آدرس IP چیست ؟

آدرس IP چیست؟

دستگاه‌های متصل به اینترنت دارای شناسه منحصربه‌ فردی هستند که به پروتکل اینترنت یا به اصطلاح آی پی (IP) شناخته می‌شوند. هر دستگاهی که به اینترنت متصل شود، عضوی از شبکه جهانی وب است. رایانه‌های رومیزی، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌های همراه، روترها و سایر دستگاه‌ها، همگی یک آدرس IP دارند. وبسایت‌ها و شبکه‌های کامپیوتری برای تعامل با دستگاه‌های مختلف به آی پی نیاز دارند. به همین دلیل، درک مفهوم IP و نحوه عملکرد آن می‌تواند به ما سرنخ‌های مفیدی از این اصطلاح رایج در دنیای وب بدهد.

آدرس IP چیست؟

IP مخفف عبارات «Internet Protocol» است و به عنوان یک آدرس منحصر به فرد شناخته می‌شود که یک دستگاه را در اینترنت یا یک شبکه محلی شناسایی می‌کند. در اصل، آدرس‌های IP شناسه‌ای هستند که امکان ارسال اطلاعات بین دستگاه‌های موجود در شبکه را فراهم می‌کنند. آنها حاوی اطلاعات مکانی هستند و دستگاه‌ها را برای برقراری ارتباط در دسترس قرار می‌دهند.

درحقیقت، اینترنت به راهی برای تمایز بین رایانه‌ها، روترها و وبسایت‌های مختلف نیاز دارد. آدرس‌های IP راهی برای انجام این کار هستند و بخش مهمی از نحوه عملکرد اینترنت را تشکیل می‌دهند. ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) آدرس‌های IP منحصر به فرد را به دستگاه‌های متصل به اینترنت اختصاص می‌دهد. با توجه به اینکه هر دستگاه متصل به اینترنت یک آدرس آی‌پی دارد، پس باید نتیجه گرفت که میلیاردها آدرس IP وجود خواهند داشت.

در تعریف دیگری باید گفت «آدرس IP رشته‌‌ای از اعداد است که به یک دستگاه متصل به اینترنت اختصاص داده می‌شود.» این آدرس چیزی شبیه به نشانی یک خانه است. آدرس IP رشته‌ای از اعداد است که با نقطه از هم جدا شده‌اند. هر عدد در مجموعه می‌تواند از صفر تا 255 باشد. بنابراین، محدوده آدرس دهی IP کامل از 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 ادامه خواهد داشت.

برای مثال، نشانی 192.158.1.38 یک IP است. آدرس‌های آی پی تصادفی نیستند! آنها به صورت ریاضی توسط اداره اعداد اختصاص داده شده اینترنت (IANA) که بخشی از شرکت اینترنتی برای نام‌ها و اعداد اختصاص داده شده (ICANN) است، تولید و تخصیص داده می‌شوند.  ICANN یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال 1998 در ایالات متحده تاسیس شد تا به حفظ امنیت اینترنت کمک کند و امکان استفاده از آن برای همه را فراهم نماید.

IP آی پی

نحوه کار آدرسIP

پروتکل اینترنت نسخه 4 (IPv4) یک آدرس IP را به عنوان یک عدد 32 بیتی تعریف می‌کند. با این حال، به دلیل رشد اینترنت و کاهش آدرس‌های IPv4 موجود، نسخه جدیدی با نام IPv6، با استفاده از 128 بیت در سال 1998 معرفی شد. استقرار IPv6 از اواسط دهه 2000 تا به امروز همچنان ادامه دارد.

پروتکل اینترنت با برقراری ارتباط با دستورالعمل‌های از قبل تنظیم شده جهت انتقال اطلاعات کار می‌کند. همه دستگاه‌ها با استفاده از این پروتکل اطلاعات را با سایر دستگاه‌های متصل پیدا کرده و اطلاعات را تبادل می‌کنند. عملکرد IP معمولاً در پشت صحنه اتفاق میفتد! این فرآیند به این صورت عمل می‌کند:

 • دستگاه شما از طریق شبکه به اینترنت متصل می‌شود.
 • احتمالاً آن شبکه ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما خواهد بود.
 • آدرس آی پی شما توسط ISP به دستگاه‌تان اختصاص داده می‌شود.
 • فعالیت اینترنت شما از طریق ISP انجام می‌شود و با استفاده از آدرس IP دستگاه، آن را به شما باز می‌گرداند. از آنجایی که ISP ها به شما امکان دسترسی به اینترنت را می‌دهند، وظیفه‌شان اختصاص یک آدرس آی پی به دستگاه شما است.
 • اما آدرس IP شما می‌تواند تغییر کند. برای مثال، روشن یا خاموش کردن مودم یا روتر می‌تواند آن را تغییر دهد یا می‌توانید با ISP خود تماس بگیرید و آی پی خود را تغییر دهید.
 • زمانی که خارج از منزل هستید و دستگاه خود را با خود می‌برید، آدرس IP شما تغییر می‌کند. دلیل این امر این است که شما از شبکه دیگری (مانند WiFi) در هتل، فرودگاه، یا کافی شاپ و سایر موارد برای دسترسی به اینترنت استفاده خواهید کرد. آنها از یک آدرس IP متفاوت برخوردار هستند.

نحوه پیدا کردن آدرس IP

برای پیدا کردن آدرس آی پی، عبارت: «?What is my IP address» را در گوگل سرچ کنید. به همین سادگی، آمی توانید آدرس IP خود را مشاهده بفرمایید. اینترنت آدرس آی پی شما را می‌داند زیرا آن را به دستگاه شما اختصاص داده است.

شایان ذکر است که آدرس آی پی شما هر بار که به شبکه وای فای یا روتر دیگری متصل می‌شوید، تغییر می‌کند. کاربران حتی این تغییر را نمی‌دانند و حتی دانستن این موضوع برای آنها خیلی مهم نخواهد بود. در عوض، کاربران باید از اطلاعاتی که آدرس IP آنها نشان می دهد، آگاه باشند.

نحوه پیدا کردن IPاطلاعات مربوط به آدرس IP

آدرس‌های IP موقعیت جغرافیایی شما را نشان می‌دهند اما مکان دقیق شما مانند آدرس خانه و نام، شماره تلفن یا سایر اطلاعات شخصی را آشکار نمی‌کنند. درعوض، آدرس‌های آی پی ممکن است شهر، کد پستی یا کد منطقه‌‌ای که در آن لحظه به اینترنت وصل می‌شوید را نشان دهند.

به همین دلیل است که هر بار که به یک مکان جدیدی وصل می‌شوید یا از یک روتر جدید استفاده می‌کنید، آدرس‌ IP تغییر می‌کند. معمولاً این آدرس آی پی روتر است که نمایان می‌شود و نه آدرس IP دستگاه‌هایی مانند کامپیوتر رومیزی، تبلت یا تلفن همراه که برای اتصال به اینترنت با روتر ارتباط برقرار می‌کنند.

مطمئناً، دستگاه‌های متصل به اینترنت، آدرس IP خود را با روتر به اشتراک می‌گذارند اما روتر از آدرس IP خود برای دسترسی دستگاه به شبکه جهانی وب استفاده می‌کند. به همین دلیل است که آدرس آی پی شما همیشه موقعیت جغرافیایی نزدیک‌ترین سرورهای ISP را نشان می‌دهد و این موضوع ربطی به مکان فیزیکی شما و آدرس‌ آی پی‌تان ندارد!

در نهایت، برای اینکه خیالتان راحت شود، پاسخ‌هایی به چند پرسش متداول در مورد اطلاعاتی که یک آدرس آی پی درباره شما نشان می‌دهد را در زیر مطرح می‌کنیم:

 • آدرس IP به شما چه می‌گوید؟ در بیشتر موارد، یک آدرس آی پی مواردی مانند شهر، کد پستی یا کد منطقه و نام ISP را به شما می‌گوید.
 • آیا آدرس‌ IPمی‌تواند هویت ما را آشکار کند؟ صراحتا خیر! با این حال، دیگران می‌توانند با استفاده از آدرس IP شما و با دنبال کردن فعالیت‌تان در اینترنت، تا حدودی هویت شما را بشناسند.

نحوه پیدا کردن آدرس IP خود

پیدا کردن آدرس IP خود بر اساس پلتفرم متفاوت است:

در ویندوز:

 • از خط فرمان استفاده کنید.
 • «cmd» (بدون نقل قول) را با استفاده از بخش جستجوی ویندوز، سرچ کنید.
 • در کادر پاپ آپ ایجاد شده، «ipconfig» را تایپ کرده تا اطلاعات را پیدا کنید.

در مک:

 • به قسمت «System Preferences» بروید.
 • شبکه را انتخاب کنید تا اطلاعات مشاهده شوند.

در آیفون:

 • به بخش «Setting» بروید.
 • وای فای را انتخاب کنید و روی i در یک دایره () در کنار شبکه‌ای که در آن هستید کلیک کنید، آدرس IP باید در زیر برگه DHCP قابل مشاهده باشد.

اگر نیاز به بررسی آدرس‌های IP سایر دستگاه‌های موجود در شبکه خود دارید، به تنظیمات روتر (مودم) بروید. نحوه دسترسی شما به روتر به برند و نرم افزاری که استفاده می‌کنید، بستگی دارد. به طور کلی، شما باید بتوانید آدرس IP روتر خود را در مرورگر وب تایپ کنید تا به آن دسترسی داشته باشید. از آنجا، باید به سراغ فهرستی از تمام دستگاه‌هایی که در حال حاضر یا اخیراً به شبکه متصل شده‌اند، بروید.

نحوه پیدا کردن آدرس IP دیگران

یافتن آدرس IP دیگران کار ساده‌ای نیست! این کار زمان‌بر است؛ اما با توجه به اینکه ما با هر کلیک آدرس‌ IP خود را به صورت آنلاین ثبت می‌کنیم، پیدا کردن آی پی دیگران آنقدرها هم که برخی فکر می‌کنند دشوار نیست.

به یاد داشته باشید، آدرس های IP مانند کارت عضویت شما در اینترنت هستند و برای ورود به هر وب‌سایت به آن نیاز دارید. بنابراین، هر بار که روی لینک فعالی کلیک می‌کنید آدرس آی پی شما ثبت می‌شود.

رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌های اینترنتی، اتاق‌های گفتگو و وبلاگ‌هایی که در آنها فعال هستید و کامنت می‌گذارید، همه این پلتفرم‌ها می‌توانند آدرس IP شما را مشاهده کنند. همچنین، مجرمان سایبری می‌توانند IP شما را با هک کردن شبکه خانگی پیدا کنند.

برخی از وبسایت‌ها دارای خدمات جستجوی IP هستند که به موجب آن کاربران می‌توانند به سادگی یک آدرس آی پی را در نوار جستجو کپی و جایگذاری کنند و موقعیت جغرافیایی یک فرد را کشف نمایند.

اما، چرا دیگران می‌خواهند آدرس IP شما را بدانند و با آن چه می‌کنند؟ آیا دانستن آدرس آی پی شما برای دیگران خطرناک است؟ از آنجایی که یک آدرس IP به طور کامل اطلاعات شخصی یا داده‌های محرمانه شما را فاش نمی‌کند، به طور کلی برای افراد خطرناک نیست که آدرس IP شما را بدانند؛ اما همه اینها به این موضوع بستگی دارد که چه کسی به دنبال آن است!

افرادی که در زیر آورده شده‌اند، کسانی هستند که ممکن است آدرس IP شما باشند:

 • مقامات دولتی برای جمع آوری فعالیت‌های غیرقانونی
 • کارفرمایان برای نظارت و کنترل کارکنان خود
 • تبلیغ کنندگان برای هدف قرار دادن شما جهت مشاهده و خرید محصولات و خدمات
 • لیست سیاه پایگاه‌های داده برای جلوگیری از دسترسی به هرزنامه‌ها
 • چت روم‌ها برای مسدود کردن کاربران نامناسب
 • هکرها برای نصب بدافزار بر روی دستگاه‌های شما
 • مجرمان سایبری برای انواع حملات سایبری

مانند بسیاری از چیزهای دیگر در زندگی، هدف افراد متفاوت است؛ برخی ممکن است اهداف مخرب داشته باشند اما بعضی دیگر مانند بانک‌ها مراقب شما هستند. در هر صورت، اقدامات احتیاطی برای محافظت از آدرس IP گامی پیشگیرانه برای جلوگیری از تهدیدهای مختلف است.

نحوه محافظت از آدرس IP

پنهان کردن آدرس IP راهی برای محافظت از اطلاعات شخصی و هویت آنلاین شما است. دو روش اصلی برای مخفی کردن آدرس IP وجود دارند که عبارتند از:

 • استفاده از سرور پروکسی
 • استفاده از شبکه خصوصی مجازی (VPN)

VPN یکی از روش های مخفی سازی IP

سرور پروکسی یک سرور واسطه است که ترافیک شما از طریق آن هدایت می‌شود. این سرور مزایای زیر را دارد:

 • سرورهای اینترنتی که بازدید می‌کنید، فقط آدرس IP آن سرور پروکسی را مشاهده می‌کند و آدرس IP شما را نمی‌بینند.
 • هنگامی که آن سرورها اطلاعاتی را برای شما ارسال می‌کنند، به سرور پروکسی می‌روند و سپس آن را به سمت شما هدایت می‌کنند.

یک اشکال اساسی در سرورهای پروکسی این است که برخی از سرویس‌ها می‌توانند از شما جاسوسی کنند، بنابراین اعتمادسازی آن مورد چالش است!

وی پی ان (VPN) راه حل بهتری ارائه می‌دهد و فواید زیر را به همراه دارد:

 • وقتی کامپیوتر یا گوشی هوشمند یا تبلت خود را به VPN وصل می‌کنید، دستگاه طوری عمل می‌کند که گویی در همان شبکه محلی وی پی ان قرار دارد.
 • تمام ترافیک شبکه شما از طریق یک اتصال امن به VPN ارسال می‌شود.
 • از آنجایی که رایانه شما طوری رفتار می‌کند که گویی در شبکه است، می‌توانید به طور ایمن به منابع شبکه محلی دسترسی داشته باشید، حتی زمانی که در کشور دیگری هستید.

انواع آدرس‌ آی پی

دسته‌های مختلفی از آدرس‌های IP وجود دارند و در هر دسته نیز انواع گوناگونی را به شرح زیر شامل می‌شود:

آدرس‌های IP خصوصی (Private IP Addresses)

هر دستگاهی که به شبکه اینترنت متصل می‌شود، یک آدرس IP خصوصی دارد. این دستگاه ‌ها شامل رایانه‌های رومیزی، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها هستند. هر دستگاه بلوتوثی مانند بلندگوها، چاپگرها یا تلویزیون‌های هوشمند نیز شامل این بخش می‌شوند.

با رشد روز افزون اینترنت اشیاء، تعداد آدرس‌های IP خصوصی که در خانه وجود دارند، احتمالاً در حال افزایش خواهند بود. بنابراین، روتر شما آدرس‌های IP خصوصی را تولید می‌کند که به عنوان شناسه‌های منحصر به ‌فردی برای هر دستگاه شناخته می‌شوند و هر یک از دستگاه‎ها را در شبکه متمایز می‌کند.

آدرس‌های IP عمومی (Public IP Addresses)

آدرس آی پی عمومی، آدرس اصلی مرتبط با کل شبکه شما است. در حالی که هر دستگاه متصل، آدرس IP مخصوص به خود را دارد، همه دستگاه‎‌ها همچنین در آدرس IP اصلی شبکه شما نیز قرار می‌گیرند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، آدرس آی پی عمومی توسط ISP شما به روتر ارائه می‌شود.

به طور معمول، ISP‌ها دارای یک مجموعه بزرگی از آدرس‌های IP هستند که آنها را بین مشتریان خود توزیع می‌کنند. IP عمومی شما آدرسی است که تمام دستگاه‌های خارج از شبکه اینترنت برای شناسایی شبکه شما از آن استفاده می‌کنند.

آدرس‌های IP عمومی به دو صورت داینامیک (پویا) و استاتیک هستند:

آدرس‌های IP داینامیک (Dynamic IP Addresses)

آدرس‌های IP پویا به طور خودکار و منظم تغییر می‌کنند. ‌ISP‌ها مجموعه بزرگی از آدرس‌های آی پی را خریداری می‌کنند و آنها را به طور خودکار به مشتریان خود اختصاص می‌دهند.

به صورت دوره‌ای، آدرس‌های آی پی جدیدی را مجدداً اختصاص می‌دهند و آدرس‌های قدیمی‌تر را برای مشتریان دیگر استفاده می‌کنند. منطق این رویکرد، ایجاد صرفه جویی در هزینه برای ISP است. این کار یک مزیت امنیتی دارد، تغییر آدرسIP ، هک کردن رابط شبکه را برای مجرمان دشوارتر می‌کند.

آدرس‌های IP استاتیک (Static IP Addresses)

برخلاف آدرس‌های IP داینامیک، آدرس‌های استاتیک ثابت می‌مانند. هنگامی که شبکه یک آدرس IP اختصاص می‌دهد، همان آدرس برای همیشه باقی می‌ماند. اکثر افراد و مشاغل به IP  ثابت نیاز ندارند اما برای مشاغلی که قصد دارند سرور مخصوص به خود را میزبانی کنند، داشتن آن بسیار مهم است.

این مهم بدین دلیل است که یک IP  ثابت تضمین می‌کند که وب‌سایت‌ها و آدرس‌های ایمیل مرتبط با آن دارای یک آدرس آی پی ثابت هستند.

websiteانواع آدرس IP وبسایت

برای صاحبان وبسایت‌هایی که سرور خود را میزبانی نمی‌کنند و در عوض به بسته میزبانی وب متکی هستند، دو نوع آدرس IP وبسایت وجود دارند که به شرح زیر هستند:

آدرس‌های IP مشترک (Shared IP Addresses)

وب‌سایت‌هایی که هاست اشتراکی دارند، معمولاً یکی از وبسایت‌هایی هستند که روی یک سرور میزبانی می‌شوند. این امر در مورد وبسایت‌های فردی یا وبسایت‌های شرکتی صادق است زیرا حجم ترافیک قابل مدیریت می‌باشد.

آدرس‌های IP اختصاصی (Dedicated IP Addresses)

برخی از برنامه‌های میزبانی وب، گزینه‌ای برای خرید یک آدرس IP اختصاصی دارند. این مهم می‌تواند دریافت گواهینامه SSL را آسان‌تر کند و به شما این امکان را می‌دهد تا سرور پروتکل انتقال فایل (FTP) خود را اجرا کنید. این کار اشتراک ‌گذاری و انتقال فایل‌ها را با چندین نفر در یک سازمان آسان ‌تر کرده و امکان اشتراک‌ گذاری ناشناس FTP را فراهم می‌کند.

تهدیدات امنیتی آدرس IP

مجرمان سایبری می‌توانند از تکنیک‌های مختلفی برای به دست آوردن آدرس IP شما استفاده کنند. دو مورد از رایج‌ترین آنها مهندسی اجتماعی (Social engineering) و تعقیب آنلاین هستند. مهاجمان می‌توانند از مهندسی اجتماعی استفاده کنند تا شما را فریب دهند تا آدرس آی پی خود را فاش کنید.

به عنوان مثال، آنها می‌توانند شما را از طریق اسکایپ یا یک برنامه پیام رسانی مشابهی که از آدرس‌های IP برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند، پیدا کنند. اگر با استفاده از این برنامه‌ها با افراد غریبه چت می‌کنید، توجه داشته باشید که آنها می‌توانند آدرس IP  شما را ببینند.

مجرمان می‌توانند آدرس IP را صرفاً با تعقیب فعالیت آنلاین شما ردیابی کنند. از بازی‌های آنلاین گرفته تا کامنت دادن در وبسایت‌ها و انجمن‌ها، هر تعداد فعالیت آنلاینی می‌تواند آدرس آی پی شما را نشان دهد. هنگامی که آنها آدرس آی پی شما را دارند، مهاجمان می‌توانند به یک وبسایت ردیابی آدرس IP مراجعه کنند، نشانی را تایپ کرده و سپس موقعیت مکانی شما را پیدا کنند.

اگر مجرمان سایبری IP  شما را بدانند، می‌توانند حملاتی را علیه شما برنامه ریزی کنند. آگاهی از خطرات و نحوه کاهش آنها بسیار مهم است. خطرات عبارتند از:

دانلود محتوای غیرقانونی با استفاده از IP

هکرها از آدرس‌های IP هک شده برای دانلود محتوای غیرقانونی استفاده می‌کنند. برای مثال، با استفاده از آدرس آی پی شما، مجرمان می‌توانند فیلم‌ها، موسیقی و ویدیوهای غیرقانونی را دانلود کنند که این کارها شرایط استفاده از ISP شما را نقض می‌کند و این می‌تواند به این معنی باشد که شما بدون آنکه مقصر باشید، مجرم شناخته می شوید.

ردیابی موقعیت مکانی

هکرها اگر آدرس IP شما را بدانند، می‌توانند از فناوری موقعیت جغرافیایی برای شناسایی منطقه، شهر و ایالت شما استفاده کنند. آنها فقط با کمی جستجو در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند آدرس خانه شما را شناسایی کرده و زمانی که می‌دانند شما دور از منزل هستید، بک برنامه سرقت را برنامه ریزی کنند.

حمله مستقیم به شبکه

مجرمان می‌توانند مستقیماً شبکه شما را هدف قرار دهند و انواع حملات را انجام دهند. یکی از محبوب‌ترین حملات مربوط به حملات DDos است. این نوع حمله سایبری زمانی اتفاق میفتد که هکرها از ماشین‌هایی که قبلاً آلوده شده‌اند، استفاده می‌کنند تا حجم بالایی از درخواست‌ها را برای سرازیر کردن روی سیستم یا سرور ایجاد کنند.

این کار باعث ایجاد ترافیک بیش از حد برای سرور می‌شود و در نتیجه سرویس‌ها مختل خواهند شد. در حالی که این حمله معمولاً علیه مشاغل و سرویس‌های بازی ویدیویی انجام می‌شوند اما می‌تواند علیه یک کاربر خانگی نیز رخ دهد، اگرچه این امر بسیار نادر است! گیمرهای آنلاین در معرض خطر بالایی برای این موضوع هستند زیرا صفحه نمایش آنها در حین بازی قابل مشاهده است و به این ترتیب، آدرس IP نها نیز قابل کشف می‌باشد.

هک کردن دستگاه

اینترنت از پورت‌ها و همچنین آدرس IP شما برای اتصال استفاده می‌کند. هزاران پورت برای هر آدرس آی پی وجود دارند و هکری که IP شما را می‌شناسد، می‌تواند آن پورت‌ها را امتحان کند تا به دستگاه شما متصل شوند و اطلاعات شما را بدزدند. اگر مجرمی به دستگاه‌تان دسترسی پیدا کند، می‌تواند از آن برای نصب باج افزار یا بدافزار استفاده نماید را روی آن نصب نماید.

کلام آخر

آدرس پروتکل اینترنت یا آدرس IP یک برچسب عددی مانند 192.0.2.1 است که به یک شبکه کامپیوتری متصل می‌شود که از پروتکل اینترنت برای ارتباط استفاده می‌کند. یک آدرس IP دو عملکرد اصلی از جمله شناسایی رابط شبکه و آدرس دهی مکان را انجام می‌دهد. به همین ترتیب، هر دستگاهی اعم از رایانه رومیزی، لپ‌تاپ، سرور، اسکنر، چاپگر، مودم، روتر، تلفن هوشمند، تبلت و تلویزیون هوشمند نیز یک آدرس IP اختصاصی دارند که از طریق آن شناسایی می‌شوند. دانستن آی پی برای یک کاربر عادی خیلی مهم نیست اما برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ که امنیت برای آنها مهمترین اولویت است، محافظت و پنهان کردن آی پی ضروری می‌باشد.

 

منابع:

https://www.kaspersky.com/

https://us.norton.com

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[elfsight_whatsapp_chat id="1"]