب از فناوری مادون قرمز برای ضبط تصاویر و فیلم‌ها در تاریکی مطلق استفاده می‌کنند. ایده آل معمولاً گرانتر از دوربین‌های روز و شب هستند زیرا می‌توانند در تاریکی کار کنند. آنها همچنین می‌توانند در برابر مه، گرد و غبار و دود مقاومت کرده و در طول روز فیلم‌های رنگی ضبط نمایند و در طول شب تصاویر سیاه و سفید را ثبت کنند. به دلیل عملکرد بهینه در شب، آنها توسط کسانی که نیاز به نظارت بسیار مطمئن دارند، حتی در تاریکی کامل مانند بانک‌ها، کارخانه‌های تولیدی و مزارع استفاده می‌شوند.

دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه و IP

دوربین‌های IP ، از طریق شبکه‌ای متصل می‌شوند که امکان دسترسی به فیلم زنده را از هر نقطه از جهان از طریق اینترنت فراهم می‌کنند. تمامی سیستم‌های مداربسته مدرن به دلیل سهولت اشتراک گذاری ویدئو و نظارت از راه دور از دوربین‌های IP استفاده می‌کنند.

این دوربین‌ها علاوه بر اشتراک ‌گذاری زنده، امکان ذخیره ‌سازی فیلم‌های آرشیو شده در ضبط ‌کننده‌های ویدئوی شبکه (NVR) و ضبط‌ کننده‌های ویدئوی دیجیتال (DVR)  را نیز فراهم می‌کنند. این دوربین‌ها یک انتخاب ایده آل برای صاحبان خانه و مشاغلی هستند که اغلب دور می‌باشند یا در حال حرکت هستند زیرا فیلم‌هایی که به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند، به آنها این امکان را می‌دهد تا تصاویر را از هر کجا مشاهده کنند. تنها چیزی که نیاز دارید، یک دستگاه هوشمند مانند تلفن، تبلت یا لپ تاپ و یک اتصال اینترنتی خوب است.

دوربین‌های مدار بسته بی سیم

دوربین‌های مدار بسته بی سیمدوربین‌های مداربسته بی سیم تنها با هدف به حداقل رساندن زمان نصب و استفاده از سیم‌های اضافی برای ظاهری تمیزتر ساخته شده‌اند. به دلیل ظاهر محتاطانه خود، آنها به راحتی با محیط اطراف ترکیب می‌شوند و به عنوان یک بازدارنده پنهان عمل می‌کنند. این دوربین‌ها در شرایطی که ارائه خوب امری کلیدی است و نمایش سیم‌های اضافی ممکن بوده زیبایی‌ شناسی را از بین ببرد مانند موزه‌ها، کلیساها، مکان‌های میراث فرهنگی و سایر جاذبه‌های گردشگری، بهترین انتخاب محسوب می‌شوند.

دوربین‌های مدار بسته با کیفیت بالا (HD)

دوربین‌های مداربسته HD دارای رزولوشن‌های مختلفی هستند که از 720p  تا 4K  را شامل می‌شوند. واضح است که هرچه وضوح بالاتر باشد، کیفیت تصویر و ویدیو بهتر است. دوربین‌های مداربسته با وضوح پایین، فیلم‌هایی را ضبط می‌کنند که به نظر می‌رسند کمی تاریا مخدوش هستند و گاهی شناسایی اشیا و چهره‌ها را دشوار می‌کنند.

دوربین‌های HD کیفیت بی‌نظیر و تصاویری با کیفیت بالا با قابلیت زوم ارائه می‌دهند. این دوربین‌ها به ویژه در مناطق پرخطر که نیاز به نظارت دقیق است، مفید هستند. به این ترتیب در صورت وقوع سرقت می‌توان با استفاده از فیلم‌های ضبط شده به راحتی مجرم را شناسایی و دستگیر کرد.

نحوه انتخاب بهترین نوع دوربین مدار بسته

اکنون که با انواع دوربین‌های مدار بسته آشنا شدید، باید بدانید که چگونه بهترین دوربین‌ها را برای ملک خود و الزامات امنیتی آن انتخاب کنید. همانطور که در بالا توضیح داده شد، یک سیستم دوربین مدار بسته ممکن است برای یک کاربر عالی باشد، در حالی که برای دیگری کاملاً اشتباه است. برای بهره مندی از تمام مزایای عالی ارائه شده توسط سیستم، بسیار مهم است که بدانید کدام نوع برای شما مناسب‌تر می‌باشد. برای انجام این کار، ابتدا باید ارزیابی ریسک ملک خود را انجام دهید و چند سوال مهم از خود بپرسید:

1- آیا دوربین یک بازدارنده محتاطانه یا بصری خواهد بود؟

دوربین‌های مداربسته در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. برخی جمع و جور هستند و به راحتی به دور از دید پنهان می‌شوند، در حالی که برخی دیگر عامل بازدارنده بزرگ‌تر هستند. جایی که سیستم را نصب کرده و آنچه که می‌خواهید نظارت کنید، نقش مهمی در تعیین نوع دوربین دارند. صرف نظر از نوع، طبق قانون شما موظف به نصب تابلویی هستید که نشان می‌دهد منطقه تحت نظارت است. دوربین‌های مداربسته در هر نوع در ترساندن مزاحمان به یک اندازه موثر هستند که از سیستم در برابر آسیب یا دستکاری محافظت می‌کنند.

2- آیا می‌خواهید دوربین را در فضای داخلی یا بیرونی قرار دهید؟

دوربین‌های داخلی و خارجی هر دو زمانی که به عنوان یک سیستم مانیتورینگ استفاده می‌شوند، موثر خواهند بود و وجه تمایز اصلی آنها عوامل خارجی است مانند شرایط آب و هوایی شدید هستند. اگر می‌خواهید سیستم را در بیرون نصب کنید، باید از ضد آب و هوا بودن دوربین و همچنین قابلیت کار با تابش خیره کننده و بازتاب نور خورشید اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت، سیستم نمی‌تواند به حداکثر ظرفیت خود عمل کند و حفره‌هایی در سیستم امنیتی شما باقی می‌مانند که سارقان و متجاوزان منتظر بهره‌ برداری از آنها هستند.

3- آیا منطقه برای نظارت کوچک است یا بزرگ؟

دوربین‌های خاصی برای نظارت بر مناطق کوچک و بزرگ استفاده می‌شوند. اگر ناحیه‌ای که باید نظارت کنید بزرگ است، بهترین گزینه استفاده از دوربین مداربسته PTZ یا C-Mount  است زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا یک منطقه بزرگ را مشاهده کنید و روی اشیاء خاصی که می‌خواهید روی آنها فوکوس کرده، زوم کنید. از طرف دیگر، مناطق کوچک به چنین ویژگی‌های اضافی نیاز ندارند و دوربین‌های ثابت کافی هستند.

4- تصویر چقدر باید واضح باشد؟

ناحیه‌ای که می‌خواهید نظارت کنید، عمدتاً نوع وضوح یا رزولوشن را تعیین می‌کنند. اگر به دنبال نظارت بر سرقت‌های احتمالی یا حوادث سرقت از مغازه هستید، شناسایی ضروری است و این مهم با فیلم ‌برداری با کیفیت بالا آسان می‌شود. طبق آمار 80 درصد فیلم‌های دوربین مداربسته، آنقدر بی‌کیفیت هستند که در کشف و حل جرم بی‌فایده خواهند بود. بنابراین حداقل وضوح 1280 در 720 پیکسل توصیه می‌شود.

چه انعطاف پذیری و مقیاس پذیری نیاز است؟

اگر مطمئن نیستید که نیازهای شما در آینده چقدر رشد خواهند کرد و به چند دوربین مداربسته دیگر نیاز دارید، داشتن یک سیستم انعطاف پذیر و مقیاس پذیر راه حلی آسان است. سیستم‌های دوربین مدار بسته سنتی، معمولاً نیاز به سیم ‌کشی دارند. اگر به دنبال انعطاف ‌پذیری و مقیاس‌ پذیری هستید، باید سیستم‌های دوربین مداربسته IP را انتخاب کنید که به ‌صورت بی‌سیم کار می‌کنند و این امکان را فراهم کرده که سیستم را بر اساس نیازهای شما مقیاس ‌بندی کند.

کلام آخر

خدمات مانیتورینگ دوربین مداربسته تضمین می‌کند که اموال شما در مواقعی که خالی از سکنه یا آسیب ‌پذیر است، توسط کارکنان حرفه‌ای نظارت می‌شود. مزیت واقعی تشخیص نفوذ در حین انجام اقداماتی است که می‌توان برای مقابله با آن انجام داد. همچنین سرویس دوربین مدار بسته مهم است.

خدمات سالانه برای حفظ سلامت سیستم دوربین مداربسته شما حیاتی است. حتی اگر به نظر می‌رسد که سیستم به خوبی کار می‌کند، بررسی‌ها و اقدامات مربوط به یک سرویس به تشخیص زودهنگام هرگونه مشکل احتمالی کمک می‌کند. در طول یک سرویس، ارزیابی بصری همه تجهیزات، بررسی اتصالات و کابل ‌کشی، تمیز کردن دوربین‌ها، لنزها و محفظه، ارزیابی کیفیت پخش و ضبط و آزمایش سیگنال‌ دهی از راه دور انجام می‌شوند.

حتی سیستم‌های دوربین مداربسته که به خوبی نگهداری می‌شوند نیز می‌توانند خطاهایی مانند اتصالات شل، از کار افتادن دوربین‌ها، ضبط نکردن تصاویر، کار نکردن یا تصاویر با کیفیت پایین ایجاد کنند. اگر سیستم شما به درستی ضبط نمی‌کند، وضوح تصویر را از دست می‌دهید، تصاویر پخش نمی‌شوند یا با مشکل دیگری مواجه خواهند شد. مهندسان مجرب می‌توانند هر عیبی را به سرعت و با حداقل اختلال تشخیص داده و تعمیر کنند.

منابع:

https://www.caldersecurity.co.uk/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *